menuleft

Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Boczań

panelright
Szlak na Halę Gąsienicową przez Boczań
Szlaki niebieski szlak
Czas przejścia 1h 35'
Odległość 5,0 km
Najwyższy punkt Schronisko PTTK - 1500 m n.p.m.
Różnica wysokości 490 m
Trudność brak
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Skupniów Upłaz Hala Gąsienicowa

Trasa Szlak Czas
Kuźnice (1010 m)
Przełęcz między Kopami (1499 m)
niebieski szlak 1h 10'
Przełęcz między Kopami (1499 m)
Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m)
niebieski szlak 25'

Najczęściej wybierana trasa na Halę Gąsienicową rozpoczyna się w Kuźnicach. Latem można tu spotkać ogromną ilość turystów. Istnieją dwa warianty dojścia: przez Dolinę Jaworzynki albo Boczań (nie różnią się pod względem czasu przejścia). Wymienione dwa szlaki (choć pierwotnie oddalone od siebie) łączą się na Przełęczy między Kopami.

Kuźnice (1010 m) - Przełęcz między Kopami (1499 m) niebieski szlak 1h 10'

Do Kuźnic najlepiej dojechać busem lub autobusem (bardzo częste kursy z centrum; średnia cena to 3 zł za osobę), gdyż parking jest wyłączony dla samochodów prywatnych (najbliższy dostępny przy rondzie niedaleko Muzeum TPN-u). Z Kuźnic wychodzimy niebieskim szlakiem przez Skupniów Upłaz, którym wędruje się zdecydowanie płynniej niż żółtym. Ponadto podejście nie jest tak forsowne jak przez Dolinę Jaworzynki.

Początkowo droga prowadzi lekko pod górę. Następnie skręcamy w prawo. Dalej przez las.

Niebieskim szlakiem idzie się początkowo po płaskim terenie na wschód, co nie trwa jednak zbyt długo - niebawem zaczyna się podejście, które, warto wiedzieć, jest dość łagodne aż do samej Przełęczy Między Kopami (odmiennie żółty szlak). Następnie zakręcamy mocno w prawo. Kwadrans później osiągamy wzniesienie Boczań (1209 m n.p.m.). Wędrujemy lasem jeszcze 20 minut, aż dochodzimy do początku Skupniowego Upłazu, znad którego przepysznie widać Wielki Kopieniec (z lewej strony), a później także Giewont i Kopę Kondracką (z prawej). Z Upłazu nietrudno dostrzec również Przełęcz między Kopami, którą osiągamy po upływie około pół godziny. Teraz możemy pozwolić sobie na chwilę relaksu na jednej z ławek.

Skupniów Upłaz Droga miejscami niewygodna. Spójrzmy na Zakopane.
Przełęcz między Kopami (1499 m) - Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) niebieski szlak 25'

Od Przełęczy między Kopami maszerujemy stopniowo, delikatnie w dół, co pozwala na regenerację sił. Powoli wyłania się przed nami potężna grań Orlej Perci. Szlak znowu się unosi by po chwili ostatecznie sprowadzić nas na Halę Gąsienicową. Mijamy "Betlejemkę" (po naszej prawej stronie) i dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Idąc prosto w dół dojdziemy bezpośrednio do schroniska "Murowaniec". Kierując się w prawo możemy przyspieszyć drogę nad Czarny Staw Gąsienicowy lub Kasprowy Wierch.

Na Przełęczy między Kopami. Niebawem schodzimy do doliny. Odsłaniają się piękne widoki. Malownicza Hala Gąsienicowa zaprasza.

Hala Gąsienicowa jest gigantycznym węzłem szlaków turystycznych w Tatrach. Wychodzą tutaj trasy m.in. na Krzyżne, Zawrat i Świnicę, Kasprowy Wierch, Granaty czy też Kościelec.

Alternatywny szlak:

Trasa Szlak Czas
Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki żółty szlak 1h 35'



drogowskaz

Galeria zdjęć

Betlejemka. Skrzyżowanie szlaków przed schroniskiem. Okolice Hali Gąsienicowej. Widać Kościelec, po prawej Świnica. Przed schroniskiem. Schronisko Murowaniec. zimą.