menuleft

Na Kasprowy Wierch z Kopy Kondrackiej

panelright
Szlak na Kasprowy Wierch.
Szlaki czerwony szlak
Czas przejścia 1h 55'
Odległość 4,2 km
Najwyższy punkt Kopa Kondracka - 2005 m n.p.m.
Różnica wysokości 142 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Kopa Kondracka Kasprowy Wierch

Trasa Szlak Czas
Kopa Kondracka (2005 m)
Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m)
czerwony szlak 15'
Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m)
Kasprowy Wierch (1985 m)
czerwony szlak 1h 40'

Piękny i stosunkowo łatwy szlak biegnący wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Szczególnie jest polecany w słoneczne dni. Stanowi świetną kontynuację wycieczki na Giewont lub Czerwone Wierchy.

Kopa Kondracka (2005 m) - Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m) czerwony szlak 15'
Zejście z Kopy Kondrackiej na Przełęcz pod Kopą Kondracką.

Z Kopy Kondrackiej wyruszamy czerwonym szlakiem w kierunku przeciwnym do Małołączniaka. Po około 10 minutach schodzenia z ostatniego Czerwonego Wierchu dostrzegamy znak wskazujący drogę do Hali Kondratowej - jesteśmy na Przełęczy pod Kopą.


Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m) - Kasprowy Wierch (1985 m) czerwony szlak 1h 40'

Dalsza droga to mieszanka podejść i zejść, niezbyt męczących. Zaczynamy spokojny trawers wygodnymi kamieniami. Po pewnym czasie przechodzimy na drugą stronę grani, a nasz szlak opada. Dalej czeka nas trochę węższy trawers (bliżej urwiska).

Wygodny trawers. Szlak mocno opada. Dosyć szeroko.

Wędrując ścieżką, przekonujemy się, że strona polska cechuje się przepaścistością, dużą ilością urwisk. Ogólnie rzecz ujmując, jest o wiele bardziej stroma niż porośnięta trawą część słowacka, która wydaje się łagodniejsza. Teraz wąską ścieżką dochodzimy do pierwszej przeszkody. Jest to średnio wysoka ścianka skalna i potrzeba chwile zastanowienia jak ją pokonać. Nie sprawi nam ona jednak większych trudności (warto wejść na nią od lewej strony blisko ściany).

Blisko pierwszej przeszkody. Intrygująca formacja skalna do pokonania. Dalsza trasa.

Dalej nasz szlak podnosi się, potem znowu opada. Trawersujemy wąską ale bezpieczną ścieżką. Docieramy do kolejne formacji skalnej. Ta jest jeszcze prostsza i spokojnie wspinamy się po głazach. Ponownie wędrówka staje się przyjemna, a nasza droga wije się trawersem (momentami zupełnie komfortowo, a czasami bliżej urwiska).

Kolejna przszkoda. wspinaczka. Trawersujemy.

Wracamy na grzbiet górski, czeka nas teraz mocne zejście z Goryczkowej Czuby. Po kilku minutach schodzimy na płaską Goryczkową Przełęcz Świńską i dalej obchodzimy wygodnym chodnikiem Pośredni Goryczkowy Wierch. Przed nami wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Świnicę.

Schodzimy z Goryczkowej Czuby. Wygodna wędrówka. Pośredni Goryczkowy Wierch.

Obecnie szeroki szlak wiedzie nas spokojnie pod górę. Stąpając po mniejszych i większych kamieniach zbliżamy się do naszego celu. Przed nami trzecia formacja skalna do przejścia. Są tą ukośny bloki skalne, które również nie sprawią nam kłopotów. Chwilę dalej szlak zakręca delikatnie w lewo i wyprowadza nas przed obserwatorium metrologiczne na Kasprowym Wierchu.

Podejście na Kasprowy Wierch. Wchodzimy po skałach. Widać już obserwatorium metrologiczne na Kasprowym Wierchu.

Wycieczka od Kopy Kondrackiej do Kasprowego Wierchu jest świetnym pomysłem na spędzenie letniego pogodnego dnia. Nie sprawia większych ogólnie pojętych niełatwości, zarówno starym, jak i młodym. Stanowi doskonałą rozgrzewkę przed bardziej wymagającymi tatrzańskimi wyprawami.

Pozostałe warianty wejścia na Kasprowy Wierch:

Trasa Szlak Czas
Na Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej żółty szlak 1h 20'
Na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Myślenickie Turnie zielony szlak 2h 30'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Obserwatorium. Kasprowy Wierch. Widok z Kasprowego Wierchu na Czerwone Wierchy. Widok z Kasprowego Wierchu. Kolejka na Kasprowy Wierch. Kasprowy Wierch. Przełęcz pod Kopą Kondracką. Okolice Przełęcy pod Kopą Kondracką. Momentami wąsko na szlaku. widoki. Świnica. Goryczkowa Czuba.