menuleft

Na Halę Gąsienicową z Brzezin przez Dolinę Suchej Wody

panelright
Szlak na Halę Gąsienicową z Brzezin
Szlaki czarny szlak
Czas przejścia 1h 40''
Odległość 6,6 km
Najwyższy punkt Schronisko na Hali Gąsienicowej - 1500 m n.p.m.
Różnica wysokości 485 m
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Brzeziny Psia Trawka Murowaniec

Trasa Szlak Czas
Brzeziny (1015 m)
Psia Trawka (1185 m)
czarny szlak 40'
Psia Trawka (1185 m)
Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m)
czarny szlak 1h

Droga przez Dolinę Suchej Wody jest bezsprzecznie najmniej ciekawa spośród wszystkich na Halę Gąsienicową, gdyż cały czas wiedzie gęstym lasem. Wydaje się jednak niezwykle bezpieczna, także w zimie (brak zagrożenia lawinowego). Do właściwego początku Doliny Suchej Wody najlepiej dotrzeć z Brzezin albo Toporowej Cyrhli.

Brzeziny (1015 m) - Psia Trawka (1185 m) czarny szlak 40'

Brzeziny są niewielką polaną i znajdują się przy drodze Oswalda Balzera łączącą Zakopane z Morskim Okiem. Najlepiej przyjechać tu busem (wsiadamy do busa, który jedzie w stronę Morskiego Oka) albo własnym samochodem. Wejście na szlak mieści się około 300 metrów na wschód za przystankiem.

Brzeziny. Po kamiennym chodniku Psia Trawka.

Za budką TPN-u wkraczamy do lasu. Maszerujemy lekko pod górę szeroką, bitą kamieniem drogą. Mijamy interesujące głazy. Obok nas szumi potok Sucha Woda. Co ciekawe, koryto czasami znika - woda wtedy płynie pod ziemią (stąd nazwa). Po drodze mijamy kilka drewnianych pomostów. Po 40 minutach osiągamy Psią Trawkę, gdzie czarny szlak krzyżuje się z czerwonym.

Psia Trawka (1185 m) - Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) czarny szlak 1h

My oczywiście idziemy prosto, w kierunku na Hali Gąsienicowej. Wchodzimy teraz do właściwej Doliny Suchej Wody. Sceneria jednakże nie zmienia się znacząco. Dalej zatem idziemy ciemnym lasem obok Suchej Wody. Droga jedynie staje się trochę bardziej stroma. Warto dodać, że w tej okolicy czasem można spotkać niedźwiedzia. Przez moment las się przerzedza, możemy dostrzec wtedy Świnicę. Czas przejścia do "Murowańca": około 75 minut.

Na chwilę wychodzimy z lasu Czarny szlak na Halę Gąsienicową Dochodzimy do Murowańca.

Hala Gąsienicowa jest gigantycznym węzłem szlaków turystycznych w Tatrach. Wychodzą tutaj trasy m.in. na Krzyżne, Zawrat i Świnicę, Kasprowy Wierch, Granaty czy też Kościelec.

Alternatywny szlak:

Trasa Szlak Czas
Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki żółty szlak 1h 35'
Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Boczań niebieski szlak 1h 35'comments powered by Disqus
drogowskaz