menuleft

Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany

panelright
Na Polanę Chochołowską
Szlaki zielony szlak
Czas przejścia 1h 40'
Odległość 7,5 km
Najwyższy punkt Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - 1148 m n.p.m.
Różnica wysokości 223 m
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Dolina Choch. Polana Choch.

Trasa Szlak Czas
Siwa Polana (925 m)
Polana Huciska (989 m)
zielony szlak 45'
Polana Huciska (989 m)
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m)
zielony szlak 20'
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m)
Polana Trzydniówka (1080 m)
Schronisko PTTK Polana Chochołowska (1148 m)
zielony szlak 35'

Przyjemny, łagodny szlak przez ogromną Dolinę Chochołowską. Niezwykle często odwiedzany przez turystów. Możliwość przejechania trasy rowerem lub kolejką turystyczną.

Siwa Polana (925 m) - Polana Huciska (989 m) zielony szlak 45'

Do Siwej Polany (początek Doliny Chochołowskiej) przyjeżdżamy samochodem albo busem, który bardzo łatwo "złapać" w centrum Zakopanego. Przed wejściem na szlak możemy wypożyczyć rower, który musimy oddać w pobliżu dawnego schroniska Blaszyńskich, lub zdecydować się na dojazd kolejką turystyczną (do Polany Huciska), co szczególnie poleca się tym osobom, które mają w planach daleką i długą wycieczkę.

Początek drogi przez Dolinę Chochołowską. Wypożyczalnia reowerów znajduje się przy parkingu. Zimą do Polany Chochołowskiej możemy dojechać saniami.

Aż do Polany Huciska idziemy asfaltową drogą. Jednakże dalsza trasa jest nadal szeroka. Po naszej prawej stronie płynie Potok Chochołowski, w którym w roku 2007 pewni turyści utopili 3-letniego niedźwiadka (bezmyślnie karmili misia, a gdy zabrakło jedzenia, małe zwierzę rzuciło się na nich).

Polana Huciska (989 m) - Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m) zielony szlak 20'
Potok Chochołowski

Niecałe pół godziny za Polaną Huciska mijamy jaskinie: Zbójecką Dziurę, Rybią i Małą (spójrzmy w prawo), a także Wyżnią Chochołowską Bramę (odwróćmy się w lewo). Nieco później stajemy na rozdrożu. Wybieramy zielony szlak (żółty prowadzi na Iwaniacką Przełęcz, a czarny do Doliny Starorobociańskiej).


Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m) - Polana Trzydniówka (1080 m) - Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m) zielony szlak 35'

Kilka minut potem kolejne rozwidlenie. Tu rozpoczyna się czerwony szlak, którym można dotrzeć na Trzydniowański Wierch. My jednak kontynuujemy marsz zielonym.

Nie upłynie następne 10 minut, kiedy wyjdziemy na rozległą Polanę Chochołowską. Wypasane są tu owce; tak jak na Polanie Huciska można zjeść oscypek i wypić żętycę. Warto teraz spojrzeć w prawo - ładny widok na Mnichy Chochołowskie. Aby dojść do schroniska, należy nie zbaczać z szerokiej, utwardzonej kamieniami drogi, która w pewnym momencie mocno skręca w prawo.

Dotarliśmy na Polanę Chochołowską. Możemy udać się do kapliczki. Wielkie schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej.

Z Polany Chochołowskiej polecam pójść na Wołowiec przez Grzesia i Rakoń albo na Jarząbczy Wierch przez Trzydniowański Wierch.comments powered by Disqus
drogowskaz