menuleft

Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki

panelright
Szlak na Halę Gąsienicową przez Dolinę Jaworzynki
Szlaki żółty szlak niebieski szlak
Czas przejścia 1h 35'
Odległość 5,0 km
Najwyższy punkt Schronisko PTTK - 1500 m n.p.m.
Różnica wysokości 490 m
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Dol. Jaworzynki Hala Gąsienicowa

Trasa Szlak Czas
Kuźnice (1010 m)
Przełęcz między Kopami (1499 m)
żółty szlak 1h 10'
Przełęcz między Kopami (1499 m)
Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m)
niebieski szlak 25'

Najczęściej wybierana trasa na Halę Gąsienicową rozpoczyna się w Kuźnicach. Latem można tu spotkać ogromną ilość turystów. Istnieją dwa warianty dojścia: przez Dolinę Jaworzynki albo Skupniów Upłaz (nie różnią się pod względem czasu przejścia). Wymienione dwa szlaki (choć pierwotnie oddalone od siebie) łączą się na Przełęczy między Kopami. Poniższy opis dotyczy żółtego szlaku przez Dolinę Jaworzynki, którym wprawdzie stosunkowo długo wędruje się gładko, lecz końcowy etap jest bardziej stromy i męczący.

Kuźnice (1010 m) - Przełęcz między Kopami (1499 m) żółty szlak 1h 10'

Do Kuźnic najlepiej dojechać busem (bardzo częste kursy z centrum; cena to 3 zł za osobę), gdyż parking jest wyłączony dla samochodów prywatnych (najbliższy dostępny przy rondzie niedaleko Muzeum TPN-u). Przechodzimy przez drewnianą kładkę, po czym za budką TPN-u skręcamy w prawo. Żółty szlak prowadzi przez delikatny, płaski zalesiony obszar. Idziemy drogą utwardzoną kamieniami. Całkiem szybko docieramy do Polany Jaworzynki, gdzie znajduje się kilka opuszczonych drewnianych chat.

Przechodzimy przez kładkę, po czym za budką TPN-u skręcamy w prawo. Droga biegnie przez las. Polana Jaworzynka.

Wędrujemy jeszcze przed dosyć spory kawałek po płaskim terenie. Przed nami widać od lewej: Wielka Kopa Królowa, Mała Kopa Królowa i Kopa Magury. Następnie szlak zakręca w prawo i zaczynamy strome i mozolne podejście przez las po kamiennym chodniku. Wyżej wychodzimy na chwile z lasu by mocno nawrócić w lewo (doskonale widoczna Kopa Magury). Maszerujemy mocno pod górę, po jakimś czasie wychodzimy na kamieniste zbocze skąd dobrze widać dolną cześć doliny. Szlak dalej wiedzie nas stromo do góry.

Po nawrocie czeka nas męczące podejście po kamiennych schodach. Po kamieniach. Mozolne podejście.

Później wędrujemy kamiennymi stopniami pośród kosodrzewiny, momentami na wąskiej ścieżce pojawiają się drobne formacje skalne. W końcu osiągamy Przełęcz między Kopami, na której sporo ławek gdzie możemy odpocząć.

Wąska leśna ścieżka. Po głazach. Wychodzimy na Przełęcz między Kopami .
Przełęcz między Kopami (1499 m) - Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) niebieski szlak 25'

Od Przełęczy między Kopami maszerujemy stopniowo, delikatnie w dół, co pozwala na regenerację sił. Powoli wyłania się przed nami potężna grań Orlej Perci. Szlak znowu się unosi by po chwili ostatecznie sprowadzić nas na Halę Gąsienicową. Mijamy "Betlejemkę" (po naszej prawej stronie) i dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Idąc prosto w dół dojdziemy bezpośrednio do schroniska "Murowaniec". Kierując się w prawo możemy przyspieszyć drogę nad Czarny Staw Gąsienicowy lub Kasprowy Wierch.

Na Przełęczy między Kopami. Niebawem schodzimy do doliny. Odsłaniają się piękne widoki. Malownicza Hala Gąsienicowa zaprasza.

Hala Gąsienicowa jest gigantycznym węzłem szlaków turystycznych w Tatrach. Wychodzą tutaj trasy m.in. na Krzyżne, Zawrat i Świnicę, Kasprowy Wierch, Granaty czy też Kościelec.

Alternatywny szlak:

Trasa Szlak Czas
Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Boczań niebieski szlak 1h 35'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Betlejemka. Skrzyżowanie szlaków przed schroniskiem. Okolice Hali Gąsienicowej. Widać Kościelec, po prawej Świnica. Przed schroniskiem. Schronisko Murowaniec. zimą.