menuleft

Na Czerwone Wierchy (Ciemniak) przez Upłaziańską Kopkę z Kir

panelright
Szlak na Czerwone Wierchy
Szlaki zielony szlak czerwony szlak
Czas przejścia 4h 15'
Odległość 6,3 km
Najwyższy punkt Ciemniak - 2096 m n.p.m.
Różnica wysokości 1169 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Ciemniak Kiry Dol. Kościeliska

Trasa Szlak Czas
Kiry (927 m)
Wyżnia Kira Miętusia (962 m)
zielony szlak 15'
Wyżnia Kira Miętusia (962 m)
Chuda Przełęcz (1850 m)
czerwony szlak 3h 15'
Chuda Przełęcz (1850 m)
Ciemniak (2096 m)
czerwony szlak 45'

Trasa najbardziej monotonna i nieco męcząca spośród wszystkich prowadzących na grań Czerwonych Wierchów. Ładne widoki zaczynają rozpościerać się przed naszymi oczami dopiero po przejściu granicy lasu.

Kiry (927 m) - Wyżnia Kira Miętusia (962 m) zielony szlak 15'

Wycieczkę rozpoczynamy w Kirach, dokąd można dojechać zarówno busem i autobusem, jak i prywatnym samochodem. Dojazd z centrum Zakopanego zajmuje prawie 20 minut. Z początku (niecały kwadrans) idziemy szerokim zielonym szlakiem, by na najbliższym rozdrożu wybrać czerwony (najpierw skręcamy w lewo, zaraz potem w prawo, przechodząc przez mosteczek nad Kościeliskim Potokiem).

Do Lodowego Źródła. Skręciliśmy w lewo Wchodzimy na mostek
Wyżnia Kira Miętusia (962 m) - Chuda Przełęcz (1850 m) czerwony szlak 3h 15'

Następnie maszerujemy wąską, niewygodną ścieżką pod górę. Po upływie 40 minut dochodzimy do Polany Upłaz, skąd świetnie widać Kominiarski Wierch. Chwilę później osiągamy Upłaziańską Kopkę i skałę Piec, na którą często wspinają się niektórzy turyści (wysokość niewielka - najwyżej 10 m wyżej od otaczającego terenu). Wspaniałe miejsce na popas.

Wchodzimy do lasu. Przed nami chwila spokojnej drogi Po kamiennym chodniku

Za Upłaziańską Kopką praktycznie kończy się już piętro lasu, a rozpoczyna kosodrzewiny. Podchodzimy wciąż wyżej i wyżej, lecz wędrówka staje się powoli dość przyjemna - znakomite krajobrazy: widać m.in. masyw Giewontu oraz spadziste i skalne zbocza Małołączniaka. Szlak kilka razy zakręca.

Zbliżamy się do Kopki Upłaziańska Kopka Pokonujemy trochę głazów

Na prawie 40 minut przed zdobyciem pierwszego szczytu Czerwonych Wierchów wstępujemy w pasmo hal wysokogórskich. Od tej pory dominuje roślina sit skucina. W pewnym momencie czerwony szlak krzyżuje się z zielonym, który biegnie od Hali Ornak przez Dolinę Tomanową.

Dosyć męczące podejście Pozostał wygodny trawers Zbliżamy się do Chudej Przełęczy.
Chuda Przełęcz (1850 m) - Ciemniak (2096 m) czerwony szlak 45'

Przed nami ostateczne podejście na Ciemniak. Trasa nie sprawia kłopotu ale jest dosyć stroma i męcząca. Szlak składa się z sypkich kamieni i schodów podobnych do tych podczas podejscia na Kopę Kondracką.

Chuda Przełączka Męczące podejście. Czerwone Wierchy.

Gdy się już weszło na pierwszy Czerwony Wierch, nie sposób pominąć pozostałe. Osobiście polecam kontynuować wycieczkę aż do Kasprowego Wierchu, gdyż nawet jeżeli nie będziemy w stanie zejść z tej góry, zawsze możemy zjechać kolejką linową.comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Podejście na Ciemniak Widok z Ciemniaka, nasz szlak Chuda Przełączka Upłaziańska Kopka z bliska