menuleft

Na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Myślenickie Turnie

panelright
Szlak na Kasprowy Wierch.
Szlaki zielony szlak
Czas przejścia 2h 30'
Odległość 7,5 km
Najwyższy punkt Kasprowy Wierch - 1987 m n.p.m.
Różnica wysokości 975 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Kuźnice Kasprowy Wierch

Trasa Szlak Czas
Kuźnice (1010 m)
Myślenickie Turnie (1352 m)
zielony szlak 1h
Myślenickie Turnie (1352 m)
Kasprowy Wierch (1985 m)
zielony szlak 1h 30'

Trasa na Kasprowy Wierch z Kuźnic należy do jednych z najłatwiejszych w polskich Tatrach. Jest monotonna i chwilami wręcz nudna, wszelako polecam ją z uwagi na brak dużego zatłoczenia szczególnie w okresie zimowym (duża część ludzi po prostu wjeżdża kolejką na szczyt). Ponadto stanowi wspaniałe miejsce do treningu dla biegaczy.

Kuźnice (1010 m) - Myślenickie Turnie (1352 m) zielony szlak 1h

Aby dojść na Kasprowy Wierch z Kuźnic, należy początkowo iść drogą prostopadłą do toru ruchu kolejki linowej, do której nietrudno trafić z punktu postoju busów (najpierw trzeba iść w lewo, chwilę później skręcić w prawo). Kiedy znajdziemy już tę odpowiednią (utwierdzoną kamieniami), musimy uważać, żeby nie zboczyć z zielonego szlaku - na pierwszym rozwidleniu wybrać trasę odchodzącą na lewo. Kilka kroków dalej stoi budka TPN-u, gdzie kupujemy bilet wejścia do parku.

Początek drogi w Kuźnicach. Budka TPN Początek przyjemny.

Aż do samego Kasprowego Wierchu idziemy zielonym szlakiem, który pierwotnie biegnie przez Dolinę Bystrej. Ten etap wycieczki prowadzi przez las regla dolnego. Nie powinniśmy się teraz zanadto zmęczyć, choć trasa prowadzi nieznacznie "pod górkę". W pewnym momencie przejdziemy pod trakcją kolejki linowej, co oznacza, że weszliśmy do Doliny Kasprowej. Chwilę później mijamy dość szeroką Polanę Kasprową (z lewej strony). Po upływie około 25 minut dochodzimy (trasa zakręca mocno w prawo) do Myślenickich Turni, gdzie znajduje się stacja pośrednia kolejki linowej: Kuźnice - Kasprowy Wierch.

Wygodny szlak. Dochodzimy do stacji Myślenickie Turnie. Myślenickie Turnie.

Warto dodać, że szlak z bardzo szerokiego staje się stopniowo coraz węższy.

Myślenickie Turnie (1352 m) - Kasprowy Wierch (1985 m) zielony szlak 1h 30'

Po opuszczeniu Myślenickich Turni zaczyna się prawdziwe, stosunkowo męczące podejście. Jeszcze przez około pół godziny wędrujemy lasem, który kończy się definitywnie tuż przed Suchą Czubą. Zaczynamy wędrować zakosami, kamiennym chodnikiem pośród kosodrzewiny. Po obejściu tego skalistego niezbyt dużego wzniesienia, poleca się spojrzeć w prawo - w stronę m.in. Doliny Kondratowej, Goryczkowej Czuby i Giewontu.

Idziemy lasem. Nabieramy wysokości. Przed nami męczące podejście.

Dalej maszerujemy już dość mocno w górę, można się nieco zmęczyć. Lecz wysiłek nie twa zbyt długo. Po około trzydziestu minutach osiągamy szczyt Kasprowego Wierchu.

Szlak prowadzi zakosami Blisko celu Ostatnie metry

Warto następnie kontynuować wycieczkę granią na zachód (w kierunku Czerwonych Wierchów) albo wschód (na Świnicę). Poleca się również zjazd kolejką z powrotem do Kuźnic.

Pozostałe warianty wejścia na Kasprowy Wierch:

Trasa Szlak Czas
Na Kasprowy Wierch z Kopy Kondrackiej czerwony szlak 1h 55'
Na Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej żółty szlak 1h 20'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Obserwatorium. Kasprowy Wierch. Widok z Kasprowego Wierchu na Czerwone Wierchy. Widok z Kasprowego Wierchu. Kolejka na Kasprowy Wierch. Kasprowy Wierch.