menuleft

Na Zawrat z Doliny Pięciu Stawów Polskich

panelright
Szlak na Zawrat.
Szlaki niebieski szlak
Czas przejścia 1h 45'
Odległość 4,4 km
Najwyższy punkt Zawrat - 2159 m n.p.m.
Różnica wysokości 491 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Przeł. Zawrat Dolina 5

Trasa Szlak Czas
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m)
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m)
niebieski szlak 20'
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m)
Zawrat (2159 m)
niebieski szlak 1h 25'

Szlak na Zawrat z Doliny Pięciu Stawów Polskich jest nad wyraz prosty i bezpieczny. Co ciekawe, jako jeden z niewielu w tej okolicy (przecina przecież Orlą Perć i trasę na Świnicę). Dodatkowo znacznie szybciej nim przejdziemy na przełęcz niż z Hali Gąsienicowej. Brak jakichkolwiek sztucznych zabezpieczeń (zupełnie zrozumiałe).

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m) - Tablica S. Bronikowskiego (1740 m) niebieski szlak 20'

Spod schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wyruszamy niebieskim szlakiem w kierunku południowo-zachodnim. Mijamy Przedni Staw. Później dłuższą chwilę maszerujemy przy Wielkim Stawie (w międzyczasie przechodzimy przez drewniany mostek na Potoku Roztoki nad Siklawą). Cały czas prosto za niebieskimi znakami. Od naszej, niejako głównej, drogi odchodzą kolejno szlaki do Doliny Roztoki (zielony), na Krzyżne (żółty) i Kozi Wierch (czarny).

Tak to się zaczyna. Okolica Wielkiego Stawu. Niebieski szlak na Zawrat.
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m) - Zawrat (2159 m) niebieski szlak 1h 25'

Za Wielkim Stawem stajemy na następnym rozwidleniu - w lewo na Szpiglasową Przełęcz (żółto znakowana trasa). Naturalnie dalej podążamy na Zawrat, chwilę wędrujemy szlakiem niebiesko-żółtym, który niebawem rozgałęzia się (druga perć prowadzi na Kozią Przełęcz).

Potem idziemy zdecydowanie mocniej pod górę. Należy jeszcze wspomnieć, że przez cały czas kroczymy po kamiennym chodniku. Szlak teraz staje się delikatnie falisty. Szybko jednak zdecydowanie skręca w prawo. Lada moment będziemy mogli uchwycić wzrokiem jednocześnie wszystkie stawy Doliny Pięciu Stawów Polskich (oprócz Przedniego, Wielkiego i Czarnego Stawu Polskiego wyłonią się także Wole Oko i Zadni Staw Polski). Z prawej piękny widok na Kozi Wierch.

Początek niebieskiego szlaku. podejście. Pod ścianą Kołowej Turni.

Następnie wchodzimy na płaski teren. Aktualnie znajdujemy się pod ścianą Kołowej Turni. Szybko jednak zaczyna się kolejne podejście (teraz bardziej męczące) pod Przełęczą Schodki, ale nie zbyt długo. Później wędrujemy jeszcze niecałe 15 minut łagodnym zboczem, po czym osiągamy przełęcz Zawrat.

Po kamiennych stopniach. Blisko Wchodzimy

Z przełęczy wspaniale widoczne tatrzańskie szczyty, choćby Walentkowy Wierch, Mały Kozi Wierch, Gerlach czy Mięguszowieckie Szczyty; jak na dłoni Zadni Staw Polski. Dalej można udać się na Świnicę lub Kozią Przełęcz albo zejść tą samą drogą lub niebieskim szlakiem na Halę Gąsienicową.

Wejście od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Zawrat z Hali Gąsienicowej niebieski szlak 2h 25'



drogowskaz

Galeria zdjęć

Widok. Widok z Zawratu. Widok z Zawrat. Szlak na Orlą Perć.. Drogowskaz.