menuleft

Na Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej

panelright
Szlak na Kasprowy Wierch
Szlaki żólty szlak czerwony szlak
Czas przejścia 1h 20'
Odległość 4,2 km
Najwyższy punkt Kasprowy Wierch - 1987 m n.p.m.
Różnica wysokości 485 m.
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Kuźnice Kasprowy Wierch

Trasa Szlak Czas
Schronisko "Murowaniec" (1500 m)
Dwoiśniak (1608 m)
Sucha Przełęcz (1950 m)
żółty szlak 1h 10'
Sucha Przełęcz (1950 m)
Kasprowy Wierch (1985 m)
czerwony szlak 10'

Bardzo prosta, krótka, przyjemna choć trochę męcząca trasa. Alternatywne wejście na Kasprowy Wierch, choć należy podkreślić, że szlakiem tym głównie schodzi się na Halę Gąsienicową. Piękne widoki podczas całej wędrówki.

Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) - Dwoiśniak (1608 m) - Sucha Przełęcz (1950 m) żółty szlak 1h 10'

Spod schroniska "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej wyruszamy żółto-zielono-czarnym szlakiem na południowy zachód. Na pierwszym skrzyżowaniu nie skręcamy w lewo - cały czas idziemy prosto. Wędrujemy łagodną i miłą ścieżką pośród kosodrzewiny; mijamy kolejno stawy: Jedynak, Samotniak i Dwoiśniak (wszystkie po naszej prawicy). Przy ostatnim z nich stoi drogowskaz: czarny szlak na Świnicę odbija w lewo. My oczywiście wybieramy drogę w stronę Kasprowego Wierchu.

Początek drogi, ruszamy spod schroniska Murowaniec. Prowadzi nas wygodna ścieżka. Dwoiśniak.

Niebawem przechodzimy pod linami kolejki krzesełkowej. Faktycznie zaczynamy podejście, które jednak jest niezmiernie łagodne i lekkie. 5 minut później następne rozdroże. Tym razem w lewo odchodzi zielony szlak, który wiedzie na przełęcz Liliowe.

Idziemy żółtym szlakiem. Trasa robi się męcząca. Blisko Suchej Przełęczy.

Za rozstajem dróg zwiększa się nieco kąt nachylenia, przez co jednakże w prawie żadnym stopniu nie wzrasta nasze zmęczenie. Podchodzimy po solidnej, kamienistej ścieżce niemal równolegle do wyciągu krzesełkowego. Powoli zanika kosodrzewina. Później nieznacznie oddalamy się od wyciągu - trasa obchodzi łukiem Kocioł Kasprowy (górne piętro Zielonej Doliny Gąsienicowej). Ładnie teraz prezentuje się Świnica i Kościelec.

Sucha Przełęcz (1950 m) - Kasprowy Wierch (1985 m) czerwony szlak 10'

Grań osiągamy po wejściu na Suchą Przełęcz, skąd wspaniale widać Tatry słowackie (m.in. Krywań i Liptowskie Kopy). Żółty szlak następnie zaprowadzi nas do stacji kolei linowej z Kuźnic. Najwyższy wierzchołek Kasprowego Wierchu znajduje się kilkanaście metrów wyżej. Ze szczytu imponująca panorama prawie we wszystkie strony (na wschód Świnica i Kościelec, na południe wcześniej wspomniane Tatry słowackie, na zachód Goryczkowa Czuba, Kopa Kondracka, Małołączniak i Giewont).

Już blisko celu. Sucha Przełęcz. Na Kasprowym Wierchu.

Zejść można zarówno tą samą trasą, jak i zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie do Kuźnic. Zachęcam jednak do kontynuowania wycieczki granią w stronę Kopy Kondrackiej albo Liliowych.

Pozostałe warianty wejścia na Kasprowy Wierch:

Trasa Szlak Czas
Na Kasprowy Wierch z Kopy Kondrackiej czerwony szlak 1h 55'
Na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Myślenickie Turnie zielony szlak 2h 30'comments powered by Disqus
drogowskaz