menuleft

Ścieżka nad Reglami

panelright

Szlak - Droga nad Reglami
Szlaki czarny szlak
Czas przejścia 5h 45'
Odległość 16 km
Najwyższy punkt Przełęcz w Grzybowcu - 1311 m n.p.m.
Różnica wysokości 349 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Kalatówki Czerwona przeł. Przeł. w Grzybowcu
Polana Kalatówki (1198 m)
Dolina Białego (1092 m)
Czerwona Przełęcz (1301 m)
Polana Strążyska (1040 m)
czarny szlak 1h 40'
Polana Strążyska (1040 m)
Przełęcz w Grzybowcu (1311 m)
Wielka Polana Małołącka (1170 m)
czarny szlak 1h 25'
Wielka Polana Małołącka (1170 m)
Przysłop Miętusi (1189 m)
Wyżnia Kira Miętusia (962 m)
czarny szlak 50'
Wyżnia Kira Miętusia (962 m)
Niżnia Kominiarska Polana (1130 m)
Polana Huciska (989 m)
czarny szlak 1h 50'

Słynny szlak reglowy. Wytyczony w latach 1900-01. Prowadzi przez większość dolin Tatr Zachodnich. Całkowita długość trasy wynosi około 16 km. Zatłoczona tylko w wybranych miejscach, głównie na wysokości Doliny Strążyskiej i w okolicy kilku punktów widokowych. Turyści najczęściej startują z Polany Kalatówki, rzadziej z Doliny Chochołowskiej. Poniżej opis tego popularniejszego przejścia.

Polana Kalatówki (1198 m) - Dolina Białego - Czerwona Przełęcz - Polana Strążyska (1040 m) czarny szlak 1h 40'

Kalatówki opuszczamy czarnym szlakiem, którym będziemy iść także przez całą Ścieżkę nad Reglami. Początkowo wędrujemy leśnym zboczem Małej Krokwi. Jest nieco stromo. Dodatkowo droga często zakręca. Na moment wychodzimy z lasu i docieramy na Przełęcz Białego. Ponownie wchodzimy do lasu, a ścieżka staję się węższa, dodatkowo po naszej prawej stronie urwisko.

W pewnym momencie przechodzimy nieopodal specyficznych i wyszukanych turniczek, które są nazywane "Słupami" albo "Zameczkami". Przechodzimy przez kilka drewnianych kładek. Dale czeka nas zejście kamiennym chodnikiem na Polanę Białego, która już prawie całkiem porosła lasem. Tutaj też dołącza żółty szlak biegnący z Doliny Białego.

Kalatówki opuszczamy czarnym szlakiem. Mijamy kilka drewnianych kładek. Schodzimy do Doliny Białego.

Następnie maszerujemy po kamieniach ostro w górę na Czerwoną Przełęcz. Trasa wiedzie przez las. Z Przełęczy odchodzi krótka trasa dojściowa na Sarnią Skałę. Szczyt ten oblegany jest w porze letniej przez rzesze turystów. Nic dziwnego, Giewont przecież widoczny jak na dłoni (bez trudu można dostrzec ludzi znajdujących się na najwyższym wierzchołku "Śpiącego Rycerza"). Na szlak wracamy tą samą drogą.

Po kamieniach. Cały czas pod górę. Czerwona Przełęcz.

Z Czerwonej Przełęczy do Polany Strążyskiej idziemy jeszcze niewiele ponad 20 minut; podążamy Sarnim Żlebem (po kamiennych schodach). Wychodzimy z lasu i skręcamy w w prawo. Z Polany Strążyskiej wspaniały widok na północną ścianę Giewontu. W chatce znajduje się bufet-herbaciarnia, gdzie można kupić coś do jedzenia lub picia. Dla naszej wygody ponadto drewniane ławki i stoły. Musimy teraz minąć herbaciarnie (po naszej prawej). Dostrzeżemy drogowskaz i drewnianą kładką (po lewej stronie) przez którą przechodzimy.

Zejście na Polanę Strążyską. Wychodzimy z lasu i skręcamy w prawo. Tutaj zaczyna się szlak na Przełęcz w Grzybowcu.
Polana Strążyska (1040 m) - Przełęcz w Grzybowcu (1311 m) - Wielka Polana Małołącka (1170 m) czarny szlak 1h 25'

Teraz wędrujemy przez Dolinę Grzybowiecką i wzdłuż Grzybowieckiego Potoku. Zaczyna się następne podejście, bardziej strome i forsowne. Pół godziny później osiągamy Przełęcz w Grzybowcu, gdzie rozwidlają się szlaki: czerwony zawiedzie na Giewont, zaś "nasz" czarny do Doliny Małej Łąki.

Strome podejście. Cały czas w lesie. Przełęcz w Grzybowcu.

Schodzimy teraz wygodną leśną ścieżką. Po kilku minutach wyjdziemy z lasu na piękną polanę, którą teraz idziemy. 10 minut potem meldujemy się na Wielkiej Polanie Małołąckiej, z której środka prześliczna górska panorama. Od lewej kolejno: Giewont, Mały Giewont, Siodłowa Turnia, Mnichowe Turnie, Wielka Turnia i Pośrednia Turnia.

Czeka nas krótkie zejście. Wychodzimy z lasu. Droga na Polanę Małołącką.
Wielka Polana Małołącka (1170 m) - Przysłop Miętusi (1189 m) - Wyżnia Kira Miętusia (962 m) czarny szlak 50'

Dalej zapuszczamy się ponownie w las (cały czas pilnując się czarnego szlaku). Szlak jest bardzo przyjemny, po drodze mijamy opuszczoną leśniczówkę. Podchodzimy gładko do Przysłopu Miętusiego, gdzie przepięknie prezentują się Czerwone Wierchy i Giewont. Polecam właśnie tutaj zrobić dłuższy postój, przede wszystkim z uwagi na parę drewnianych ławek.

Opuszczamy polanę. Leśnicza budka. Wychodzimy na Przysłop Miętusi.

Na rozdrożu ponownie obieramy czarny szlak, który tym razem przeprowadzi nas przez Dolinę Miętusią. Generalnie trawersujemy dolnym zboczem Czerwonego Gronika. Na 10 minut przed wejściem do Doliny Kościeliskiej mijamy z prawej Kończystą Turnię. Po lewej zauważymy mostek i szlak prowadzący na Ciemniak, idziemy jednak prosto. Wychodzimy w Wyżniej Kirze Miętusiej i skręcamy w lewo przechodząc przez duży pomost.

Idziemy przez piękną polanę. Wygodna droga. Wychodzimy w Dolinie Kościeliskiej, skręcamy w prawo.
Wyżnia Kira Miętusia (962 m) - Niżnia Kominiarska Polana (1130 m) - Polana Huciska (989 m) czarny szlak 1h 50'

Następnie idziemy chwilę główną drogą przez Dolinę Kościeliską (oczywiście w stronę Hali Ornak), by tuż przed Kaplicą Zbójecką św. Barbary skręcić w prawo zgodnie z kierunkiem czarnego szlaku. Ten ostatni, trzeci etap Ścieżki nad Reglami wydaje się zdecydowanie najmniej atrakcyjny. Fascynujących punktów widokowych jak na lekarstwo. Dlatego też odcinek odwiedzany przez nielicznych turystów. Jako pierwszy zwiedzamy Przysłop Kominiarski, niewielką polanę, gdzie znajduje się drewniany szałas, w którym w razie załamania pogody możemy się ukryć. Później idziemy w dół przez kilkanaście minut, po czym dostrzegamy drogowskaz do Doliny Lejowej (żółty szlak), a także Niżnią Polanę Kominiarską (większa od poprzedniej). Po 30 minutach wchodzimy na Przełęcz Kominiarską, skąd krok po kroku zejdziemy do Doliny Chochołowskiej (w międzyczasie przechodzimy przez nad wyraz śliczną Polanę Jamy, gdzie także ujrzymy chatkę-schronienie).

Z Kościeliskiej do Lejowej. Niżnia Kominiarska Polana Polana Jamy

Ścieżka nad Reglami kończy się prawie w połowie Doliny Chochołowskiej. Możemy zarówno udać się do schroniska na Polanie Chochołowskiej (w lewo), jak i do Siwej Polany (w prawo; niedaleko Polana Huciska). Przejście w obie strony zielonym szlakiem zajmie nam 45 minut.comments powered by Disqus
drogowskaz