menuleft

Na Starorobociański Wierch z Hali Ornak przez grzbiet Ornaku

panelright
Szlak na Starorobociański Wierch z hali Ornak
Szlaki żółty szlak zielony szlak czerwony szlak
Czas przejścia 3h 45'
Odległość 9,0 km
Najwyższy punkt Starorobociański Wierch - 2176 m n.p.m.
Różnica wysokości 1076 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Starorobociański Wierch Ornak

Trasa Szlak Czas
Schronisko na Hali Ornak (1100 m)
Przełęcz Iwaniacka (1459 m)
żółty szlak 1h
Przełęcz Iwaniacka (1459 m)
Ornak (1867 m)
Siwa Przełęcz (1812 m)
zielony szlak 1h 45'
Siwa Przełęcz (1812 m)
Liliowy Karb (1959 m)
zielony szlak 20'
Liliowy Karb (1959 m)
Starorobociański Wierch (2176 m)
czerwony szlak 40'

Piękna widokowo trasa na najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich. Nieco bardziej męcząca od tej przez Dolinę Starorobociańską. Wejście na szczyt w porze letniej nie powinno przysporzyć żadnych kłopotów. Jednakże podczas finalnego podejścia należy zachować dużą ostrożność - urwiste zbocze po prawej stronie. Co więcej, w zimie poważne zagrożenie lawinowe na odcinku tuż przed Przełęczą Iwaniacką.

Schronisko na Hali Ornak (1100 m) - Przełęcz Iwaniacka (1459 m) żółty szlak 1h

Spod schroniska na Hali Ornak wyruszamy żółtym szlakiem. Początkowo idziemy w kierunku południowym (Bystra przed nami), na wysokości Wielkiej Polany Ornaczańskiej zwracamy się na zachód, a nieco później już na północ (maszerujemy swoistym łukiem), by chwilę później ostatecznie skręcić mocno w lewo. Wędrujemy przez las po wygodnych stopniach. Dalsza trasa na Iwaniacką Przełęcz wydaje się stosunkowo prosta.

Wyruszamy spod schroniska na Hali Ornak. Chodnikiem, chodnikiem. Idziemy przez las.

Przez krótki fragment idziemy dosyć stromym zboczem (po naszej lewej głęboki wąwóz). Ścieżka jednak jest na tyle szeroka, że nie musimy obawiać się o nasze bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o kąt nachylenia szlaku, to najpierw jest on niewielki, ale potem sukcesywnie rośnie. W efekcie prawie pół godziny wchodzimy mocno pod górę. Z przełęczy nieco ograniczony widok z powodu wysokiego lasu. Warto tutaj dobrze wypocząć, gdyż czeka nas bardzo ciężka i mozolna wędrówka.

Węższy fragment szlaku. Blisko przełęczy. Iwaniacka Przełęcz.
Przełęcz Iwaniacka (1459 m) - Ornak (1867 m) - Siwa Przełęcz (1812 m) zielony szlak 1h 45'

Na skrzyżowaniu wybieramy zielony szlak i kierujemy się na południe. Wchodzimy do lasu, kawałek dalej przedzieramy się wąską ścieżką, która zarośnięta jest krzewami. Niedługo osiągamy piętro kosówki, kroczymy po głazach wbitych w ziemię. Nasza trasa często zakręca, a wytężony wysiłek trwa około 50 minut. Po osiągnięciu trawiastej grani rozpościera się przed nami wspaniały krajobraz (m.in. szczyty od Ciemniaka do Kamienistej z lewej, Bystra i Starorobociański Wierch na wprost).

Wchodzimy do lasu. Mocno pod górę. W kierunku Ornaku.

Wędrujemy teraz wygodnie szerokim grzbietem. Przechodzimy przez Suchy Wierch Ornaczański i Ornaczańską Przełęczą i osiągamy główny wierzchołek Ornaku. Po kilkunastu minutach podchodzimy po Zadni Ornak (z lewej intrygujące Siwe Skały). Przed nami krótki skalisty fragment. Spokojnie podchodzimy po większych głazach, następnie wdrapujemy się przez skalne wcięcie i wychodzimy na węższą ścieżkę.

Pod Zadnim Ornakiem Prosta wspinaczka. Skalne wcięcie do przejścia.

Dalej mamy prosty ale niewygodny teren do przejścia, idziemy po większych i mniejszych głazach. Po chwili szlak przemienia się już w wygodną i przyjemną ścieżkę. 15 minut potem meldujemy się na Siwej Przełęczy, z której bez trudu można dostrzec choćby Siwe Stawki, Bystrą, a także główny cel naszej wycieczki. Tutaj dochodzi też czarny szlak z Doliny Starorobociańskiej.

Kawałek dalej Schodzimy po kamieniach. Widać już Siwą Przełęcz.
Siwa Przełęcz (1812 m) - Liliowy Karb (1959 m) - Starorobociański Wierch (2176 m) zielony iczerwony szlak 1h

Z przełęczy ruszamy szeroką granią, następnie szlak się zwęża i unosi, do pokonania mamy krótki trawers. Po kwadransie osiągamy Liliowy Karb.

Wąski trawers. Wąski trawers Wejście na Liliowy Karb.

Następnie ruszamy czerwonym szlakiem na zachód. Początkowo szlak się obniża, dodatkowo odkrywamy luźne i zsuwające się kamienie na szlaku (całkiem niegroźne, raczej trochę dokuczliwe dla osób w nieodpowiednim obuwiu). Momentami szlak wiedzie nas przy dość urwistym i niebezpiecznym zboczu (jak na Tatry Zachodnie). Warto więc zwiększyć ostrożność. Teraz już nasza droga wyraźnie pnie się ku górze.

Na Starorobociański Wierch. Kamienista droga. Bardzo sypko

Przez długą część ostatniego etapu wędrujemy zakosami po głazach i kamieniach (momentami bardzo sypko). Wierzchołek Starorobociańskiego Wierchu zdobywamy po około 30 minutach.

Po kamieniach. Coraz większe głazy na drodze. Wchodzimy na szczyt.

Ze szczytu rozpościera się wyśmienita panorama Tatr Zachodnich. Niezmiernie wyraziście prezentują się takie góry jak: Bystra, Błyszcz, Wołowiec, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch oraz Ornak. W pogodne dni dostrzec można ponadto Tatry Wysokie. Wracamy albo tą samą drogą, albo przez Ornak, albo przez Trzydniowański Wierch, albo kontynuujemy wycieczkę przez Kończysty i Jarząbczy Wierch.

Możliwość dalszej wędrówki:

Trasa Szlak Czas
Granią od Starorobociańskiego Wierchu do Wołowca czerwony szlak 2h 45'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Na szczycie Widok ze Starorobociańskiego Wierchu. Szlak, którym weszliśmy na szczyt. Widok w kierunku Kończystego Wierchu.