menuleft

Na Starorobociański Wierch z Siwej Polany

panelright
Szlak na Starorobociański Wierch
Szlaki zielony szlak czarny szlak czerwony szlak
Czas przejścia 4h 15'
Odległość 12,5 km
Najwyższy punkt Starorobociański Wierch - 2176 m n.p.m.
Różnica wysokości 1251 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Starorobociański Wierch

Trasa Szlak Czas
Siwa Polana (925 m)
Polana Huciska (989 m)
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m)
zielony szlak 1h 05'
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m)
Siwa Przełęcz (1812 m)
czarny szlak 2h
Siwa Przełęcz (1812 m)
Gaborowa Przełęcz/Liliowy Karb
zielony szlak 20'
Gaborowa Przełęcz/Liliowy Karb
Starorobociański Wierch (2176 m)
czerwony szlak 40'

Trasa czarnym szlakiem przez Dolinę Starorobociańską wydaje się mniej atrakcyjna widokowo od choćby tej wiodącej przez grzbiet Ornaku. Sam Starorobociański Wierch usytuowany jest w głównej grani Tatr Zachodnich i z daleka przypomina piramidę. Wejście na szczyt w porze letniej nie powinno przysporzyć żadnych kłopotów. Jednakże podczas finalnego podejścia należy zachować dużą ostrożność - urwiste zbocze po prawej stronie.

Siwa Polana (925 m) - Polana Huciska (989 m) - Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m) zielony szlak 1h 05'
Przez dolinę Chochołowską.

Do Siwej Polany (początek Doliny Chochołowskiej) przyjeżdżamy samochodem albo busem, który bardzo łatwo "złapać" w centrum Zakopanego. Przed wejściem na szlak możemy wypożyczyć rower, który musimy oddać w pobliżu dawnego schroniska Blaszyńskich, lub zdecydować się na dojazd kolejką turystyczną (do Polany Huciska), co szczególnie poleca się tym osobom, które mają w planach daleką i długą wycieczkę. Aż do Polany Huciska idziemy asfaltową drogą.

Jednakże dalsza trasa jest nadal szeroka. Po naszej prawej stronie płynie Potok Chochołowski, w którym w roku 2007 pewni turyści utopili 3-letniego niedźwiadka (bezmyślnie karmili misia, a gdy zabrakło jedzenia, małe zwierzę rzuciło się na nich). Tuż za Polaną Huciska mijamy z lewej wejście na Ścieżke nad Reglami (czarny szlak - nie mylić z drogą przez Dolinę Starorobociańską!). Potem mijamy jaskinie: Zbójecką Dziurę, Rybią i Małą (spójrzmy w prawo), a także Wyżnią Chochołowską Bramę (odwróćmy się w lewo). Nieco później stajemy na rozdrożu. Wybieramy czarny szlak i wkraczamy do Doliny Starorobociańskiej.

Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m) - Siwa Przełęcz (1812 m) czarny szlak 2h

Przez Dolinę Starorobociańską, będącą największą odnogą Doliny Chochołowskiej, wędrujemy generalnie leśną, jednostajną i prostą drogą. Bardzo często szlak jest mocno zabłocony co może spowolnić przejście. Szybko dochodzimy do rozwidlenia na Polanie Iwanówce (prawie całkowicie zarośniętej). Naturalnie ponownie obieramy czarny szlak (żółty prowadzi na Iwaniacką Przełęcz). Wkrótce przechodzimy przez Polanę Starorobociańską, po czym wchodzimy znowu do lasu, którym idziemy delikatnie pod górę przez najbliższe 45 minut.

Szlak w kierunku Siwej Przełęczy. Błotnista droga Wychodzimy z lasu

Gdy w końcu osiągniemy piętro kosodrzewiny, ujrzymy Starorobociański Wierch w pełnej okazałości. Mniej więcej od tego momentu podejście staje się zdecydowanie bardziej strome i forsowne. Wędrujemy obecnie ścieżką wzmocnioną gdzieniegdzie kamieniami, która przeprowadza nas również przez Żleb pod Pyszną.

Zakosami pod góre Wąski trawers Blisko przełęczy
Siwa Przełęcz (1812 m) - Liliowy Karb (1959 m) - Starorobociański Wierch (2176 m) zielony iczerwony szlak 1h

Z przełęczy ruszamy szeroką granią, następnie szlak się zwęża i unosi, do pokonania mamy krótki trawers. Po kwadransie osiągamy Liliowy Karb.

Wąski trawers. Wąski trawers Wejście na Liliowy Karb.

Następnie ruszamy czerwonym szlakiem na zachód. Początkowo szlak się obniża, dodatkowo odkrywamy luźne i zsuwające się kamienie na szlaku (całkiem niegroźne, raczej trochę dokuczliwe dla osób w nieodpowiednim obuwiu). Momentami szlak wiedzie nas przy dość urwistym i niebezpiecznym zboczu (jak na Tatry Zachodnie). Warto więc zwiększyć ostrożność. Teraz już nasza droga wyraźnie pnie się ku górze.

Na Starorobociański Wierch. Kamienista droga. Bardzo sypko

Przez długą część ostatniego etapu wędrujemy zakosami po głazach i kamieniach (momentami bardzo sypko). Wierzchołek Starorobociańskiego Wierchu zdobywamy po około 30 minutach.

Po kamieniach. Coraz większe głazy na drodze. Wchodzimy na szczyt.

Ze szczytu rozpościera się wyśmienita panorama Tatr Zachodnich. Niezmiernie wyraziście prezentują się takie góry jak: Bystra, Błyszcz, Wołowiec, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch oraz Ornak. W pogodne dni dostrzec można ponadto Tatry Wysokie. Wracamy albo tą samą drogą, albo przez Ornak, albo przez Trzydniowański Wierch, albo kontynuujemy wycieczkę przez Kończysty i Jarząbczy Wierch.

Możliwość dalszej wędrówki:

Trasa Szlak Czas
Granią od Starorobociańskiego Wierchu do Wołowca czerwony szlak 2h 45'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Na szczycie Widok ze Starorobociańskiego Wierchu. Szlak, którym weszliśmy na szczyt. Widok w kierunku Kończystego Wierchu.