menuleft

Na Gubałówkę i Butorowy Wierch z Zakopanego

panelright
Szlak na Gubałówke
Szlaki czarny szlak czerwony szlak
Czas przejścia 1h
Odległość 4,2 km
Najwyższy punkt Butorowy Wierch – 1160 m n.p.m.
Różnica wysokości 323 m
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Gubałówka Butorowy Wierch

Trasa Szlak Czas
Zakopane - ul Krupówki (835 m)
Gubałówka (1123 m)
czarny szlak 45'
Gubałówka (1123 m)
Butorowy Wierch (1160 m)
czerwony szlak 15'

Spacerowy, bardzo łatwy i przyjemny szlak. Idealny na „rozgrzewkę”. Średnio męczące podejście tylko na Gubałówkę. Z Butorowego Wierchu można zjechać wyciągiem krzesełkowym.

Zakopane - ul Krupówki (835 m) - Gubałówka (1123 m) czarny szlak 45'

Wycieczkę rozpoczynamy na Krupówkach, na wysokości Kościoła Św. Rodziny, odkąd idziemy za czarnymi znakami. Mijamy Muzeum Tatrzańskie, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i szpital. W ten oto sposób dochodzimy do Gładczyńskiego Potoku. Niebawem wychodzimy na otwarty teren. Powoli zaczynamy wędrować pod górę.

Przez chwilę maszerujemy niezalesionym zboczem, po czym stajemy tuż przy torze kolejki linowo-terenowej (niektórzy turyści od początku idą nieznakowaną drogą wzdłuż trasy kolejki). Potem robi się stromiej. W międzyczasie wkraczamy do niewielkiego lasu.

Niecałe 20 minut później meldujemy się na Gubałówce. Nieco wcześniej dostrzegamy po prawej stronie letni tor saneczkowy. Z góry wspaniały widok nie tylko na Tatry Wysokie i Zachodnie na czele z Giewontem, ale także w przeciwnym kierunku na Podhale, Gorce, Beskid Sądecki, Pieniny i Babią Górę.

Gubałówka stacja dolna W pierwszej chwili przy torach. Dalej śmigamy przez szeroką polanę.
Gubałówka (1123 m) - Butorowy Wierch (1160 m) czerwony szlak 15'

Dalej wędrujemy przez wzniesienie szeroką asfaltową drogą (aktualnie czerwony szlak, tzw. „Szlak Papieski”). Podążamy do Butorowego Wierchu (na zachód). Spacer jest bardzo przyjemny. Przechodzimy nieopodal wielu stoisk, kramów, sklepików, restauracji. Wkoło dużo atrakcji: ścianka wspinaczkowa, wspinaczkowo-linowy tor przeszkód, quady. Mijamy również Kaplicę Matki Boskiej Różańcowej.

Pózniej lasem. Pomnik na Szlaku Papieskim. Wyciąg krzesełkowy z Butorowego Wierchu.

Do Butorowego Wierchu dochodzimy strasznie szybko (w około kwadrans). W połowie trasy (za wspomnianym miejscem kultu) kończą się wszelkie zabudowania. Z Butorowego można zjechać wyciągiem krzesełkowym do Kościeliska albo zejść niebieskim szlakiem do Szymoszkowej.comments powered by Disqus
drogowskaz