menuleft

Na Nosal z Zakopanego (Murowanica)

panelright
Szlak na Nosal z Zakopanego
Szlaki zielony szlak
Czas przejścia 55'
Odległość 1,6 km
Najwyższy punkt Nosal - 1206 m n.p.m.
Różnica wysokości 262 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Nosal Zakopane Murowanica

Trasa Szlak Czas
Murowanica (941 m)
Nosal (1206 m)
zielony szlak 55'

Trasa wiodąca od przystanku "Murowanica". Jest to nieco bardziej wymagający wariant wejścia na ten leżący tuż opodal Zakopanego szczyt. Trudy wędrówki wynagradzają nam dość szybko pojawiające się przepiękne widoki.

Murowanica (941 m) - Nosal (1206 m) zielony szlak 55'

Aby dostać się na zielony szlak na Nosal musimy tuż za przystankiem Murowanica skręcić w lewo. Przez chwile idziemy ulicą Mieczysława Karłowicza i skręcamy w prawo, przechodzimy przez zielony mostek i ponownie skręcamy w prawo - na Bulwary Słowackiego. Idziemy asfaltową drogą, po prawej płynie strumyk. Po kilku minutach wchodzimy do lasu, widać już budkę TPN. Drugą opcją dotarcia do zielonego szlaku jest skręcenie w lewo przed wodną tamą (kawałek za przystankiem Murowanica).

Przystanek Murowanica. Skręcamy w ulicę Mieczysława Karłowicza. Bulwarami Słowackiego dojdziemy do naszego szlaku.

Niemal od razu rozpoczynamy stosunkowo ciężką i mozolną wędrówkę stromym zboczem po charakterystycznych "schodkach". Stosunkowo niewielka ilość drzew (jak na las) sprawia, że praktycznie od początku możemy cieszyć oko pięknymi widokami. Szlak momentami zakręca.

Zielony szlak zaczyna się przy budce TPN. Wchodzimy po kamieniach. Maszerujemy pod górę przez las.

Cały czas idziemy "lasem" mijając po drodze kilka dziwnych formacji skalnych. Czasami, gdy wychodzimy zza drzew na otwartą przestrzeń, możemy dostrzec leżące w dole Kuźnice. Po kilkunastu minutach nasza ścieżka zakręca w lewo i już w oddali rysuje nam się Nosal. Tuż przed szczytem szlak wyraźnie łagodnieje. Przechodzimy obok kolejnych fascynujących i ciekawych formacji skalnych. Czeka nas jeszcze chwila wędrówki wygodną leśną ścieżką.

Kilka większych głazów. Dość stromy fragment szlaku. Wchodzimy na Nosal.

Z Nosala odsłania się malowniczy krajobraz polskich Tatr. Dostrzegamy większość szczytów od Koszystej poprzez Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby i Giewont.

Możemy wrócić zarówno tą samą trasą. jak i zejść na Nosalową Przełęcz.

Opis wejścia od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Nosal z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz zielony szlak 50'
comments powered by Disqus
drogowskaz