menuleft

Orla Perć – od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu

panelright
Mapa szlaku od Zawratu do Koziego Wierchu
Szlaki czerwony szlak
Czas przejścia 2h 15'
Odległość 1,5 km
Najwyższy punkt Kozi Wierch – 2291 m n.p.m.
Różnica wysokości 132 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy, klamry, drabinka
Zobacz też Kozi Wierch Przełęcz Zawrat Orla Perć Dokładna galeria szklaku

Trasa Szlak Czas
Zawrat (2159 m)
Kozia Przełęcz (2137 m)
czerwony szlak 1h
Kozia Przełęcz (2137 m)
Kozi Wierch (2291 m)
czerwony szlak 1h 15'

Najprawdopodobniej najtrudniejszy odcinek Orlej Perci. Przejście trasą wymaga nie lada doświadczenia i odporności na bliskość przepaści. Zapierające dech w piersiach widoki. W celu poprawy bezpieczeństwa turystów szlak od pewnego czasu jest jednokierunkowy (można wędrować tylko od Zawratu).

Zawrat (2159 m) - Kozia Przełęcz (2137 m) czerwony szlak 1h

Zaczynamy od prostego podejścia na Mały Kozi Wierch. Idziemy trawersem przez głazowisko. Wkrótce pojawiają się pierwsze łańcuchy. Następnie po krótkim odcinku graniowym zaczynamy wspinaczkę na szczyt, w wejściu na Mały Kozi Wierch pomagają łańcuchy. U góry piękna panorama okolicy, znacznie lepsza niż z Zawratu.

Ruszamy z Przełęczy Zawrat. Pierwsze utrudnienia. Podejście kominkiem na Mały Kozi Wierch.

Po przejściu szczytu pokonujemy krótki fragment grani i po chwili przy pomocy łańcuchów schodzimy do Zmarzłej Przełączki Wyżniej. Jest dość stromo i wąsko. Z boku łańcuchy, a z drugiej strony przepaść. Następnie przechodzimy na północną część grani.

Na Małym Kozim Wierchu. Do Zmarzłej Przełączki Wyżniej. Zmarzła Przełączka Wyżnia. Bardzo wąsko.

Wędrujemy teraz wzdłuż łańcuchów kilkanaście metrów w dół bardzo wymagającym skrajem Żydowskiego Żlebu, nazywanym też Honoratką. Latem na szlaku może zalegać jeszcze śnieg, ale nawet, gdy stopnieje, zazwyczaj jest tutaj bardzo ślisko. Na końcu tego etapu groźne urwisko.

Zejście po łańcuchach. W Żydowskim Żlebie. Za żlebem nadal wąsko i stromo.

Wychodząc ze żlebu skręcamy w prawo i zaczynamy wąski trawers, który prowadzi nas do ukośnych i spadzistych płyt Zmarzłych Czub, po czym następuje zejście do Zmarzłej Przełęczy. Cały czas asekurujemy się łańcuchami i klamrami. Przełęcz wydaje się idealnym miejscem na odrobinę relaksu. Wspaniały widok na pionowe ściany Zamarłej Turni. Obok nas specyficzna formacja skalna (chłopek), która z daleka wydaje się wisieć w powietrzu.

Zaczynamy wąski trawers. W okolicach Zmarzłych Czub. Zejście na Zmarzłą Przełęcz.

Później idziemy w dół jednym z tarasów Zamarłej Turni (omijamy ten szczyt), a wkrótce znowu podejście po skałach (szlak zawija w prawo). Niebawem jesteśmy naprzeciwko ściany zabezpieczonej drabinką z klamer. Podczas krótkiej wspinaczki niezwykle użyteczny okazuje się także łańcuch zamontowany z prawej strony.

Dalsza wspinaczka. Drabinka z klamer. Okolice Zamarłej Turni.

Zaraz potem najbardziej emocjonujące miejsce na tym odcinku, a dla niektórych nawet i na całej Orlej Perci. Kończy się taras. Krawędzią z łańcuchem w dłoniach docieramy do silnie eksponowanej metalowej drabinki. Schodząc, pamiętajmy, że ostatni krok trzeba postawić mocno w lewo, gdyż centralnie pod nami przepaść. Czasami nietrudno o ześlizgnięcie.

Zejście po drabince. Pionowa drabinka ma prawie 8 metrów. Bardzo wąsko.

Za drabinką kolejne łańcuchy. Tym razem zwracamy się mocno w dół. Po pewnym czasie Orla Perć łączy się z żółtym szlakiem. Wchodzimy na wąskie wcięcie Koziej Przełęczy. W lewo prowadzi szlak do doliny Gąsienicowej.

Za drabinką kolejne łańcuchy. Schodzimy na Kozią na Kozia Pzełęcz. Tak wygląda trasa, którą zeszliśmy.
Kozia Przełęcz (2137 m) - Kozi Wierch (2291 m) czerwony szlak 1h 15'

Z przełęczy schodzimy żlebem (razem z żółtym szlakiem) kilkanaście metrów w kierunku Dolinki Pustej. Jest to bardzo wymagający i trudny fragment szlaku. Cały czas trzymamy się łańcucha, pomagają również klamry. Schodząc stromo w dół pokonujemy również stromy kominek, którego pokonanie jest łatwiejsze dzięki klamrom.

Trawersujemy żleb. Klamry i łańcuch. Kominek, którym schodziliśmy.

Dalej po krótkim trawersie szlaki rozłączają się – żółty biegnie do Doliny Pięciu Stawów Polskich, zaś czerwony (Orla Perć) odbija w lewo. Pniemy się w górę. Aktualnie na Kozie Czuby. Dochodzimy do charakterystycznej półki, za którą wspinamy się po niemal pionowej skale (kilkanaście klamer, łańcuch).

Nasz szlak skręca w lewo. Wspinaczka na Kozie Czuby z pomocą klamer. Dalej po łańcuchach.

Po przebyciu dość krótkiego trawersu przez piarżysko kontynuujemy wspinaczkę. Tuż przed zdobyciem najwyższego wierzchołka Kozich Czubów wchodzimy po skalnej płycie. Wcześniej kroczymy po stromych, dużych i nieregularnych stopniach. Na tym etapie wspaniałe widoki, szczególnie imponuje widok na kominek prowadzący na Kozi Wierch.

Kolejna wspinaczka. Wchodzimy na grań Kozich Czub. W okolicach Kozich Czub.

Teraz przed nami bardzo trudne i wymagające sporej ostrożności zejście przepaścistą rynną do Wyżniej Koziej Przełęczy. Dużo łańcuchów i klamer. Na przełęczy, z której w obie strony spadają urwiste żleby bardzo mało miejsca.

Czeka nas trudne zejście na Kozią Przełęcz Wyżnią. Zejście z Kozich Czub z licznymi łańcuchami i klamrami. Widok z dołu.

Na koniec zostaje nam wejście ubezpieczonym i długim kominkiem na szczyt. Brak łańcuchów i klamer w górnej kopule szczytowej. Po wspinaczce zakręcamy w prawo. Przed nami krótki trawers po głazach. Dalej szlak prowadzi nas w lewo. Dookoła piarżysko, po chwili dochodzimy do najwyższego punku Orlej Perci - Koziego Wierchu.

Stromy kominek pod Kozim Wierchem Fragment wspinaczki bez zabezpieczeń. Wchodzimy na Kozi Wierch.

U góry znakomita panorama Tatr. Niektórzy dopiero teraz dostrzegają ogromną urwistość, a ponadto wiele strzelistych turni. Widok ludzi przechodzących po łańcuchach przez Kozie Czuby wywiera niemałe wrażenie.

Kontynuujemy wyprawę Orlą Percią, z której później można zejść na kilka sposobów. Należy pamiętać, że tą słynną tatrzańską trasą wolno nam iść tylko w stronę Granatów i przełęczy Krzyżne. Alternatywą jest czarny szlak z Koziego Wierchu do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Kontynuuj trasę Orlą Percią

Trasa Szlak Czas
Od Koziego Wierchu do Skrajnego Granatu czerwony szlak 1h 30'
Od Skrajnego Granatu do przełęczy Krzyżne czerwony szlak 1h 40'comments powered by Disqus
drogowskaz