menuleft

Znad Morskiego Oka nad Czarny Staw pod Rysami

panelright
Szlak znad Morskiego Oka nad Czarny Staw pod Rysami
Szlaki czerwony szlak
Czas przejścia 45'
Odległość 4,0 km
Najwyższy punkt Czarny Staw pod Rysami - 1580 m n.p.m.
Różnica wysokości 185 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Morskie Oko Czarny Staw Rysy

Trasa Szlak Czas
Morskie Oko (1395 m)
Czarny Staw pod Rysami (1580 m)
czerwony szlak 45'

Mimo że leży w kotle skalnym, jest drugim pod względem głębokości stawem w Tatrach. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Morskiego Oka. Podejście może okazać się jednak nieco męczące, szczególnie dla turystów ze słabą kondycją.

Morskie Oko (1395 m) - Czarny Staw pod Rysami (1580 m) czerwony szlak 45'

Schodzimy od schroniska do samego brzegu Morskiego Oka, po czym ruszamy w lewo. Minutę później przechodzimy przez mostek na Rybim Potoku. Dalej ochoczo maszerujemy wygodną i dość szeroką ścieżką wzdłuż największego stawu Tatr. Kiedy dojdziemy pod Wielki Piarg, ujrzymy drogowskaz. W prawo odbija szlak okrążający Morskie Oko od zachodu, zaś w lewo w stronę naszego celu (oba są czerwone).

Wokół Morskiego Oka idziemy po kamiennych płytach i czasem przez las. Czerwony szlak na Czarny Staw pod Rysami. Docieramy nad Czarny Staw pod Rysami.

Po chwili rozpoczynamy podejście, które wprawdzie nie trwa zbyt długo (trochę ponad 20 min), aczkolwiek może okazać się wyjątkowo ciężkie. Należy także uważać, gdyż wchodzimy po kamiennych płytach, które mogą czasem być śliskie. Warto niekiedy odwrócić się w stronę Morskiego Oka: piękna panorama lasu świerkowo-limbowego. Szlak biegnie prawie cały czas prosto, dopiero na wysokości Szerokiego Piargu zakręca w lewo. W międzyczasie mijamy Czarnostawiańską Siklawę - nieduży wodospad.

Gdy osiągniemy w końcu Czarny Staw pod Rysami, przed naszymi oczami rozpościera się wspaniały widok głównie na Mięguszowieckie Szczyty. Zejść możemy jedynie tą samą drogą. Co więcej, znad stawu wychodzą szlaki na Rysy (czerwony) i Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (zielony).comments powered by Disqus
drogowskaz