menuleft

Na Nosal z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz

panelright
Szlak na Nosal z Kuźnic
Szlaki niebieski szlak zielony szlak
Czas przejścia 50'
Odległość 1,8 km
Najwyższy punkt Nosal - 1206 m n.p.m.
Różnica wysokości 196 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Nosal Kuźnice Nosalowa przeł.

Trasa Szlak Czas
Kuźnice (1010 m)
Nosalowa Przełęcz (1101 m)
zielony szlak 30'
Nosalowa Przełęcz (1101 m)
Nosal (1206 m)
zielony szlak 20'

Pozornie łatwiejszy wariant wejścia na ten bardzo blisko Zakopanego położony i niezwykle popularny szczyt. Zarówno trasa z Kuźnic, jak i od przystanku "Murowanica" zajmują tyle samo czasu.

Kuźnice (1010 m) - Nosalowa Przełęcz (1101 m) zielony szlak 30'

Do Kuźnic najlepiej dojechać busem lub autobusem (bardzo częste kursy z centrum; średnia cena to 3 zł za osobę), gdyż parking jest wyłączony dla samochodów prywatnych (najbliższy dostępny przy rondzie niedaleko Muzeum TPN-u). Z Kuźnic odbijamy na wschód. Przez chwilę idziemy nieco pod górę niebiesko-zielonym szlakiem, który niebawem się rozszczepia - skręcamy wtedy w lewo (obieramy zielony).

Wybieramy zielony szlak. W prawo odchodzi trasa do Doliny Gąsienicowej. Miło i spokojnie. Nosalowa Przełęcz

Dalej osiągamy Nosalową Przełęcz (łagodne podejście). Cały czas okolica jest mocno zalesiona, co skutecznie uniemożliwia podziwianie wspaniałych tatrzańskich grani. Przez przełęcz biegnie kilka nartostrad: dwukierunkowa od górnej stacji wyciągu narciarskiego na Nosalu, a także jednokierunkowe z Doliny Gąsienicowej przez Królowy Grzbiet i Skupniów Upłaz oraz do Kuźnic.

Nosalowa Przełęcz (1101 m) - Nosal (1206 m) zielony szlak 20'

Potem stąpamy po mocniej nachylonym, początkowo jeszcze leśnym, a nieco później skalistym zboczu. Uwaga na stopnie szczególnie w zimie, gdyż mogą być wtedy oblodzone. Tuż przed wierzchołkiem parę wąskich przejść, dlatego i tam należy zachować dużą ostrożność.

Lekko pod górę. Jedynie tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność. Wchodzimy na Nosal.

Z Nosala odsłania się malowniczy krajobraz polskich Tatr. Dostrzegamy większość szczytów od Koszystej poprzez Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby aż po Małołączniak i Giewont.

Możemy wrócić zarówno tą samą trasą, jak i zejść w kierunku centrum Zakopanego.

Opis wejścia od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Nosal z Zakopanego (Murowanica) zielony szlak 55'

Galeria szlaku
Wygodna droga. Zielonym. płaskim. stopniach. prawo. Formacja. Przechodzimy. Jeszcze jedno spojrzenie. Już spokojnie. Blisko. Wychodzimy. okolice. Widok z Nosala.


comments powered by Disqus
drogowskaz