menuleft

Na Wielki Kopieniec z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz

panelright
Szlak na Wielki Kopieniec przez Nosalową Przełęcz
Szlaki zielony szlak żółty szlak
Czas przejścia 1h 30'
Odległość 5,0 km
Najwyższy punkt Wielki Kopieniec - 1328 m n.p.m.
Różnica wysokości 318 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Wielki Kopieniec Kuźnice

Trasa Szlak Czas
Kuźnice (1010 m)
Nosalowa Przełęcz (1101 m)
zielony szlak 30'
Nosalowa Przełęcz (1101 m)
Polana Olczyska (1063 m)
żółty szlak 20'
Polana Olczyska (1063 m)
Kopieniec Wielki (1328 m)
zielony szlak 55'

Trasa warta polecenia głównie z uwagi na świetny punkt widokowy, jakim niewątpliwie jest Wielki Kopieniec. Szlak bardzo łatwy, dostępny dla każdego w lecie, natomiast w zimie pewne kłopoty może sprawić tylko finałowe podejście na szczyt (i zejście z niego).

Kuźnice (1010 m) - Nosalowa Przełęcz (1101 m) zielony szlak 30'

Do Kuźnic najlepiej dojechać busem lub autobusem (bardzo częste kursy z centrum; średnia cena to 3 zł za osobę), gdyż parking jest wyłączony dla samochodów prywatnych (najbliższy dostępny przy rondzie niedaleko Muzeum TPN-u). Z Kuźnic odbijamy na wschód. Przez chwilę idziemy nieco pod górę niebiesko-zielonym szlakiem, który niebawem się rozszczepia - skręcamy wtedy w lewo (obieramy zielony).

Wybieramy zielony szlak. W prawo odchodzi trasa do Doliny Gąsienicowej. Miło i spokojnie. Nosalowa Przełęcz

Dalej osiągamy Nosalową Przełęcz (łagodne podejście). Cały czas okolica jest mocno zalesiona, co skutecznie uniemożliwia podziwianie wspaniałych tatrzańskich grani. Przez przełęcz biegnie kilka nartostrad: dwukierunkowa od górnej stacji wyciągu narciarskiego na Nosalu, a także jednokierunkowe z Doliny Gąsienicowej przez Królowy Grzbiet i Skupniów Upłaz oraz do Kuźnic.

Nosalowa Przełęcz (1101 m) - Polana Olczyska (1063 m) żółty szlak 20'

Nosalową Przełęcz opuszczamy żółtym szlakiem. Schodzimy lekko w dół wygodną ścieżka, kawałek dalej przechodzimy po drewnianej kładce. Dalej szlak biegnie pośród krzewów i traw (momentami ciasno).

Z Nosalowej Przełęczy idziemy tą ścieżką. Ścieżka. Blisko Polany Olczyskiej.

Wchodzimy teraz do lasu, szlak cały czas łatwy i przyjemny. W końcu odsłaniają się góry. Jeszcze przed Polaną Olczyską przechodzimy obok wielkiego Wywierzyska Olczyskiego (dla niewtajemniczonych - wywierzysko jest typem źródła o silnym wpływie). Jeszcze chwilka marszu i meldujemy się na Polanie Olczyskiej.

Polana Olczyska (1063 m) - Kopieniec Wielki (1328 m) zielony szlak 55'

Następnie trasa zakręca mocno w prawo. Ponownie wkraczamy do lasu. Niebawem zaczyna się średnio męczące podejście. Polanę Kopieniec osiągamy po 35 minutach.

Kamienna droga. Na Polanę Kopieniec. Polana Kopieniec w całej swej krasie.

Przy kamiennym krzyżu tworzą się dwa szlaki (oba zielone). Jeden z nich, który odchodzi na lewo, wiedzie na najwyższy wierzchołek Wielkiego Kopieńca (czas wejścia i zejścia miejscami po niegroźnych skałkach - około 25 minut). Zaś drugim przejdziemy resztę polany (w 15 minut). Te swoiste "mini-szlaki" łączą się z powrotem przy drogowskazie nieopodal lasu.

Podejście na Wielki Kopieniec. Męczące podejście. Wchodzimy na szczyt.

Z Wielkiego Kopieńca roztacza się znakomita panorama Tatr Wysokich. W słoneczne dni doskonale widoczne także Czerwone Wierchy i Giewont oraz Podhale. Natomiast na Polanie Kopieniec stoi kilka ciekawych szałasów. Wiosną kwitnie tutaj niezliczona ilość przepięknych krokusów.

Z Polany pod Kopieńcem (te dwie nazwy używane zamiennie) schodzimy niezbyt stromą leśną ścieżką, ale tylko do momentu zespolenia się "naszego" zielonego szlaku z czerwonym. Następnie wędrujemy delikatnie w dół i po 20-25 minutach dochodzimy do Toporowej Cyrhli.

Z Polany Kopieniec można, rzecz jasna, wrócić także innymi trasami, przykładowo przez Dolinę Olczyską.

Opis wejścia od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Wielki Kopieniec przez Dolinę Olczyską z Jaszczurówki zielony szlak żółty szlak 1h 30'



drogowskaz