menuleft

Do Wodogrzmotów Mickiewicza z Brzezin

panelright
Szlak do Wodogrzmotów Mickiewicza
Szlaki czarny szlak czerwony szlak
Czas przejścia 2h 45'
Odległość 10,5 km
Najwyższy punkt Waksmundzka Rówień - 1400-1420 m n.p.m.
Różnica wysokości 405 m
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Brzeziny Wodogrzmoty

Trasa Szlak Czas
Brzeziny (1015 m)
Psia Trawka (1185 m)
czarny szlak 40'
Psia Trawka (1185 m)
Rówień Waksmundzka (1418 m)
czerwony szlak 1h
Rówień Waksmundzka (1418 m)
Polana pod Wołoszynem (1260 m)
czerwony szlak 35'
Polana pod Wołoszynem (1260 m)
Wodogrzmoty Mickiewicza (1120 m)
czerwony szlak 30'

Nadzwyczajnie łatwa trasa. Niestety równie nudna i długa. Miejsc widokowych jak na lekarstwo. Szlak bardzo rzadko odwiedzany, co niektórzy uznają za zaletę.

Brzeziny (1015 m) - Psia Trawka (1185 m) czarny szlak 40'

Brzeziny są niewielką polaną i znajdują się przy drodze Oswalda Balzera łączącą Zakopane z Morskim Okiem (jeden przystanek za Toporową Cyrhlą albo Niżnią Palenicą Pańszczykową albo Murzasichlem - zależy, skąd jedziemy). Najlepiej przyjechać tu busem albo własnym samochodem. Wejście na szlak mieści się około 300 metrów na wschód za przystankiem.

Brzeziny. Po kamiennym chodniku Psia Trawka.

Za budką TPN-u wkraczamy do lasu. Maszerujemy lekko pod górę szeroką, bitą kamieniem drogą. Mijamy interesujące głazy. Obok nas szumi potok Sucha Woda. Co ciekawe, koryto czasami znika - woda wtedy płynie pod ziemią (stąd nazwa). Po 30 minutach osiągamy Psią Trawkę, gdzie czarny szlak krzyżuje się z czerwonym.

Psia Trawka (1185 m) - Rówień Waksmundzka (1418 m) czerwony szlak 1h

Na rozdrożu obieramy trasę na Rówień Waksmundzką (skręcamy zgodnie w lewo zgodnie z czerwonym szlakiem). Robi się dość stromo, ale trasa szybko łagodnieje. Aktualnie idziemy wzdłuż Pańszczyckiego Potoku, którego koryto przekraczamy trzykrotnie. Należy gorliwie pilnować właściwej drogi, od której odchodzi wiele bocznych, nieznakowanych ścieżek. Nietrudno zatem o zabłądzenie. Gdy trzeci raz przejdziemy przez wspomniany wcześniej potok (jego łożysko czasem suche), przekonamy się, że przed nami stosunkowo ciężkie podejście, które szczęśliwie nie trwa zbyt długo. Niebawem wychodzimy na Polanę Waksmundzką, a chwilę później meldujemy się na Równi Waksmundzkiej, z której roztacza się piękna panorama Tatr Bielskich.

Psia Trawka Czerwony szlak na Rówień Waksmundzką. Rówień Waksmundzka.
Rówień Waksmundzka (1418 m) - Polana pod Wołoszynem (1260 m) czerwony szlak 35'
Idziemy w kierunku Polany pod Wołoszynem.

Na najbliższej krzyżówce wybieramy drogę na Roztokę przez Wodogrzmoty Mickiewicza. Po kolejnym wejściu do lasu szlak niewiele się zmienia. 25 minut potem osiągamy Polanę pod Wołoszynem, a raczej jej pozostałości (gęsto rosną tutaj drzewa). Kiedyś na nią schodziła trasa Orlej Perci. Kilkadziesiąt metrów na północny - wschód od polany Wołoszyński Stawek, do którego można dotrzeć czarnym szlakiem (na najbliższym skrzyżowaniu w lewo).

Polana pod Wołoszynem (1260 m) - Wodogrzmoty Mickiewicza (1120 m) czerwony szlak 30'

Następnie kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem. Mijamy Jaskinię Wołoszyńską (niedostępna dla turystów). Dalej spokojnie schodzimy Głębokim Żlebem. Ścieżka jeszcze kilka razy zakręca, po czym w końcu wychodzimy na słynną asfaltową drogę z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. 5-7 minut później stajemy przy interesującym nas wodospadzie.

Dojście do Drogi Oswalda Balzera. Informacje o Wodogrzmotach. Wodogrzmoty Mickiewicza.

Od Wodogrzmotów Mickiewicza możemy pójść choćby do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Roztokę, nad Morskie Oko albo do Palenicy Białczańskiej. Oczywiście nikt nam także nie zabroni wrócić tą samą trasą.



drogowskaz