menuleft

Na Siwą Przełęcz przez Iwaniacką Przełęcz i Grzbiet Ornaku

panelright
Na Siwą Przełęcz
Szlaki zielony szlak zółty szlak
Czas przejścia 3h 45'
Odległość 12,0 km
Najwyższy punkt Ornak - 1867 m n.p.m.
Różnica wysokości 942 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Ornak Siwa Przełęcz

Trasa Szlak Czas
Siwa Polana (925 m)
Polana Huciska (989 m)
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m)
zielony szlak 45'
Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m)
Przełęcz Iwaniacka (1459 m)
żółty szlak 1h 15'
Przełęcz Iwaniacka (1459 m)
Ornak (1867 m)
Siwa Przełęcz (1812 m)
zielony szlak 1h 45'

Bardzo ciekawa i nieco męcząca wycieczka, acz nad wyraz bezpieczna (lecz w zimie niedoświadczonym radzi się poprzestać na Iwaniackiej Przełęczy). Widoki zaczynają się już od osiągnięcia grani Ornaku.

Siwa Polana (925 m) - Polana Huciska (989 m) - Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m) zielony szlak 45'
Przez dolinę Chochołowską.

Do Siwej Polany (początek Doliny Chochołowskiej) przyjeżdżamy samochodem albo busem, który bardzo łatwo "złapać" w centrum Zakopanego. Przed wejściem na szlak możemy wypożyczyć rower, który musimy oddać w pobliżu dawnego schroniska Blaszyńskich, lub zdecydować się na dojazd kolejką turystyczną (do Polany Huciska), co szczególnie poleca się tym osobom, które mają w planach daleką i długą wycieczkę.

Aż do Polany Huciska idziemy asfaltową drogą. Jednakże dalsza trasa jest nadal szeroka. Po naszej prawej stronie płynie Potok Chochołowski, w którym w roku 2007 pewni turyści utopili 3-letniego niedźwiadka (bezmyślnie karmili misia, a gdy zabrakło jedzenia, małe zwierzę rzuciło się na nich).

Wyżnia Brama Chochołowska (1040 m) - Przełęcz Iwaniacka (1459 m) żółty szlak 1h 15'

Następnie dochodzimy do rozwidlenia na Polanie Iwanówce (prawie całkowicie zarośniętej). Naturalnie ponownie obieramy żółty szlak, gdyż czarny prowadzi na Siwą Przełęcz. Trasa wiedzie względnie prosto przez Dolinę Iwaniacką. Na ścieżce dość ciasno, a w okresie zimowym również ślisko. Podejście nie wydaje się jednak nadzwyczaj strome i nieprzyjemne. Przeciwnie.

Dolina Iwaniacka W drodze na Iwaniacką Przełęcz. Iwaniacka Przełęcz

Na Iwaniacką Przełęcz wchodzimy w niecałą godzinę od opuszczenia Polany Iwanówki. Z przełęczy trochę ograniczony widok. Dostrzegamy przede wszystkim Kominiarski Wierch i Tomanowy Wierch Polski.


Przełęcz Iwaniacka (1459 m) - Ornak (1867 m) - Siwa Przełęcz (1812 m) zielony szlak 1h 45'

Na skrzyżowaniu wybieramy zielony szlak i kierujemy się na południe. Wchodzimy do lasu, kawałek dalej przedzieramy się wąską ścieżką, która zarośnięta jest krzewami. Niedługo osiągamy piętro kosówki, kroczymy po głazach wbitych w ziemię. Nasza trasa często zakręca, a wytężony wysiłek trwa około 50 minut. Po osiągnięciu trawiastej grani rozpościera się przed nami wspaniały krajobraz (m.in. szczyty od Ciemniaka do Kamienistej z lewej, Bystra i Starorobociański Wierch na wprost).

Wchodzimy do lasu. Mocno pod górę. W kierunku Ornaku.

Wędrujemy teraz wygodnie szerokim grzbietem. Przechodzimy przez Suchy Wierch Ornaczański i Ornaczańską Przełęczą i osiągamy główny wierzchołek Ornaku. Po kilkunastu minutach podchodzimy po Zadni Ornak (z lewej intrygujące Siwe Skały). Przed nami krótki skalisty fragment. Spokojnie podchodzimy po większych głazach, następnie wdrapujemy się przez skalne wcięcie i wychodzimy na węższą ścieżkę.

Pod Zadnim Ornakiem Prosta wspinaczka. Skalne wcięcie do przejścia.

Dalej mamy prosty ale niewygodny teren do przejścia, idziemy po większych i mniejszych głazach. Po chwili szlak przemienia się już w wygodną i przyjemną ścieżkę. 15 minut potem meldujemy się na Siwej Przełęczy, z której bez trudu można dostrzec choćby Siwe Stawki, Bystrą, a także główny cel naszej wycieczki. Tutaj dochodzi też czarny szlak z Doliny Starorobociańskiej.

Kawałek dalej Schodzimy po kamieniach. Widać już Siwą Przełęcz.

Z Siwej Przełęczy warto pójść na Gaborową Przełęcz i dalej na Starorobociański Wierch albo słowackim szlakiem na Błyszcz i Bystrą (w pełni legalnie, funkcjonariusze Straży Granicznej nie mają prawa zabronić nam spokojnego przejścia przygraniczną wytyczoną drogą).comments powered by Disqus
drogowskaz