menuleft

Na Świnicę z Hali Gąsienicowej przez Zieloną Dolinę Gąsienicową

panelright
Czarny szlak na Świnicę
Szlaki czarny szlak czerwony szlak
Czas przejścia 2h 20'
Odległość 5,3 km
Najwyższy punkt Świnica - 2301 m n.p.m.
Różnica wysokości 801 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy
Zobacz też Świnica Świnicka Przeł. Murowaniec

Trasa Szlak Czas
Schronisko Murowaniec (1500 m)
Dwoiśniak (1608 m)
czarny szlak 20'
Dwoiśniak (1608 m)
Zielony Staw Gąsienicowy (1672 m)
Świnicka Przełęcz (2050 m)
czarny szlak 1h 10'
Świnicka Przełęcz (2050 m)
Świnica (2301 m)
czerwony szlak 50'

Świnica to jeden z ciekawszych i bardziej popularnych szczytów w polskich Tatrach. Trasy, które prowadzą na wierzchołek, zaliczają się do trudnych. Zimą bywa ślisko. Co więcej, należy pamiętać o ogromnym niebezpieczeństwie podczas burzy w górnej kopule szczytowej (przebywanie w pobliżu licznych łańcuchów, w które uderzają pioruny, grozi śmiercią). Podejście od Świnickiej Przełęczy jest łatwiejsze od podejścia od strony Zawratu (mniej ekspozycji i wspinaczki).

Schronisko Murowaniec (1500 m) - Dwoiśniak (1608 m) - Zielony Staw Gąsienicowy (1672 m) czarny szlak 40'

Spod schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej wyruszamy żółto-czarnym szlakiem na południowy zachód. Mijamy pierwsze skrzyżowanie idąc cały czas prosto (w lewo odchodzi szlak nad Czarny Staw G.). Wędrujemy łagodną i miłą ścieżką pośród kosodrzewiny, mijamy jeden z zielonych stawów. Latem niektóre fragmenty trasy mogą być nieznacznie zalane. Dochodzimy do Dwoiśniaka i skręcamy w lewo, przed nami widać budkę i wyciąg narciarski.

Wygodna ścieżka. Za Dwoiśniakiem. Za Zielonym Stawem.

Następnie wkraczamy do Zielonej Doliny Gąsienicowej. Wędrujemy pośród kosodrzewiny. Dużo małych stawów dookoła. Największy z nich, czyli Zielony Staw, osiągamy po niecałych 20 minutach marszu. Potem przechodzimy przez kolejne rozdroże (idziemy prosto; w lewo droga na przełęcz Karb i Kościelec).

Zielony Staw Gąsienicowy (1672 m) - Świnicka Przełęcz (2050 m) czarny szlak 50'

Za skrzyżowaniem wędrujemy już mocniej pod górę. Wędrujemy przez spore głazowiska, a nasz szlak wije się zakosami. Nabierając wysokości kroczmy po kamiennych stopniach, czeka nas również trochę formacji skalnych do przejścia. W pewnym momencie wchodzimy w skalne koryto, szlak staje się niewygodny i prowadzi dosyć blisko urwiska.

Skalnym korytem. Trawers. Blisko.

Pod koniec ścieżka bardzo się zwęża, idziemy stromym zboczem po głazach i skalnych płytach. Niekiedy wczesnym latem zalega tutaj jeszcze śnieg, dlatego należy szczególnie uważać, a najlepiej wybrać inną drogę. Po męczącym podejściu wychodzimy na Świnicką Przełęcz. W lewo prowadzi nasz szlak na Świnicę, idąc w prawo można dojść do Kasprowego Wierchu

Świnicka Przełęcz (2050 m) - Świnica (2301 m) czerwony szlak 50'

Za Świnicką Przełęczą, którą osiągamy po 45 minutach od ostatniego rozwidlenia, obchodzimy Świnicę od południa. Zaczynamy strome podejście po kamiennych schodach, które prowadzą blisko krawędzi grzbietu. Następnie zakosami przechodzimy na prawo. Idąc skalnym chodnikiem dochodzimy do rynny, która ubezpieczona jest łańcuchami. Czeka nas teraz trawers wąską kamienną ścieżką, która zaprowadzi nas do najtrudniejszego miejsca naszego szlaku.

Początek podejścia na Świnicę. przejście. Żleb Blatona.

Trzymając się łańcuchów przechodzimy przez Żleb Blatona. Należy zachować tutaj szczególną ostrożność, żleb, który prawie zawsze jest mokry, kończy się stromym urwiskiem. W miejscu tym straciło życie wielu turystów. Idąc po kamiennych płytach omijamy przepaść. Po kilku minutach zauważymy czerwoną strzałkę, skręcamy w lewo i trzymając się łańcucha przechodzimy przez wyraźne wcięcie zwane, Wrótkami.

Przechodzimy przez skalne płyty. Blisko przepaści. Skręcamy

Dalej ponownie czeka nas trawers po kamiennym i piarżystym zboczu po stronie Cichej Doliny Liptowskiej. Po kilkunastu metrach pojawiają się ponownie łańcuchy ułatwiające wspinaczkę po skalnych płytach. Dochodzimy do rozstaju szlaków (w prawo, za strzałką prowadzi szlak na Zawrat).

Wrótka Dalsza wspinaczka. Dochodzimy do rozstaju szlaków, w lewo na szczyt.

Chwytając łańcuch rozpoczynamy ostateczne podejście na szczyt, niejako wspinaczkowe. Szlak zakręca w lewo. Wchodzimy po głazach i skośnych skałach. Ostatnie kroki należy stawiać z dużą precyzją, ponieważ jest bardzo wąsko. Niebawem meldujemy się na Świnicy. Czas na zasłużony odpoczynek i podziwianie fascynujących widoków.

Ostatni zakręt Wspinaczka na szczyt. Widać już wierzchołek Świnicy.

Wracamy tą samą drogą do rozstaju szlaków. Następnie możemy udać się w kierunku przełęczy Zawrat, lub wrócić do Świnickiej Przełęczy.

Pozostałe warianty wejścia na Świnicę:

Trasa Szlak Czas
Na Świnicę z Zawratu czerwony szlak 50'
Na Świnicę z Hali Gąsienicowej przez Liliowe zielony szlak czerwony szlak 2h 20'
Na Świnicę z Kasprowego Wierchu czerwony szlak 1h 40'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Końcowy fragment szlaku Wchodzimy na szczyt Za nami. Wierzchołek. Widok ze Świnicy na Doline 5 Stawó ze Świnicy. Widać Kasprowy i Giewont. Pierwszy łańcuch na szlaku (za Świnicką Przełęczą).. Żleb Blatona. Najtrudniejsze miejsce. Miejsce na nogi. Skalne Wrótka za Żlebem Blatona. Skalne Wrótka z drugiej strony. Za. Ostatnie metry przed skrzyżowaniem szlaków pod Świnicą. W lewo podejście na szczyt. Podejście. Początek czarnego szlaku. Zielone Stawy. Czarny szlak. Przed Świnicką Przełęczą.