menuleft

Na Halę Stoły z Kir

panelright
Szlak na halę Stoły
Szlaki zielony szlak niebieski szlak
Czas przejścia 1h 20'
Odległość 4,3 km
Najwyższy punkt Polana na Stołach - 1340 m n.p.m.
Różnica wysokości 413 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Hala Stoły Kiry Dol. Kościeliska

Trasa Szlak Czas
Kiry (927 m)
Wyżnia Kira Miętusia (962 m)
Lodowe Źródło (1027 m)
zielony szlak 30'
Lodowe Źródło (1027 m)
Hala Stoły (1340 m)
niebieski szlak 50'

Mimo że bardzo dawno wytyczona (już w 1892 przez Mieczysława Karłowicza), słabo znana i rzadko uczęszczana przez turystów. Wiedzie na malowniczą halę wysokogórską leżącą na niewielkim masywie górskim.

Kiry (927 m) - Wyżnia Kira Miętusia (962 m) - Lodowe Źródło (1027 m) zielony szlak 30'
Do Lodowego Źródła.

Wycieczkę rozpoczynamy w Kirach, dokąd można dojechać zarówno busem i autobusem, jak i prywatnym samochodem. Dojazd z centrum Zakopanego zajmuje prawie 20 minut. Początkowo idziemy szerokim zielonym szlakiem. Po kwadransie marszu stajemy na pierwszym skrzyżowaniu. Nie skręcamy, dalej podążamy wcześniej obranym szlakiem (czarny to Ścieżka nad Reglami, a czerwonym dojdziemy na Czerwone Wierchy) .

Wędrujemy wzdłuż Potoku Kościeliskiego. Mijamy po prawej Kapliczkę Zbójnicką św. Barbary. Gdy dojdziemy do Lodowego Źródła, dostrzegamy początek niebieskiego szlaku na Halę Stoły i czarnego do Jaskini Mroźnej. Wybieramy ten pierwszy.

Lodowe Źródło (1027 m) - Hala Stoły (1340 m) niebieski szlak 50'

Teraz idziemy wygodną leśną ścieżką pod górę, co jednakże może nas mocno zmęczyć. Na szlaku raczej nie spotkamy zbyt wielu innych turystów. Trasa kilka razy zakręca. Po około 40 minutach wychodzimy na pierwszą niewielką polanę, Niżne Stoły. Dalej robi się bardziej stromo, ale już po niecałych 10 minutach meldujemy się na Polanie na Stołach, skąd rozpościera się wspaniały widok na zachodnie zbocza Giewontu i Ciemniaka. Ciekawie prezentuje się także z bliska Kominiarski Wierch.

Leśna dróżka. Bardzo urokliwa trasa. Niżne Stoły

Na Polanie na Stołach kończy się znakowany szlak, dlatego też musimy wrócić tą samą drogą do Doliny Kościeliskiej. Niemniej jednak niektóre osoby przed opuszczeniem starej hali wchodzą jeszcze na najwyższy wierzchołek Stołów (Suchy Wierch), do którego prowadzi wąska ścieżka.

Następnie wędrujemy przez polanę. Hala Stoły Hala Stoły to doskonałe miejsce na odpoczynek.


comments powered by Disqus
drogowskaz