menuleft

Na Krzyżne z Hali Gąsienicowej

panelright
Szlak na Krzyżne z Hali Gąsienicowej
Szlaki żółty szlak
Czas przejścia 2h 40'
Odległość 6,2 km
Najwyższy punkt Krzyżne - 2112 m n.p.m.
Różnica wysokości 612 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Krzyżne Murowaniec Hala G.

Trasa Szlak Czas
Schronisko Murowaniec (1500 m)
Czerwony Staw Pańszczycki (1656 m)
żółty szlak 1h
Czerwony Staw Pańszczycki (1656 m)
Przełęcz Krzyżne (2113 m)
żółty szlak 1h 40'

Trasa bardzo długa i męcząca, ale za to dostępna latem nawet dla niedoświadczonych turystów. Niewielka ogólnie rozumiana trudność (komplikacje zimą), podobnie ekspozycja. Przełęcz Krzyżne jest znakomitym punktem widokowym, jednym z najlepszych w Tatrach.

Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) - Czerwony Staw Pańszczycki (1656 m) żółty szlak 1h

Halę Gąsienicową opuszczamy żółto-zielono znakowaną trasą w kierunku wschodnim. Początkowo chwilę schodzimy wąską, krętą ścieżką. Mijamy niewielką oczyszczalnię ścieków. Przechodzimy przez drewniany mostek, po czym odłącza się zielony szlak na Rówień Waksmundzką. Wychodzimy także z Lasu Gąsienicowego.

Początek szlaku. Idziemy po kamiennych płytach. Dalej droga się zawęża.

Dalej wędrujemy bardziej pod górę wśród kosówki. Odsłaniają się ciekawe widoki na Podhale i Babią Górę. W pewnym momencie można dostrzec także Świnicę i Kościelec. Wkrótce dróżka przecina Pańszczycki Żleb (pokonujemy kilka łatwych skalnych urozmaiceń trasy, m.in. widowiskową rynnę). 10 minut potem zaczynamy schodzić do Doliny Pańszczycy (dość stromo). Niebawem odsłania się Koszysta i grań Orlej Perci. Przechodzimy przez strumyk. Ogólnie malownicza okolica. Na rozdrożu wybieramy, rzecz jasna, żółty szlak (czarnym doszlibyśmy do zielonego).

Trudniejsze miejsce - trzeba pokonać taką o to formację skalną. Znowu chodnik. Minęliśmy Czerwony Staw.

Następnie maszerujemy po względnie płaskim terenie (wygodny chodnik). Szybko dochodzimy zakosami do Czerwonego Stawu, za którym perć zdecydowanie zakręca w lewo, a chwilę później w prawo. Później zaczynamy iść pod górę. Powoli zanika kosodrzewina.

Czerwony Staw Pańszczycki (1656 m) - Krzyżne (2113 m) żółty szlak 1h 40'

Jeszcze na moment szlak znowu łagodnieje. Przechodzimy obok Małej (z prawej), a zaraz potem Wielkiej Kopki (z lewej). Jednakże niebawem kąt nachylenia dróżki sukcesywnie się zwiększa. Im wyżej, tym stromiej. Trud rekompensuje piękny widok z bliska na Buczynową Turnię i potężną Orlą Basztę.

Wchodzimy na płaski teren. Nadzwyczajnie łatwo Spokojny trawers Doliną Pańszczycy. Przez skalne rumowisko

Podczas podejścia należy uważać, gdyż stąpamy po rumowisku. W porze zimowej radzi się wędrować przy ścianach skalnych. Szlak jest teraz nieco falisty.

Pniemy się w górę po gruzowisku Trawers pod przełęczą. Wchodzimy na Krzyżne

Gdy pojawią się kępy trawy, będziemy wiedzieć, że Krzyżne już naprawdę niedaleko. Z przełęczy rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Tatr Wysokich: Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Pańszczycy, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna, Opalony Wierch, Żółta Turnia i wiele, wiele innych szczytów, nawet Babia Góra. Zejść można zarówno tą samą trasą, jak i do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Wejście od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Krzyżne z Doliny Pięciu Stawów Polskich żółty szlak 1h 50'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Drewniany mostek Widok z przełęczy Widok na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich