menuleft

Droga pod Reglami

panelright

Szlak pod Reglami
Szlaki czarny szlak zielony szlak
Czas przejścia 3h 30'
Odległość 12,5 km
Najwyższy punkt Murowanica - 941 m n.p.m.
Różnica wysokości -
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Murowanica Wielka Krokiew Kiry Siwa Polana
Murowanica (941 m)
Dolina Białego (910 m)
czarny szlak 25'
Dolina Białego (910 m)
Wylot ku Dziurze (900 m)
ul. Strążyska (930 m)
czarny szlak 25'
ul. Strążyska (930 m)
Wylot za Bramką (934 m)
Gronik (930 m)
czarny szlak 50'
Gronik (930 m)
Nędzówka (952 m)
Kiry (927 m)
czarny szlak 40'
Kiry (927 m)
Polana Biały Potok (930 m)
Siwa Polana (925 m)
zielony szlak 40'

Spacerowy szlak pod kilkoma wzniesieniami reglowymi (stąd nazwa). Dzięki temu, że rozciąga się poza granicami Tatrzańskiego Parku Narodowego, dopuszczalna jazda rowerem. Co więcej, nie musimy uiszczać żadnych opłat. Droga pod Reglami wiedzie prawie 7,5 km przez zalesione wzgórza, dlatego też podziwiać możemy jedynie panoramę Zakopanego i Pasma Gubałowskiego. Tatry Zachodnie, a tym bardziej Tatry Wysokie całkowicie zakryte. Trasę można również przejechać rowerem.

Wycieczkę rozpoczynamy spod "Księżówki" w Kuźnicach, która znajduje się naprzeciwko przystanku "Murowanica" (po drugiej stronie ulicy). Naturalnie można wyruszyć także z Siwej Polany na peryferiach Doliny Chochołowskiej, aczkolwiek poniżej zostanie przedstawione przejście tylko z pierwszej wspomnianej strony.

Murowanica (941 m) - Dolina Białego (910 m) czarny szlak 25'

Droga pod Reglami od Kuźnic początkowo biegnie przez ciemny las. Dalej wychodzimy na asfaltową ulice "Bogówka". Chwilę później mijamy starą skocznie "Adaś", Średnią i Małą Krokiew - słynny kompleks skoczni narciarskich. Za skoczniami skręcamy w prawo w ulicę "Pod Skocznią". Wychodzimy i skręcamy w lewo na ulice Bronisława Czecha.

Przez las. Wychodzimy przed skoczniami. Asfaltową drogą.

Mijamy Wielką Krokiew i obieramy ponownie czarny szlak. Po ominięciu skoczni, skręcamy w prawo i wchodzimy na wygodną ścieżkę, która zaprowadzi nas pod bramę gdzie znajduję się wejście do Doliny Białego. Oczywiście nie wchodzimy, tylko kontynuujemy wycieczkę czarnym szlakiem.

Za Wielką Krokwią. Przed Doliną Białego. Wejście do doliny. Skręcamy w prawo.
Dolina Białego (910 m) - Wylot ku Dziurze (900 m) - ul. Strążyska (930 m) czarny szlak 25'

Dalej idziemy bardzo przyjemnym deptakiem niedaleko Spadowca - dzielnicy Zakopanego. Podczas tego etapu, przechodząc przez drewniany mosteczek, mijamy piękny potok i wodospad. Niebawem dostrzegamy drogowskaz do Jaskini Dziury, do której można dojść niebieskim szlakiem (15 minut).

Cały czas czarnym szlakiem. Idziemy lasem. Po lewej mijamy mały wodospad.

Droga pod Reglami nad prowadzi wygodną ścieżką. Mijamy Bacówkę gdzie można zjęść ciepłe oscypki. Po upływie kilku kolejnych minut przechodzimy przez drewniany pomost i osiągamy wejście do Doliny Strążyskiej (obok duży parking).

Droga pod Reglami. Przechodzimy obok bacówki. Przed parkingiem w Strążyskiej.
ul. Strążyska (930 m) - Wylot za Bramką (934 m) - Gronik (930 m) czarny szlak 50'

Następnie trasa biegnie skrajem Polany Buńdówki. Szybko docieramy do wylotu Doliny za Bramką, po czym przechodzimy obok Jasiowych Turni. Na wysokości Doliny Małej Łąki jesteśmy 10 minut później (Miejscowosć Gronik).

Po lewej wejście do Doliny Strążyskiej. Nadal czarnym szlakiem. W kierunku Gronika.

Z tego miejsca wychodzi zółty i niebieski szlak którym możemy dojść na Przysłop Miętusi lub Wielką Polanę Małej Łąki. Szlak przez z Doline Małej Łąki jest bardzo popularny ze względu na przyjemną droge na Giewont.

Gronik (930 m) - Nędzówka (952 m) - Kiry (927 m) czarny szlak 40'

Dalej Droga pod Reglami wiedzie przez wiejskie osiedle równolegle do krajowej drogi na Chochołów. Wkrótce wchodzimy do Nędzówki, skąd odchodzi czerwony szlak na Przysłop Miętusi. Maszerujemy w ciszy i spokoju jeszcze niecały kwadrans, po upływie którego trasa łączy się z szosą (wychodzimy przed parkingiem "Gazdówka pod lasem").

Okolice Nędzówki. Wygodna ścieżka. Wychodzimy przed Kirami.

Z całą pewnością jest to najgorszy odcinek właśnie z uwagi na bliskość pędzących samochodów. Przechodzimy wtedy przez Kiry.

Kiry (927 m) - Polana Biały Potok (930 m) - Siwa Polana (925 m) zielony szlak 40'

Z ulicy schodzimy 20 minut później, skręcając w lewo przed ośrodkeim "Józef". Niebawem meldujemy się na Polanie Biały Potok, gdzie dostrzegamy wyciąg narciarski. Mijamy również wejście do Doliny Lejowej (żółty szlak). Dalej idziemy wygodną ścieżką na skraju lasu. Droga pod Reglami wychodzi kawałek za Siwą Polaną.

Idziemy kawałek przy szosie. Skręcamy w lewo przed ośrodkiem 'Józef'. Wychodzimy kawałek za Siwą Polaną.

Spacer Drogą pod Reglami stanowi wspaniałą formę odpoczynku. Mimo że ze szlaku nie zaobserwujemy żadnych wybornych górskich pejzaży, to jednak obejrzymy kilka prześlicznych tatrzańskich dolin (choć prawda, że niestety tylko ich obrzeża).comments powered by Disqus
drogowskaz