menuleft

Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka

panelright
Szlak na Szpiglasową Przełęcz i Wierch
Szlaki żółty szlak
Czas przejścia 2h 30'
Odległość 4,2 km
Najwyższy punkt Szpiglasowy Wierch - 2172 m.
Różnica wysokości 235 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Szpiglasowa Przełęcz Szpiglasowy Wierch

Trasa Szlak Czas
Morskie Oko (1395 m)
Dolina za Mnichem (1785 m
żółty szlak 50'
Dolina za Mnichem (1785 m)
Szpiglasowa Przełęcz (2110 m)
żółty szlak 1h
Szpiglasowa Przełęcz (2110 m)
Szpiglasowy Wierch 2172 m)
żółty szlak 15'

Droga na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch jest zdecydowanie łatwiejsza od strony Morskiego Oka niż Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dość powiedzieć, że szlak może przejść dosłownie każdy. Trywialność trasy oraz wspaniała panorama powodują ogromne zatłoczenie w porze letniej.

Morskie Oko (1395 m) - Dolina za Mnichem (1785 m żółty szlak 50'

Wyprawę rozpoczynamy od skrętu w prawo na rozwidleniu szlaków (wybieramy żółty) tuż przed schroniskiem nad Morskim Okiem. Ścieżka początkowo biegnie po prawej stronie największego jeziora Tatr (patrząc w stronę Mięguszowieckich Szczytów) i jest zbudowana z kamieni, nad wyraz wygodna oraz bezproblemowa (nawet dla niewprawionych turystów). Ten swoisty "chodnik" określany mianem "Ceprostrady" kończy się właśnie na Szpiglasowej Przełęczy. Wyłączając pierwsze 15-20 minut wycieczki, idziemy przez teren niezalesiony, porośnięty jedynie gdzieniegdzie kosodrzewiną, dzięki czemu jednakże można podziwiać piękną panoramę Tatr Wysokich okalających Morskie Oko.

Wygodny chodnik. Widok na Mnicha. Morskie Oko za nami. Ceprostrada.

Po wyjściu z lasu i dalszych kilkunastu, a czasem i więcej minut szlak skręca w prawo, przez co zostawiamy w tyle Morskie Oko, które dotychczas było po naszej lewej stronie. Teraz wspaniale prezentują się potężne: Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna. Następnie trawers odbija znowu (ale zdecydowanie mocniej) w prawo i przeprowadza nas przez Płaśń pod Mnichem. Później skręca w lewo. Po około 15 minutach marszu osiągamy Dolinę za Mnichem.

Dolina za Mnichem (1785 m) - Szpiglasowa Przełęcz (2110 m) żółty szlak 1h

Na początku doliny stoi drogowskaz, od którego zaczyna się czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego. Choć to miejsce obowiązkowe do zwiedzenia w Tatrach, my jednak, nie tracąc czasu, kierujemy się dalej żółtym na upragniony "Szpiglas". Mijamy Miedziane Kotły z prawej strony. Trasa dalej jest prosta, ale aktualnie zdecydowanie bardziej kręta i męcząca. Warto niekiedy obrócić się w kierunku Mnicha, choćby by wypatrywać taterników na szczycie (często tam są). Co więcej, można też uchwycić pod koniec podejścia inny wspaniały widok, a mianowicie: Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami niejako "koło siebie".

W dolinie za Mnichem. Po kamiennym chodniku Piękne widoki za nami.

Pod koniec szlak momentami trawersuje dosyć wąską ścieżką bądź kamiennym chodnikiem. Musimy tutaj szczególnie zachować ostrożność ponieważ droga wtedy prowadzi blisko przepaści (nie trwa to jednak długo). Nie powinno być żadnych trudności z bezpośrednim wejściem na przełęcz, która oddziela grzbiet Miedzianego od Szpiglasowego Wierchu.

Wąski trawers. Przełęcz już blisko. Szpiglasowa Przełęcz.

Ze Szpiglasowej Przełęczy znakomita panorama całej Orlej Perci. Względnie sporo miejsca na odpoczynek dla wielu ludzi.

Szpiglasowa Przełęcz (2110 m) - Szpiglasowy Wierch 2172 m) żółty szlak 15'

Dosyć prostę będzie również zdobycie Szpiglasowego Wierchu, czego dokonujemy po około 10-15 minutach drogi. Samo osiągnięcie wierzchołka jest jednak dość kłopotliwe w bezchmurne letnie dni, ale tylko z uwagi na stosunkowo dużą liczbę wędrowców. Z Przełęczy ruszamy sypką ścieżką, którą prowadzi zakosami. Dalej wychodzimy na wąskie siodło, trzeba uważać na spore przepaście.

Na Szpiglasowy Wierch. wąsko Wychodzimy na wąskie siodło.

Pozostał nam ostatni fragment szlaku, wspinamy się teraz po skałach. Pilnujemy szlaku i zachowujemy ostrożność. Za chwilę ujrzymy wierzchołek. Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama Tatr Wysokich (i to we wszystkie kierunki).

Wspinaczka Dalej Szpiglasowy Wierch.

Zejść można zarówno tę samą drogą, co weszliśmy, jak i bardziej wymagającą w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Wejście od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich żółty szlak 2h 20'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Widok na Dolinę 5 Stawów Schronisko Widok Rysy Niżni Ciemnosmreczyński Staw Miedziane Przełęcz Widok ze Szpiglasowej Przełęczy. Wejście na przełęcz od strony Morskiego Oka. Świstak. Drogowskaz w Dolinie za Mnichem. Schronisko nad Morski Okiem..