menuleft

Na Halę Gąsienicową z Toporowej Cyrhli przez Dolinę Suchej Wody

panelright
Szlak na Halę Gąsienicową z Toporowej Cyrhli
Szlaki czerwony szlak czarny szlak
Czas przejścia 2h
Odległość 7,2 km
Najwyższy punkt Schronisko na Hali Gąsienicowej - 1500 m n.p.m.
Różnica wysokości 518 m
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Top. Cyrhla Psia Trawka Murowaniec

Trasa Szlak Czas
Toporowa Cyrhla (992 m)
Psia Trawka (1185 m)
czerwony szlak 1h
Psia Trawka (1185 m)
Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m)
czarny szlak 1h

Droga przez Dolinę Suchej Wody jest bezsprzecznie najmniej ciekawa spośród wszystkich na Halę Gąsienicową, gdyż cały czas wiedzie gęstym lasem. Wydaje się jednak niezwykle bezpieczna, także w zimie (brak zagrożenia lawinowego). Do właściwego początku Doliny Suchej Wody najlepiej dotrzeć z Brzezin albo Toporowej Cyrhli.

Toporowa Cyrhla (992 m) - Psia Trawka (1185 m) czerwony szlak 1h

Z przystanku w Toporowej Cyrhli zmierzamy chwilę szosą w kierunku Zakopanego. Tuż za pierwszym zakrętem po lewej stronie dostrzegamy początek szlaku czerwono-zielonego, którym oczywiście idziemy dalej.

Wejście na szlak Szeroka leśna droga Ponownie wchodzimy do lasu

Trasa najpierw biegnie nieopodal gospodarskich zabudowań (często tędy przechodzi drób wszelkiego rodzaju). Później wkraczamy do lasu. Stosunkowo szybko powinniśmy stanąć na rozwidleniu: zielony szlak odchodzi na Wielki Kopieniec (w prawo), zaś czerwony na Psią Trawkę (w lewo). Wybieramy oczywiście ten drugi. Dalej wędrujemy pośród drzew regla dolnego po dość wąskiej ścieżce. Długo drepczemy pod górę, co jednak nie jest zbyt forsowne i dokuczliwe. Schodzić zaczynamy niedaleko potoku Sucha Woda Gąsienicowa. Po przejściu drewnianego mostku osiągamy Psią Trawkę.

Psia Trawka (1185 m) - Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) czarny szlak 1h

Na rozdrożu obieramy trasę na Halę Gąsienicową. Wchodzimy teraz do właściwej Doliny Suchej Wody. Sceneria jednakże nie zmienia się znacząco. Dalej zatem idziemy ciemnym lasem obok Suchej Wody. Droga jedynie staje się trochę bardziej stroma. Warto dodać, że w tej okolicy czasem można spotkać niedźwiedzia. Przez moment las się przerzedza, możemy dostrzec wtedy Świnicę. Czas przejścia do "Murowańca": około 75 minut.

Na chwilę wychodzimy z lasu Czarny szlak na Halę Gąsienicową Dochodzimy do Murowańca.

Hala Gąsienicowa jest gigantycznym węzłem szlaków turystycznych w Tatrach. Wychodzą tutaj trasy m.in. na Krzyżne, Zawrat i Świnicę, Kasprowy Wierch, Granaty czy też Kościelec.

Alternatywny szlak:

Trasa Szlak Czas
Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki żółty szlak 1h 35'
Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Boczań niebieski szlak 1h 35'comments powered by Disqus
drogowskaz