menuleft

Na Gęsią Szyję z Zazadni przez Wiktorówki

panelright
Szlak na Gęsią Szyję z Wierchu Poroniec
Szlaki niebieski szlak zielony szlak
Czas przejścia 1h 45'
Odległość 4,7 km
Najwyższy punkt Gęsia Szyja - 1489 m n.p.m.
Różnica wysokości 527 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Zazadnia Gęsia Szyja

Trasa Szlak Czas
Zazadnia (962 m)
Rusinowa Polana (1200 m)
niebieski szlak 1h 15'
Rusinowa Polana (1200 m)
Gęsia Szyja (1489 m)
zielony szlak 30'

Wierzchołek Gęsiej Szyi stanowi świetny punkt widokowy na polskie i słowackie Tatry Wysokie. Wycieczka na tę górę należy do zdecydowanie najłatwiejszych, więc polecana jest praktycznie każdej osobie. Co ciekawe, szczyt można zdobyć z kilku stron. Szlak z Zazadni biegnie obok znanego miejsca kultu górali - Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej (także Matki Bożej Królowej Tatr).

Zazadnia (962 m) - Rusinowa Polana (1200 m) niebieski szlak 1h 15'

Zazadnia położona jest przy wylocie Doliny Filipki, około 12 kilometrów od Zakopanego. Na polanie stoi leśniczówka, a kilkaset metrów dalej na południe parking i przystanek autobusowy oraz budka TPN-u, skąd prowadzi niebieski szlak na Rusinową Polanę.

Początkowo maszerujemy pod górę szeroką drogą. Po kwadransie stajemy na rozwidleniu, które opuszczamy, rzecz jasna, trasą oznaczoną na niebiesko. Niebawem pojawia się Złoty Potok, co oznacza, że weszliśmy do Doliny Złotej.

Początek drogi z Zazadniej Idziemy wygodną ścieżką Blisko Kaplicy

Chwilę później idziemy już po zwyczajnej ścieżce. Wkrótce dochodzimy schodkami do Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej. Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach zostało wybudowane na pamiątkę ukazania się Matki Boskiej w 1860 roku. Oprócz modlitwy możliwość wypicia darmowej herbaty.

Dalej szlak wiedzie po stromych schodach. Ciężkie podejście nie trwa jednak zbyt długo. Szybko wychodzimy z lasu, a następnie podchodzimy dość swobodnie na Rusinową Polanę.

Rusinowa Polana (1200 m) - Gęsia Szyja (1489 m) zielony szlak 30'

Na Rusinowej Polanie w słoneczne dni można zachwycać się wspaniałą i kompleksową panoramą Tatr Wysokich i Bielskich. Dostrzegamy tutaj także wiele stołów i ławek, gdzie odpoczniemy i coś zjemy. Ponadto w bacówce do kupienia oscypki, żętyca i inne wyroby z owczego mleka.

Aby wejść na Gęsią Szyję, należy na skrzyżowaniu wybrać zielony szlak (skręcić w stronę wzniesienia). Droga na szczyt jest względnie stroma, prowadzi po schodach, których drewniane części mogą okazać się śliskie po opadach deszczu. Początkowo idziemy pozbawionym drzew zboczem, co trwa jednak najwyżej 15-20 minut. Po długim i męczącym podejściu szlak staję się na chwilę płaski.

Zaczynamy podejście. Szlak na Gęsią Szyję Chwila spokojnej drogi

Dalej wychodzimy z lasu i ukazuję się nam kolejne mocne podejście. Szlak prowadzi jednak wygodną i szeroką ścieżką. Po kolejnym wysiłku wychodzimy ponownie na płaski teren. Przed nami ukazuję się Gęsia Szyja.

Ostateczne podejście. Kończymy męczące podejście. Gęsia Szyja zdobyta.

Ze szczytu przepiękny widok na Dolinę Waksumndzką, Wołoszynn, Koszystą i resztę Tatr Wysokich, a także Tatr Bielskich. Wrócić można tą samą drogą albo z drugiej strony przez czerwony szlak, Psią Trawkę i Toporową Cyrhlę albo jeszcze inną trasą.comments powered by Disqus
drogowskaz