menuleft

Nad Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej

panelright
Szlak do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej
Szlaki czerwony szlak
Czas przejścia 2h
Odległość 9,3 km
Najwyższy punkt Morskie Oko - 1395 m n.p.m.
Różnica wysokości 405 m
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Morskie Oko Palenica Schronisko PTTK

Trasa Szlak Czas
Palenica Białczańska (990 m)
Wodogrzmoty Mickiewicza (1120 m)
czerwony szlak 30'
Wodogrzmoty Mickiewicza (1120 m)
Morskie Oko (1395 m)
czerwony szlak 1h 30'

Słynna asfaltówka. Uznawana przez wielu za najnudniejszą trasę całych polskich Tatr. Na szlaku rzesze turystów zarówno w porze letniej, jak i zimowej. Piękne widoki rozpoczynają się od Polany Włosienica.

Palenica Białczańska (990 m) - Wodogrzmoty Mickiewicza (1120 m) czerwony szlak 30'

Palenica Białczańska znajduje się za Łysą Polaną. Dojazd z centrum Zakopanego zajmuje około 40 minut (bus - 10zł). Na placu przed wejściem na szlak parking, dostępny również dla samochodów osobistych (20zł). Trzeba pamiętać, że w późnych godzinach wieczornych (nawet latem) trudno "złapać" powrotnego busa.

Droga od początku do końca jest asfaltowa (pomińmy na razie kilka skrótów przed Doliną Rybiego Potoku). Warto wiedzieć też, że z Palenicy do Włosienicy (skąd do samego Morskiego Oka niecałe 20 min drogi) kursują bryczki góralskie (koszt 45-minutowego przejazdu to około 50 zł). Ci, którzy jakkolwiek nie zdecydują się na tę przejażdżkę, będą iść początkowo po płaskim terenie. Później nieco pod górę. Wkrótce wszyscy dostrzeżemy m.in. najwyższy szczyt Tatr - Gerlach (tablica informacyjna).

Asfaltowa droga do Morskiego Oka. Wodogrzmoty Mickiewicza. Możemy dojechać góralską bryczką.

Kilkanaście minut potem osiągamy Wodogrzmoty Mickiewicza. Stąd w prawo odbija zielony szlak przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. My zaś idziemy cały czas prosto. Po lewej stronie mija się Schronisko Wincentego Pola w Roztoce.

Wodogrzmoty Mickiewicza (1120 m) - Morskie Oko (1395 m) czerwony szlak 1h 30'

25 minut później rozpoczynają się niejako oficjalne skróty Drogi Oswalda Balzera. Czerwony szlak, który dotychczas był związany z "asfaltówką" przecina ją w kilku miejscach, co wymiernie zmniejsza dystans do pokonania (aczkolwiek musimy wtedy iść bardziej pod górę).

Leśne skróty. Polana Włosienica. Schronisko PTTK nad Morskim Okiem fot.

Dalej trasa biegnie przez Dolinę Rybiego Potoku (czerwony szlak na nowo łączy się z Drogą Oswalda Balzera). Z Polany Włosienica rozpościera się wspaniała panorama Mięguszowieckich Szczytów, Cubryny i Mnicha. Ostatecznie zatrzymują się tu bryczki; dostrzegamy ponadto kilka przenośnych toalet. W okresie zimowym należy pamiętać, że odcinek od polany do Morskiego Oka jest szczególnie narażony na lawiny (schodzą z grzbietu Opalonego). Wytacza się wtedy specjalny objazd, z naszego punktu widzenia - po lewej stronie szlaku. Do Morskiego Oka wędrujemy jeszcze niecałe 25 minut.

Nad Morskie Oko radzi się wybrać możliwie wcześnie rano, gdyż później to magiczne miejsce przeżywa prawdziwe oblężenie, nie tylko w porze letniej.

Dostępne szlaki znad Morskiego Oka:

Trasa Szlak Czas
Nad Czarny Staw pod Rysami czerwony szlak 45'
Na Rysy czerwony szlak 3h 50'
Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem zielony szlak 2h 10'
Na Wrota Chałubińskiego żółty szlak czerwony szlak 1h 50'
Do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz żółty szlak 3h 45'


Panorama znad Morskiego Oka
(kliknij aby powiększyć zdjęcie)

Panorama znad Morskiego Oka.

comments powered by Disqus
drogowskaz