menuleft

Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

panelright
Szlak na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch.
Szlaki żółty szlak
Czas przejścia 2h 20'
Odległość 5,5 km
Najwyższy punkt Szpiglasowy Wierch - 2172 m n.p.m.
Różnica wysokości 504 m
Trudności skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy
Zobacz też Szpiglasowa Przełęcz Szpiglasowy Wierch

Trasa Szlak Czas
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m)
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m)
niebieski szlak 25'
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m)
Szpiglasowa Przełęcz (2110 m)
żółty szlak 1h 40'
Szpiglasowa Przełęcz (2110 m)
Szpiglasowy Wierch (2172 m)
żółty szlak 15'

Szlak na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch cieszy się ogromną popularnością już od XIX wieku. Polecany jest szczególnie średnio zaawansowanym, a wielu przypadkach nawet początkującym turystom. Stosunkowo łatwy do przejścia latem, jednakże zimą może okazać się niezwykle niebezpieczny z powodu dużego prawdopodobieństwa zejścia lawiny. Jeszcze w czerwcu czesto zalega na szlaku śnieg i lód.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m) - Tablica S. Bronikowskiego (1740 m) niebieski szlak 25'

Po osiągnięciu Doliny Pięciu Stawów Polskich idziemy niebieskim szlakiem, podziwiając Wielki Staw Polski (z lewej) i masyw Koziego Wierchu (z prawej). Wkrótce dochodzimy do pomostu. Na prawo prowadzi zielony szlak przez Roztokę, my oczywiście dalej niebieskim. Nabieramy wysokości, wędrując wśród kosodrzewiny. Mijamy jeszcze dwa drogowskazy (szlaki: żółty na Krzyżne i czarny na Kozi Wierch).Po chwili ujrzymy również tabliczkę z informacją o Szpiglasowej Przełęczy i Zawracie. Skręcamy w lewo (żółto znakowana trasa).


Początek drogi Pomost Okolica Wielkiego Stawu.
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m) - Szpiglasowa Przełęcz (2110 m) żółty szlak 1h 40'

Idziemy teraz po płaskim terenie, prowadzi nas wygodny chodnik. Mijamy również strumyk, który latem może okazać się dość szeroki. Warto wiedzieć, że w tym rejonie Tatr często (szczególnie latem). Wędrując pod górę, warto czasem spojrzeć w kierunku Wielkiego Stawu lub Orlej Perci. Szlak jest zbudowany z dużych, scalonych ze sobą kamieni. Po dosyć męczącym podejściu idziemy przez chwilę płasko. Dalej zaczynamy kolejne podejście, tym razem szlak prowadzi nas zakosami po kamiennych stopniach. Dostrzegamy początek łańcuchów.

Płaska droga. Po kamieniach. Zakosami

Pierwsze metry przy owych sztucznych ułatwieniach wymagają ostrożności, ponieważ jest wąsko. Trawersujemy skalny żleb, który po chwili zakręca w lewo, a następnie pnie się w górę.

Początek łąńuchów, wąsko. Wąskim przejsciem. Mała wspinaczka.

Teraz już bezpieczniej, ale cały czas trzymając łańcuch w dłoni nabieramy wysokości. Szlak delikatnie zakręca i prowadzi po spadzistych płytach (jest tutaj sporo wcięć na nogi). Po kilkunastu metrach dochodzimy pod skalną ścianę. Latem na szlaku tworzą się sporę zatory, więc nie ma zbytnio czasu i miejsca na odpoczynek.

wyżej. wcięcia wspinaczka.

Przed nami ostatni fragment wejścia na przełęcz. Musimy ponownie skoncentrować się i wspiąć po skalnych progach na wąską półkę. Szlak z niej mocno zakręca w lewo (spora ekspozycja) i wyprowadza nas na wygodną ścieżkę. Teraz już bezpiecznie i bezproblemowo podążamy w górę. Jeszcze jeden zakręt i wychodzimy na Szpiglasową Przełęcz, z której mamy wspaniałe widoki! Znakomita panorama całej Orlej Perci. Względnie sporo miejsca na odpoczynek dla wielu ludzi.

półka skalna. Już bezpięczną ścieżką Wychodzimy na Szpiglasową Przełęcz.
Szpiglasowa Przełęcz (2110 m) - Szpiglasowy Wierch (2172 m) żółty szlak 15'

Kiedy już weszliśmy na Szpiglasową Przełęcz, dosyć łatwe jest zdobycie Szpiglasowego Wierchu, czego dokonujemy po około 10-15 minutach drogi. Samo osiągnięcie wierzchołka jest jednak dość kłopotliwe w bezchmurne letnie dni, ale tylko z uwagi na stosunkowo dużą liczbę wędrowców. Początkowo idziemy sypką ścieżką, którą prowadzi zakosami. Po chwili wychodzimy na wąskie siodełko, trzeba uważać na spore przepaście.

Na Szpiglasowy Wierch. wąsko Wychodzimy na wąskie siodło.

Przed nami ostatni fragment, wspinamy się po skalnych blokach. Pilnujemy szlaku i zachowujemy ostrożność. Za chwilę ujrzymy wierzchołek szczytu. Wspaniałe widoki na Dolinę Pięciu Stawów jak i na Rysy i okoliczne szczyty.

Wspinaczka Dalej Szpiglasowy Wierch.

Trasa na "Szpiglas" od "Piątki" obok wejścia na Giewont wydaje się być doskonałym pierwszym "zapoznaniem się" z tatrzańskim systemem zabezpieczeń podczas wspinaczki. Jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych, aczkolwiek do pokonania przez każdą w pełni zdrową osobę; nawet tym, którzy są pierwszy raz w górach, jednakże zdecydowanie odradzamy turystom z dużym lękiem wysokości.

Wejście od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka żółty szlak 2h 30'



drogowskaz

Galeria zdjęć

Widok na Dolinę 5 Stawów Schronisko Widok Rysy Niżni Ciemnosmreczyński Staw Miedziane kamieniach Zakosami Widok ze szlak Początek łańcuchów, wąsko. Trawers w żlebie w górę Wspinaczka Widok z góry na pierwsze łańcuchu szlaku na Szpiglasową Za nami Za nami Widać Kozi wierch Zakręt przed skalną półką po prawej półka skalna Łańcuchy na szlaku. Metr przed przełęczą. Przełęcz Widok ze Szpiglasowej Przełęczy.