menuleft

Żlebem Kulczyńskiego

panelright
Żlebem Kulczyńskiego
Szlaki niebieski szlak żółty szlak zielony szlak czarny szlak
Czas przejścia 2h 25'
Odległość 4.8 km
Najwyższy punkt Nad Żlebem Kulczyńskiego – około 2230 m n.p.m.
Różnica wysokości 730 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy, klamry, stalowe poręcze
Zobacz też Czarny Staw Orla Perć

Trasa Szlak Czas
Schronisko Murowaniec (1500 m)
Czarny Staw G. (1624 m)
niebieski szlak 30'
Czarny Staw G. (1624 m)
Zmarzły Staw 1788 m)
niebieski szlak 50'
Zmarzły Staw
Żleb Kulczyńskiego (2150 m)
żółty szlakzielony szlakczarny szlak 1h 05'

Trudne, i nieco mniej popularne dojście do Orlej Perci. Szlak wiedzie przez strome rynny i kominy skalne, dlatego też niepolecamy go dla niedoświadczonych turystów.

Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) - Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m) niebieski szlak 30'

Po wyjściu ze schroniska na Hali Gąsienicowej dostrzegamy kilka drogowskazów; my kierujemy się w prawo niebieskim szlakiem, następnie odbijamy w lewo. Około pół godziny później dochodzimy do Czarnego Stawu Gąsienicowego (łatwy marsz po kamiennych płytach). Tutaj możemy chwilę odpocząć i podziwiać piękne widoki (jak na dłoni Kościelec i grań Orlej Perci).

Droga na Czarny Staw Gąsienicowy Specyficzny chodnik. Docieramy nad Czarny Staw Gąsienicowy.
Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m) - Zmarzły Staw pod Zawratem (1788 m) niebieski szlak 50'

Na skrzyżowaniu przy stawie kierujemy się w lewo i dalej idziemy niebieskim szlakiem (w prawo czarny na przełęcz Karb). Droga prowadzi wokół lustra jeziora po kamieniach i nie powinna sprawić żadnych trudności. Później jednak trasa pnie się w górę lekkimi zakosami, przez co jesteśmy zmuszeni do większego wysiłku. Dochodzimy do skalnej ściany i skręcamy w lewo, przed nami wyłania się skalny kominek. Czeka nas teraz krótki fragment niezbyt skomplikowanej wspinaczki.

Blisko Stawu, przed nami widać Kościelec. Kamiennym chodnikiem. Pokonujemy skalne koryto.

Po minięciu przeszkody szlak staję się płaski, zauważamy tabliczkę, która informuje, że w tym miejscu rozpoczyna się żółty szlak na Kozią Przełęcz. Idziemy prosto (w prawo szlak na Zawrat), mijamy skalną gardziel i dochodzimy do Zmarzłego Stawu.

Pierwszy drogowskaz. Zmarzły Staw pod Zawratem. Kolejne formacje skalne do pokonania.
Zmarzły Staw pod Zawratem (1788 m) - Żleb Kulczyńskiego (2150 m) żółty szlak zielony szlak czarny szlak 1h 05'

Ruszamy dalej pokonując niewielkie skalne utrudnienia. Niebawem wkraczamy do Koziej Dolinki. Na kolejnym rozdrożu w prawo odchodzi szlak na Kozią Przełęcz (kolor żółty). Nasz zielony kieruje się bardziej na lewo. Za rozstajami wędrujemy wygodnym chodnikiem, później kamiennymi schodami. W początkowej fazie przez chwilę kroczymy także po specyficznych scalonych blokach skalnych. Wokół piarżysto-trawiaste zbocze. W pewnym momencie znowu stajemy na krzyżówce – tutaj rozpoczyna się właściwy szlak Żlebem Kulczyńskiego (czarny), który oczywiście obieramy.

Krótka wspinaczka. Pokonujemy skalne żeberko i dochodzimy do rozdroża. Żlebem Kulczyńskiego.

Przez chwilę idziemy płaskim dnem Koziej Dolinki. Dalej dochodzimy przez piarżysko do ściany, ściślej Rysy Zaruskiego, gdzie nawet latem zalega jeszcze śnieg, co nieco komplikuje przejście. Czeka nas pierwsza poważna przeszkoda. Musimy wspiąć się na kilka wielkich głazów, które prawie cały rok są mokre i śliskie.

Wygodny kamienny chodnik. Dochodzimy do Rysy Zaruskiego. Pierwsza poważna przeszkoda przed nami.

Niebawem zaczynamy wspinaczkę po niewygodnych skalnych blokach. Pojawia się również pierwszy łańcuch i metalowa poręcz. Podczas tego odcinka należy zachować szczególną ostrożność i trzeźwość umysłu, gdyż nietrudno o poślizgnięcie (na szlaku okresowo strumyczek wody, notabene ledwo zauważalny). Skały miejscami nad wyraz mocno nachylone. Uwaga również na spadające kamienie!

Zaczynamy wspinaczkę. Widać już pierwszy łańcuch. Łańcuch i metalowa poręcz.

Szlak skręca w lewo, po naszej prawej stronie na skale możemy zobaczyć charakterystyczną trupią czaszke. Dochodzimy do najtrudniejszego etapu ubezpieczonego łańcuchami, mianowicie 20-metrowy komin. Poruszamy się wtedy niemal w pionie, jest bardzo wąsko.

Z bliska. Szlak skręca w lewo, w oddali widać komin skalny. Pionowy i ubezpieczony łańcuchami komin.

Następnie docieramy do wąskiego i urwistego miejsca. Przejście ułatwia metalowa klamra i łańcuch. Ostrożnie przechodzimy po skośnych skałach. Po lewej stronie znajduje się kilunastometrowa przepaść. Tuż za nią kolejna wspinaczka, tym razem wchodzimy w skalną rynnę.

Jest bardzo wąsko i stromo. Za kominem nie jest łatwiej. Bardzo stromo. Idziemy po skośnych skałach. Po lewej przepaść.

Wspinamy się prawą stroną rynny przy pomocy łańcucha, by po chwili przejść na jego lewą stronę. Wejście ułatwia długa stalowa klamra. Szlak w tym miejscu może okazać się śliski.

Dochodzimy do klamry. Podchodzimy pod stromą i ubezpieczoną łańcuchami rynnę. Z prawej strony na lewą. Pomocne porecze.

Z rynny skalnej wchodzimy na płaski teren. Przed nami wspinaczka Żlebem Kulczyńskiego. Szlak staje się trochę łatwiejszy. Kroczymy po dużych głazach i kamieniach; mniejsze można niechcący zrzucić. Przy wspinaczce miejscami trzeba użyć rąk. Po 10-15 minutach łączymy się z Orlą Percią (czerwony szlak).

Wychodzimy z rynny. Wchodzimy w Żleb Kulczyńskiego. W tym miejscu Żleb Kulczyńskiego łączy się z Orlą Percią.

Schodzimy tą samą drogą, co weszliśmy, albo kontynuujemy wyprawę Orlą Percią. Skręcając w lewo dojdziemy do Skrajnego Granatu, z którego można zejść na Hale Gąsienicową lub dojść do przełęczy Krzyżne. Idąc z kolei w górę dojdziemy do Koziego Wierchu.comments powered by Disqus
drogowskaz