menuleft

Na Świnicę z Kasprowego Wierchu

panelright
Szlak na Świnicę
Szlaki czerwony szlak
Czas przejścia 1h 40'
Odległość 3,5 km
Najwyższy punkt Świnica - 2301 m n.p.m.
Różnica wysokości 316 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy
Zobacz też Świnica Sucha Przeł. Kasprowy Wierch Dokładna galeria szklaku

Trasa Szlak Czas
Kasprowy Wierch (1985 m)
Sucha Przełęcz
Liliowe (1952 m)
czerwony szlak 25'
Liliowe (1952 m)
Świnicka Przełęcz (2050 m)
czerwony szlak 25'
Świnicka Przełęcz (2050 m)
Świnica (2301 m)
czerwony szlak 50'

Świnica to jeden z ciekawszych szczytów w polskich Tatrach. Trasy, które prowadzą na wierzchołek, zaliczają się do trudnych. Zimą bywa ślisko. Co więcej, należy pamiętać o ogromnym niebezpieczeństwie podczas burzy w górnej kopule szczytowej (przebywanie w pobliżu licznych łańcuchów, w które uderzają pioruny, grozi śmiercią). Wejście z Kasprowego Wierchu uchodzi za bardzo popularne i mimo wszystko sporo łatwiejsze od podejścia od Zawratu (mniej ekspozycji i wspinaczki).

Kasprowy Wierch (1985 m) - Sucha Przełęcz - Liliowe (1952 m) czerwony szlak 25'

Szlak można zakwalifikować jako najkrótszy spośród wszystkich na Świnicę, jeżeli oczywiście pominiemy kwestię samego zdobycia Kasprowego Wierchu, na który można także wjechać kolejką. Tak czy inaczej, z początkowego szczytu ruszamy na wschód. Gdy dojdziemy do Suchej Przełęczy, dostrzeżemy skrzyżowanie szlaków: żółty skręca w lewo na Halę Gąsienicową, zaś czerwony biegnie prosto w kierunku przełęczy Liliowe.

Ruszamy z Kasprowego Wierchu. Przed nami Beskid. Zbliżamy się do przełęczy Liliowe.

Obieramy właśnie ten drugi. Niebawem wchodzimy na Beskid, a dokładniej na jego skalny wierzchołek, po czym schodzimy do Liliowych. Tutaj znajduje się granica pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wysokimi.

Liliowe (1952 m) - Świnicka Przełęcz (2050 m) czerwony szlak 25'

Z przełęczy Liliowe ciekawy widok na Liptowskie Kopy położone na Słowacji. Dalej wędrujemy szeroką ścieżką wyłożoną kamiennymi płytami w wielu miejscach. Trawersujemy zbocza najpierw Skrajnej Turni, a nieco później po skalnych blokach obchodzimy prawą stroną Pośrednią Turnie. Świnicką Przełęcz osiągamy po 20-25 minutach.

Piarżysty teren. Na Skrajną Turnie. Dochodzimy do Świnickiej Przełęczy.
Świnicka Przełęcz (2050 m) - Świnica (2301 m) czerwony szlak 50'

W lewo odchodzi czarny szlak do schroniska Murowaniec. My oczywiście idziemy prosto, szlakiem czerwonym. Zaczynamy strome podejście po kamiennych stopniach, które prowadzą blisko krawędzi grzbietu. Następnie zakosami przechodzimy na prawo. Idąc skalnym chodnikiem dochodzimy do rynny, która ubezpieczona jest łańcuchami. Czeka nas teraz trawers wąską kamienną ścieżką, która zaprowadzi nas do najtrudniejszego miejsca naszego szlaku.

Początek podejścia na Świnicę. przejście. Żleb Blatona.

Trzymając się łańcuchów przechodzimy przez Żleb Blatona. Należy zachować tutaj szczególną ostrożność, żleb, który prawie zawsze jest mokry, kończy się stromym urwiskiem. W miejscu tym straciło życie wielu turystów. Idąc po kamiennych płytach omijamy przepaść. Po kilku minutach zauważymy czerwoną strzałkę, skręcamy w lewo i trzymając się łańcucha przechodzimy przez wyraźne wcięcie zwane, Wrótkami.

Przechodzimy przez skalne płyty. Blisko przepaści. Skręcamy

Dalej ponownie czeka nas trawers po kamiennym i piarżystym zboczu po stronie Cichej Doliny Liptowskiej. Po kilkunastu metrach pojawiają się ponownie łańcuchy ułatwiające wspinaczkę po skalnych płytach. Dochodzimy do rozstaju szlaków (w prawo, za strzałką prowadzi szlak na Zawrat).

Wrótka Dalsza wspinaczka. Dochodzimy do rozstaju szlaków, w lewo na szczyt.

Chwytając łańcuch rozpoczynamy ostateczne podejście na szczyt, niejako wspinaczkowe. Szlak zakręca w lewo. Wchodzimy po głazach i skośnych skałach. Ostatnie kroki należy stawiać z dużą precyzją, ponieważ jest bardzo wąsko. Niebawem meldujemy się na Świnicy. Czas na zasłużony odpoczynek i podziwianie fascynujących widoków.

Ostatni zakręt Wspinaczka na szczyt. Widać już wierzchołek Świnicy.

Wracamy tą samą drogą do rozstaju szlaków. Następnie możemy udać się w kierunku przełęczy Zawrat, lub wrócić do Świnickiej Przełęczy.

Pozostałe warianty wejścia na Świnicę:

Trasa Szlak Czas
Na Świnicę z Zawratu czerwony szlak 50'
Na Świnicę z Hali Gąsienicowej przez Liliowe zielony szlak czerwony szlak 2h 20'
Na Świnicę z Hali Gąsienicowej przez Zieloną Dolinę Gąsienicową czarny szlak czerwony szlak 2h 20'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Końcowy fragment szlaku Wchodzimy na szczyt Za nami. Wierzchołek. Widok ze Świnicy na Doline 5 Stawó ze Świnicy. Widać Kasprowy i Giewont. Pierwszy łańcuch na szlaku (za Świnicką Przełęczą).. Żleb Blatona. Najtrudniejsze miejsce. Miejsce na nogi. Skalne Wrótka za Żlebem Blatona. Skalne Wrótka z drugiej strony. Za. Ostatnie metry przed skrzyżowaniem szlaków pod Świnicą. W lewo podejście na szczyt. Podejście.