menuleft

Na Gęsią Szyję z Wierchu Poroniec

panelright
Szlak na Gęsią Szyję z Wierchu Poroniec
Szlaki zielony szlak
Czas przejścia 1h 20'
Odległość 4,5 km
Najwyższy punkt Gęsia Szyja - 1489 m n.p.m.
Różnica wysokości 384 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Wierch Poroniec Gęsia Szyja

Trasa Szlak Czas
Wierch Poroniec (1105 m)
Rusinowa Polana (1200 m)
zielony szlak 50'
Rusinowa Polana (1200 m)
Gęsia Szyja (1489 m)
zielony szlak 30'

Wierzchołek Gęsiej Szyi stanowi świetny punkt widokowy na polskie i słowackie Tatry Wysokie. Wycieczka na tę górę należy do zdecydowanie najłatwiejszych i popularniejszych, więc polecana jest praktycznie każdej osobie. Szlak stanowi idealną opcję na rozgrzewkę. Co ciekawe, szczyt można zdobyć z kilku stron. Poniższy opis prezentuje dojście z Wierchu Poroniec.

Wierch Poroniec (1105 m) - Rusinowa Polana (1200 m) zielony szlak 50'

Wyprawę rozpoczynamy od podróży busem lub autem. Jedziemy aż za Bukowinę Tatrzańską, w stronę Łysej Polany. Wysiadamy na pierwszym przystanku za Głodówką, chyba że nie skorzystaliśmy z usług zbiorowych środków lokomocji; wtedy zatrzymujemy się nieco ponad 50 m dalej na parkingu przy budce TPN-u. W tym miejscu należy wyjaśnić, że nie startujemy ściśle od Wierchu Poroniec (samo wzniesienie znajduje się jednak niedaleko).

Wierch Poroniec - wejście na szlak i parking. Droga prowadzi przez las. Wygodny szlak.

Rozpoczynamy marsz przez las. Aż do samego szczytu idziemy zielonym szlakiem, który początkowo jest stosunkowo szeroki i ciągnie się głównie przez las iglasty. Mimo że idziemy przeważnie po kamieniach, droga okazuje się być łatwa i nade wszystko przyjemna. Po upływie 15-20 minut dochodzimy do mini-polany, skąd widać Tatry Bielskie i Wysokie (zwłaszcza słowackie).

Odsłaniają się szczyty Dochodzimy do Rusniowej Polany. Widoki z Rusinowej Polany.

Później zapuszczamy się powtórnie w las, by po upływie niecałych 30 minut dotrzeć do rozległej Rusinowej Polany. Na Rusinowej Polanie w słoneczne dni można zachwycać się wspaniałą i kompleksową panoramą Tatr Wysokich i Bielskich. Dostrzegamy tutaj także wiele stołów i ławek, gdzie odpoczniemy i coś zjemy. Ponadto w bacówce do kupienia oscypki, żętyca i inne wyroby z owczego mleka.

Rusinowa Polana (1200 m) - Gęsia Szyja (1489 m) zielony szlak 30'

Aby wejść na Gęsią Szyję, należy na skrzyżowaniu wybrać zielony szlak (skręcić w stronę wzniesienia). Droga na szczyt jest względnie stroma, prowadzi po schodach, których drewniane części mogą okazać się śliskie po opadach deszczu. Początkowo idziemy pozbawionym drzew zboczem, co trwa jednak najwyżej 15-20 minut. Po długim i męczącym podejściu szlak staję się na chwilę płaski.

Zaczynamy podejście. Szlak na Gęsią Szyję Chwila spokojnej drogi

Dalej wychodzimy z lasu i ukazuję się nam kolejne mocne podejście. Szlak prowadzi jednak wygodną i szeroką ścieżką. Po kolejnym wysiłku wychodzimy ponownie na płaski teren. Przed nami ukazuję się Gęsia Szyja.

Ostateczne podejście. Kończymy męczące podejście. Gęsia Szyja zdobyta.

Ze szczytu przepiękny widok na Dolinę Waksumndzką, Wołoszynn, Koszystą i resztę Tatr Wysokich, a także Tatr Bielskich. Wrócić można tą samą drogą albo z drugiej strony przez czerwony szlak, Psią Trawkę i Toporową Cyrhlę albo jeszcze inną trasą.comments powered by Disqus
drogowskaz