menuleft

Na Zadni Granat z Hali Gąsienicowej

panelright
Szlak na Zadni Granat
Szlaki niebieski szlak żółty szlak zielony szlak
Czas przejścia 2h 25'
Odległość 4.8 km
Najwyższy punkt Zadni Granat – 2240 m n.p.m.
Różnica wysokości 740 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Czarny Staw Kozia Przełęcz Orla Perć

Trasa Szlak Czas
Schronisko Murowaniec (1500 m)
Czarny Staw G. (1624 m)
niebieski szlak 30'
Czarny Staw G. (1624 m)
Zmarzły Staw (1788 m)
niebieski szlak 40'
Zmarzły Staw (1788 m)
Zadni Granat (2240 m)
żółty szlak zielony szlak 1h 15'

Dosyć prosta trasa, lecz monotonna i męcząca. Bez większych technicznych trudności. Niemniej jednak należy pamiętać, że prowadzi na Orlą Perć.

Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) - Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m) niebieski szlak 30'

Po wyjściu ze schroniska na Hali Gąsienicowej dostrzegamy kilka drogowskazów; my kierujemy się w prawo niebieskim szlakiem, następnie odbijamy w lewo. Około pół godziny później dochodzimy do Czarnego Stawu Gąsienicowego (łatwy marsz po kamiennych płytach). Tutaj możemy chwilę odpocząć i podziwiać piękne widoki (jak na dłoni Kościelec i grań Orlej Perci).

Droga na Czarny Staw Gąsienicowy Specyficzny chodnik. Docieramy nad Czarny Staw Gąsienicowy.
Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m) - Zmarzły Staw pod Zawratem (1788 m) niebieski szlak 50'

Na skrzyżowaniu przy stawie kierujemy się w lewo i dalej idziemy niebieskim szlakiem (w prawo czarny na przełęcz Karb). Droga prowadzi wokół lustra jeziora po kamieniach i nie powinna sprawić żadnych trudności. Później jednak trasa pnie się w górę lekkimi zakosami, przez co jesteśmy zmuszeni do większego wysiłku. Dochodzimy do skalnej ściany i skręcamy w lewo, przed nami wyłania się skalny kominek. Czeka nas teraz krótki fragment niezbyt skomplikowanej wspinaczki.

Blisko Stawu, przed nami widać Kościelec. Kamiennym chodnikiem. Pokonujemy skalne koryto.

Po minięciu przeszkody szlak staję się płaski, zauważamy tabliczkę, która informuje, że w tym miejscu rozpoczyna się żółty szlak na Kozią Przełęcz. Idziemy prosto (w prawo szlak na Zawrat), mijamy skalną gardziel i dochodzimy do Zmarzłego Stawu.

Pierwszy drogowskaz. Zmarzły Staw pod Zawratem. Kolejne formacje skalne do pokonania.
Zmarzły Staw pod Zawratem (1788 m) - Zadni Granat (2240 m) żółty szlak zielony szlak 1h 15'

Za Zmarzłym Stawem czeka nas krótka wspinaczka po nietrudnych formacjach skalnych. W tym miejscu głazy mogą być bardzo śliskie. Dalej wędrujemy wygodnym chodnikiem, później kamiennymi schodami. Do przejścia mamy jeszcze niewielkie skalne żeberko. Dochodzimy do skrzyżowania szlaków. W prawo odchodzi żółty szlak na Kozią Przełęcz. Mu jednak podążamy za zielonym drogowskazem.

W początkowej fazie przez chwilę kroczymy także po specyficznych scalonych blokach skalnych. Wokół piarżysto-trawiaste zbocze. W pewnym momencie stajemy znowu na krzyżówce – w tym miejscu rozpoczyna się czarny szlak Żlebem Kulczyńskiego. My jednak dalej idziemy zielonym.

Krótka wspinaczka. Pokonujemy skalne żeberko i dochodzimy do rozdroża. Na Zadni Granat.

Początek szlaku wiedzie wygodną ścieżką po kamieniach. Dalej szlak staje się bardziej męczący i wiedzie serpentynami. Jest dość stromo. Przed nami ukazuje się kilka formacji skalnych, które jednak nie sprawiają dużych problemów podczas przejścia.

Po kamiennym chodniku. Nabieramy wysokości. Kilka formacji skalnych do przejścia.

Przechodzimy przez rumowisko skalne. Czasem stąpamy po żwirze i piachu. Warto czasem spojrzeć za siebie, gdzie można dostrzeć Zmarzły Staw i Czarny Staw Gąsienicowy.

Korytko skalne. Dużo głazów i gruzu. Męczące podejście.

Ostatni odcinek jest przyjemny, bo graniowy, krótki i łatwy, mimo że zbliżamy się do najtrudniejszego szlaku polskich Tatr. Idziemy teraz po dużych blokach skalnych. Po chwili łączymy się z Orlą Percią (czerwony szlak). Z Zadniego Granatu ładny widok we wszystkie strony.

Ostatni fragment podejścia na Zadni Granat. Przechodzimy przez wielkie głazowkisko. Łączymy się z Orlą Percią.

Schodzimy tą samą drogą, co weszliśmy, albo kontynuujemy wyprawę Orlą Percią, z której później można zejść na kilka sposobów. Idąc w lewo dojdziemy do Skrajnego Granatu. Wybierając przeciwny kierunek możemy dojść do Koziego wierchu.comments powered by Disqus
drogowskaz