menuleft

Na Zawracie z Polany Chochołowskiej

panelright
Szlak na Przełęcz Zawracie
Szlaki zielony szlak
Czas przejścia 2h 10'
Odległość 7,2 km
Najwyższy punkt Przełęcz Zawracie - 1863 m n. p. m.
Różnica wysokości 715 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Zawracie Rakoń Wołowiec

Trasa Szlak Czas
Schronisko PTTK Polana Chochołowska (1148 m)
Zawracie (1863 m)
zielony szlak 2h 10'

Szlak zdecydowanie bardziej monotonny i mniej atrakcyjny widokowo od trasy przez Grzesia i Rakoń. Prowadzi przez Wyżnią Dolinę Chochołowską. Dopiero po wejściu na grań (25-30 minut przed zdobyciem szczytu) można zachwycać się wspaniałym krajobrazem części Tatr Zachodnich.

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej (1148 m) - Zawracie (1863 m) zielony szlak 2h 10'

Wycieczkę rozpoczynamy na Polanie Chochołowskiej. Nie podchodzimy pod same schronisko, tylko na rozdrożu tuż przed nim obieramy zielony szlak. Następnie spokojnie wędrujemy po łagodnej drodze i przez las (około pół godziny równolegle do czerwonego szlaku na Trzydniowański Wierch i w jego bezpośrednim sąsiedztwie). Prawie 45 minut po starcie wyprawy wchodzimy w piętro kosodrzewiny, a w międzyczasie zaczyna się podejście (najpierw bardzo delikatne). Potem przechodzimy przez kilka odnóg Wyżniego Chochołowskiego Potoku. Szlak prowadzi teraz po wygodnej ścieżce zbudowanej z głazów, którą nazwano "Szeroką Ulicą". Niestety nie dane jest nam na razie podziwiać żadnych pięknych widoków. Spojrzeć warto jedynie czasem w stronę Łopaty (po lewej).

Wejście do Doliny Niżniej Chochołowskiej znajduje się przed schroniskiem PTTK. Droga przez dolinę Przyjemnie się maszeruje.

"Szeroka Ulica" zawiedzie nas aż na grań (ten etap może mocno zmęczyć), gdzie rozpościera się miła panorama Tatr Zachodnich. Dostrzegamy też skrzyżowanie szlaków (na prawo niebieski szlak na Rakoń a na lewo Wołowiec). Polecam właśnie tutaj dobrze się rozluźnić i wypocząć. Nieco ponad 300 metrów na północ od nas przełęcz Zawracie, gdzie w okresie zimowym jest duże zagrożenie lawinowe.

Podejście może nas zmęczyć. Wąski trawers Widać przełęcz Zawracie


comments powered by Disqus
drogowskaz