menuleft

Na Świnicę z Hali Gąsienicowej przez Liliowe

panelright
Szlak na Świnicę
Szlaki czarny szlak zielony szlak czerwony szlak
Czas przejścia 2h 20'
Odległość 5,0 km
Najwyższy punkt Świnica - 2301 m n.p.m.
Różnica wysokości 801 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy
Zobacz też Świnica Liliowe Murowaniec

Trasa Szlak Czas
Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m)
Dwoiśniak (1608 m)
czarny szlak 20'
Dwoiśniak (1608 m)
Liliowe (1952 m)
zielony szlak 1h 10'
Liliowe (1952 m)
Świnicka Przełęcz (2050 m)
czerwony szlak 25'
Świnicka Przełęcz (2050 m)
Świnica (2301 m)
czerwony szlak 50'

Świnica to jeden z ciekawszych i bardziej popularnych szczytów w polskich Tatrach. Trasy, które prowadzą na wierzchołek, zaliczają się do trudnych. Zimą bywa ślisko. Co więcej, należy pamiętać o ogromnym niebezpieczeństwie podczas burzy w górnej kopule szczytowej (przebywanie w pobliżu licznych łańcuchów, w które uderzają pioruny, grozi śmiercią). Przejście opisywanej drogi zajmuje najwięcej czasu. Podejście od Świnickiej Przełęczy jest łatwiejsze od podejścia od strony Zawratu (mniej ekspozycji i wspinaczki).

Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) - Dwoiśniak (1608 m) czarny szlak 20'
Dwoiśniak.

Spod schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej wyruszamy żółto-zielono-czarnym szlakiem na południowy zachód. Na pierwszym skrzyżowaniu nie skręcamy w lewo – cały czas idziemy prosto. Wędrujemy łagodną i miłą ścieżką pośród kosodrzewiny; mijamy kolejno stawy: Jedynak, Samotniak i Dwoiśniak (wszystkie po naszej prawicy). Przy ostatnim z nich stoi drogowskaz: czarny szlak na Świnicką Przełęcz (krótszy; omija przełęcz Liliowe) odbija w lewo. My jednak wybieramy drogę w stronę Kasprowego Wierchu.

Dwoiśniak (1608 m) - Liliowe (1952 m) zielony szlak 1h 10'
Teraz w lewo zielonm szlakiem.

Niebawem przechodzimy pod linami kolejki krzesełkowej. Faktycznie zaczynamy podejście, które jednak jest niezmiernie łagodne i lekkie. 5 minut później następne rozdroże. Skręcamy w lewo zielonym szlakiem, który wiedzie licznymi zakosami mocno pod górę na Liliowe. Możemy się trochę zmęczyć, gdyż na przełęcz wchodzi się zboczem Beskidu prawie 50 minut. Niemniej jednak zero trudności, dreptamy po wygodnym chodniku.


Liliowe (1952 m) - Świnicka Przełęcz (2050 m) czerwony szlak 25'

Z przełęczy Liliowe ciekawy widok na Liptowskie Kopy położone na Słowacji. Dalej wędrujemy już tylko czerwonym szlakiem na wschód (szeroka ścieżka wyłożona kamiennymi płytami w wielu miejscach). Trawersujemy zbocza najpierw Skrajnej Turni, a nieco później Pośredniej Turni. Świnicką Przełęcz osiągamy po 20-25 minutach.

Piarżysty teren. Na Skrajną Turnie. Dochodzimy do Świnickiej Przełęczy.
Świnicka Przełęcz (2050 m) - Świnica (2301 m) czerwony szlak 50'

W lewo odchodzi czarny szlak do schroniska Murowaniec. My oczywiście idziemy prosto, szlakiem czerwonym. Zaczynamy strome podejście po kamiennych stopniach, które prowadzą blisko krawędzi grzbietu. Następnie zakosami przechodzimy na prawo. Idąc skalnym chodnikiem dochodzimy do rynny, która ubezpieczona jest łańcuchami. Czeka nas teraz trawers wąską kamienną ścieżką, która zaprowadzi nas do najtrudniejszego miejsca naszego szlaku.

Początek podejścia na Świnicę. przejście. Żleb Blatona.

Trzymając się łańcuchów przechodzimy przez Żleb Blatona. Należy zachować tutaj szczególną ostrożność, żleb, który prawie zawsze jest mokry, kończy się stromym urwiskiem. W miejscu tym straciło życie wielu turystów. Idąc po kamiennych płytach omijamy przepaść. Po kilku minutach zauważymy czerwoną strzałkę, skręcamy w lewo i trzymając się łańcucha przechodzimy przez wyraźne wcięcie zwane, Wrótkami.

Przechodzimy przez skalne płyty. Blisko przepaści. Skręcamy

Dalej ponownie czeka nas trawers po kamiennym i piarżystym zboczu po stronie Cichej Doliny Liptowskiej. Po kilkunastu metrach pojawiają się ponownie łańcuchy ułatwiające wspinaczkę po skalnych płytach. Dochodzimy do rozstaju szlaków (w prawo, za strzałką prowadzi szlak na Zawrat).

Wrótka Dalsza wspinaczka. Dochodzimy do rozstaju szlaków, w lewo na szczyt.

Chwytając łańcuch rozpoczynamy ostateczne podejście na szczyt, niejako wspinaczkowe. Szlak zakręca w lewo. Wchodzimy po głazach i skośnych skałach. Ostatnie kroki należy stawiać z dużą precyzją, ponieważ jest bardzo wąsko. Niebawem meldujemy się na Świnicy. Czas na zasłużony odpoczynek i podziwianie fascynujących widoków.

Ostatni zakręt Wspinaczka na szczyt. Widać już wierzchołek Świnicy.

Wracamy tą samą drogą do rozstaju szlaków. Następnie możemy udać się w kierunku przełęczy Zawrat, lub wrócić do Świnickiej Przełęczy.

Pozostałe warianty wejścia na Świnicę:

Trasa Szlak Czas
Na Świnicę z Zawratu czerwony szlak 50'
Na Świnicę z Kasprowego Wierchu czerwony szlak 1h 40'
Na Świnicę z Hali Gąsienicowej przez Zieloną Dolinę Gąsienicową czarny szlak czerwony szlak 2h 20'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Końcowy fragment szlaku Wchodzimy na szczyt Za nami. Wierzchołek. Widok ze Świnicy na Doline 5 Stawó ze Świnicy. Widać Kasprowy i Giewont. Pierwszy łańcuch na szlaku (za Świnicką Przełęczą).. Żleb Blatona. Najtrudniejsze miejsce. Miejsce na nogi. Skalne Wrótka za Żlebem Blatona. Skalne Wrótka z drugiej strony. Skalne Wrótka za Żlebem Blatona. Za. Ostatnie metry przed skrzyżowaniem szlaków pod Świnicą. W lewo podejście na szczyt. Podejście.