menuleft

Na Polanę Chochołowską z Hali Ornak

panelright
Szlak z Hali Ornak na Polanę Chochołowską
Szlaki żółty szlak zielony szlak
Czas przejścia 2h 25'
Odległość 7,7 km
Najwyższy punkt Iwaniacka Przełęcz- 1459 m n.p.m.
Różnica wysokości 419 m
Trudności skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Schr. Ornak Schr. Chochołowska

Trasa Szlak Czas
Schronisko na Hali Ornak (1100 m)
Przełęcz Iwaniacka (1459 m)
żółty szlak 1h
Przełęcz Iwaniacka (1459 m)
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m)
żółty szlak 50'
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m)
Polana Trzydniówka (1080 m)
Schronisko PTTK Polana Chochołowska (1148 m)
zielony szlak 35'

Trasa wiedzie przez Iwaniacką Przełęcz. Nie ma szybszego sposobu dojścia ze schroniska na Hali Ornak do sąsiedniego. Perć bardzo popularna i używana zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Nie można jednak zapomnieć o poważnym zagrożeniu lawinowym na odcinku tuż przed Przełęczą Iwaniacką.

Schronisko na Hali Ornak (1100 m) - Przełęcz Iwaniacka (1459 m) żółty szlak 1h

Spod schroniska na Hali Ornak wyruszamy żółtym szlakiem. Początkowo idziemy w kierunku południowym (Bystra przed nami), na wysokości Wielkiej Polany Ornaczańskiej zwracamy się na zachód, a nieco później już na północ (maszerujemy swoistym łukiem), by chwilę później ostatecznie skręcić mocno w lewo. Wędrujemy przez las po wygodnych stopniach. Dalsza trasa na Iwaniacką Przełęcz wydaje się stosunkowo prosta.

Wyruszamy spod schroniska na Hali Ornak. Chodnikiem, chodnikiem. Idziemy przez las.

Przez krótki fragment idziemy dosyć stromym zboczem (po naszej lewej głęboki wąwóz). Ścieżka jednak jest na tyle szeroka, że nie musimy obawiać się o nasze bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o kąt nachylenia szlaku, to najpierw jest on niewielki, ale potem sukcesywnie rośnie. W efekcie prawie pół godziny wchodzimy mocno pod górę. Z przełęczy nieco ograniczony widok z powodu wysokiego lasu. Warto tutaj dobrze wypocząć, gdyż czeka nas bardzo ciężka i mozolna wędrówka.

Węższy fragment szlaku. Blisko przełęczy. Iwaniacka Przełęcz.
Przełęcz Iwaniacka (1459 m) - Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m) żółty szlak 50'

Z Iwaniackiej Przełęczy schodzimy wciąż żółtym szlakiem, gdyż zielony prowadzi na grzbiet Ornaku. Trasa wiedzie względnie prosto przez Dolinę Iwaniacką. Na ścieżce dość ciasno, a w okresie zimowym również ślisko. Zejście na Polanę Iwanówkę nie wydaje się jednak nadzwyczaj strome i nieprzyjemne. Przeciwnie.

Iwaniacka Przełęcz. Dolina Iwaniacka Zejście na Polanę Chochołowską.
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m) - Polana Trzydniówka (1080 m) - Schronisko PTTK Polana Chochołowska (1148 m) zielony szlak 35'

Od prawie całkiem zarośniętej polany idziemy już tylko po płaskim terenie. Niedługo wchodzimy do Doliny Chochołowskiej. Na rozwidleniu obieramy zielony szlak w stronę Polany Chochołowskiej (południowo-zachodni; w przeciwnym kierunku Polana Huciska).

Kilka minut potem kolejne rozdroże. Tu rozpoczyna się czerwony szlak, którym można dotrzeć na Trzydniowański Wierch. My jednak kontynuujemy marsz zielonym.

Dotarliśmy na Polanę Chochołowską. Możemy udać się do kapliczki. Wielkie schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Nie upłynie następne 10 minut, kiedy wyjdziemy na rozległą Polanę Chochołowską. Wypasane są tu owce; można zjeść oscypek i wypić żętycę. Warto teraz spojrzeć w prawo - ładny widok na Mnichy Chochołowskie. Aby dojść do schroniska, należy nie zbaczać z szerokiej, utwardzonej kamieniami drogi, która w pewnym momencie mocno skręca w prawo.

Z Polany Chochołowskiej polecam pójść na Wołowiec przez Grzesia i Rakoń albo na Jarząbczy Wierch przez Trzydniowański Wierch, chyba że wolimy rozgościć się w schronisku.comments powered by Disqus
drogowskaz