menuleft

Na Wielki Kopieniec przez Dolinę Olczyską z Jaszczurówki

panelright
Szlak na Wielki Kopieniec z Jaszczurówki
Szlaki zielony szlak
Czas przejścia 1h 30'
Odległość 4,0 km
Najwyższy punkt Wielki Kopieniec - 1328 m n.p.m.
Różnica wysokości 419 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Wielki Kopieniec Jaszczurówka

Trasa Szlak Czas
Jaszczurówka (909 m)
Polana Olczyska (1037 m)
zielony szlak 35'
Polana Olczyska (1037 m) - Polana Kopieniec (1230) - Kopieniec Wielki (1328 m) zielony szlak 55'

Trasa warta polecenia głównie z uwagi na świetny punkt widokowy, jakim niewątpliwie jest Wielki Kopieniec. Szlak bardzo łatwy, dostępny dla każdego w lecie, natomiast w zimie pewne kłopoty może sprawić tylko finałowe podejście na szczyt (i zejście z niego).

Jaszczurówka (909 m) - Polana Olczyska (1037 m) zielony szlak 35'

Wycieczkę rozpoczynamy w Jaszczurówce, wschodniej dzielnicy Zakopanego, do której dojedziemy bez trudu busem. Początkowo wędrujemy szeroką drogą przez Dolinę Olczyską. Wkoło las (przeważają świerki). Obok nas szumi Potok Olczyski. Na pewien czas wychodzimy z lasu i idziemy kamienną ścieżką. Niecałe 30 minut później meldujemy się na Polanie Olczyskiej, gdzie krzyżują się szlaki zielony i żółty. Wybieramy ten pierwszy, gdyż drugi prowadzi na Nosalową Przełęcz i Nosala.

Zaczynamy przy budce TPN. Przez las. Dochodzimy do Polany Olczyskiej.
Polana Olczyska (1037 m) - Polana Kopieniec (1230) - Kopieniec Wielki (1328 m) zielony szlak 55'

Dalej przechodzimy przez drewniany mostek i ponownie wkraczamy do lasu. Niebawem zaczyna się średnio męczące podejście. Polanę Kopieniec osiągamy po 35 minutach. Na Polanie Kopieniec stoi kilka ciekawych szałasów. Wiosną kwitnie tutaj niezliczona ilość przepięknych kwiatów.

Kamienna droga. Na Polanę Kopieniec. Polana Kopieniec w całej swej krasie.

Przy kamiennym krzyżu tworzą się dwa szlaki (oba zielone). Jeden z nich, który odchodzi na lewo, wiedzie na najwyższy wierzchołek Wielkiego Kopieńca. Zaś drugim przejdziemy resztę polany i obejdziemy wspomniany szczyt. Te swoiste „mini-szlaki” łączą się z powrotem przy drogowskazie nieopodal lasu.

My oczywiście wybieramy szlak, którym wejdziemy na Wielki Kopieniec. Początkowo maszerujemy wygodną ścieżką szybko nabierając wysokości. Szlak przemienia się w kamienne schody, idziemy teraz wyraźnymi zakosami. Po kilku minutach meldujemy się na szczycie.

Podejście na Wielki Kopieniec. Męczące podejście. Wchodzimy na szczyt.

Z Wielkiego Kopieńca roztacza się znakomita panorama Tatr Wysokich. W słoneczne dni doskonale widoczne także Czerwone Wierchy i Giewont oraz Podhale. Ze Kopieńca możemy zejść tą samą drogą co przyszliśmy, lub wybrać szlak znajdujący się po drugiej stronie szczytu. Zejdziemy wtedy do skrzyżowania szlaków, dalej możemy dojść czerwonym szlakiem do Toporowej Cyrhli.

Opis wejścia od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Wielki Kopieniec z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz zielony szlak 1h 30'comments powered by Disqus
drogowskaz