menuleft

Na Skrajny Granat z Hali Gąsienicowej

panelright
Szlak na Skrajny Granat
Szlaki niebieski szlak żółty szlak
Czas przejścia 2h 05'
Odległość 4,0 km
Najwyższy punkt Skrajny Granat – 2225 m n.p.m.
Różnica wysokości 725 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuch i klamra
Zobacz też Kozi Wierch Granaty Orla Perć

Trasa Szlak Czas
Schronisko Murowaniec (1500 m)
Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m)
niebieski szlak 30'
Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m)
Skrajny Granat (2226 m)
żółty szlak 1h 35'


Kolejny szlak dojściowy do Orlej Perci. Średnio-trudny, wart polecenia głównie z uwagi na wspaniałą panoramę Doliny Pięciu Stawów Polskich ze szczytu. Łańcuch i klamra tylko w jednym miejscu.

Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) - Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m) niebieski szlak 30'

Po wyjściu ze schroniska na Hali Gąsienicowej dostrzegamy kilka drogowskazów; my kierujemy się w prawo niebieskim szlakiem, następnie odbijamy w lewo. Około pół godziny później dochodzimy do Czarnego Stawu Gąsienicowego (łatwy marsz po kamiennych płytach). Tutaj możemy chwilę odpocząć i podziwiać piękne widoki (jak na dłoni Kościelec i grań Orlej Perci).

Droga na Czarny Staw Gąsienicowy Specyficzny chodnik. Docieramy nad Czarny Staw Gąsienicowy.
Czarny Staw Gąsienicowy (1624 m) - Skrajny Granat (2226 m) żółty szlak 1h 35'

Osiągnąwszy staw, kierujemy się w lewo i dalej idziemy niebieskim szlakiem (w prawo czarny na przełęcz Karb). Droga prowadzi wokół lustra jeziora po kamieniach i nie powinna sprawić żadnych trudności. Szybko dostrzegamy drogowskaz na Granaty, zgodnie z którym skręcamy w lewo. Teraz wędrujemy już tylko żółto znakowaną trasą.

Za tabliczką informacyjną maszerujemy mocno pod górę po wygodnych kamiennych stopniach. Wokół kosodrzewina. Na tym etapie szlak niekiedy łagodnieje.

Żółty szlak na Skrajny Granat. Maszerujemy po wygodnych kamiennych stopniach. Wokół kosodrzewina. Wspinamy się po głazach.

Po około 25 minutach przechodzimy długim i skośnym trawersem pokonując zbocze Żółtej Turni. Zaczynamy wędrować wśród skał. Pojawiają się pierwsze niewielkie komplikacje – podczas podejścia po skałach niezbędna wydaje się pomoc rąk. Następnie wchodzimy w gruzowisko a nasz szlak zakręca w prawo. Wspinamy się po łańcuchu – omijamy charakterystyczną grzędę. Jesteśmy tuż przy ścianie Skrajnego Granatu. Przejście wąską i średnio eksponowaną dróżką ułatwia duża klamra.

Rynna skalna do przejścia. Pierwszy łańcuch. Skośne skały mogą utrudnić wejście.

Potem podchodzimy po sporych głazach. Szlak staje się różnorodny, czasami wspinamy się po skalnych korytach, a czasami wędrujemy przez rumowiska skalne. Trasa wiedzie licznymi zakosami. Teren miejscami bardzo kruchy.

Klamra tuż za łańcuchami. Dalej idziemy wąską ścieżką. Przed nami kolejne głazy i skały.

Wkrótce dochodzimy pod wierzchołek. Obchodzimy go z lewej strony. Szybko osiągamy grań wchodząc kamiennym chodnikiem. Szczyt na prawo.

Z najniższego z Granatów roztacza się przepiękny widok zarówno na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, jak i Dolinę Gąsienicową. Wyłania się ponadto Dolina Pańszczycy. Z góry można usłyszeć szum Siklawy.

Rumowisko skalne. Ostatnia wspinaczka. Wchodzimy na Skrajny Granat.

Schodzimy tą samą drogą, co weszliśmy, albo kontynuujemy wyprawę Orlą Percią. Ze Skrajnego Granatu możemy udać się na przełęcz Krzyżne, lub skecić w prawo, trasa zawiedzie nas do Zadniego Granatu.comments powered by Disqus
drogowskaz