menuleft

Na Krzyżne z Doliny Pięciu Stawów Polskich

panelright
Szlak na Przełęcz Krzyżne
Szlaki żółty szlak
Czas przejścia 1h 50'
Odległość 3,6 km
Najwyższy punkt Krzyżne - 2112 m n.p.m.
Różnica wysokości 444 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Krzyżne Dolina 5 Siklawa

Trasa Szlak Czas
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m)
Wielki Staw (1675 m)
żółty szlak 10'
Wielki Staw (1675 m)
Krzyżne (2113 m)
żółty szlak 1h 40'

Trasa krótsza niż ta z Hali Gąsienicowej, ale równie męcząca. Dostępna latem nawet dla niedoświadczonych turystów. Niewielka ogólnie rozumiana trudność (komplikacje zimą), podobnie ekspozycja. Prześliczne widoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Tatry Wysokie przez całą drogę.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m) - Wielki Staw (1675 m) żółty szlak 10'
Zaczynamy.

Spod schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wyruszamy niebieskim szlakiem w kierunku południowo-zachodnim. Mijamy Przedni Staw. Później chwilowo maszerujemy przy Wielkim Stawie (w międzyczasie przechodzimy przez drewniany mostek na Potoku Roztoki nad Siklawą). Skręcamy na drugim rozdrożu - wybieramy żółto znakowaną trasę na Krzyżne.


Wielki Staw (1675 m) - Krzyżne (2112 m) żółty szlak 1h 40'

Za drogowskazem perć początkowo wznosi się nieznacznie. Na moment robi się dość stromo, aczkolwiek zaraz potem długo wędrujemy wygodnym trawersem w poprzek progu Dolinki Buczynowej. Warto czasem odwrócić się i obejrzeć wspaniałą górską panoramę. Widoczni są choćby turyści podchodzący z Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Bez trudu można dostrzec również Siklawę. Z kolei na wysokości Dolinki Buczynowej niezwykle wyraziście prezentują się Granaty.

Początek żółtego szlaku Trawers do pokonania Po głazach i kamieniach

Dalej szlak odbija w lewo. Kosodrzewina znika, a my powoli zaczynamy ciężkie i mozolne podejście po stromym, trawiastym zboczu. Kroczymy wąską ścieżką jednakże po kamieniach, miejscami po płytach. Tak jak wcześniej praktycznie zero trudności. Monotonną wędrówkę urozmaica jedynie skalne żeberko, którego pokonanie zimą może sprawić pewien problem. W okolicy często pojawiają się kozice. Wędrujemy między Żlebem pod Krzyżnem a Szerokim Żlebem Buczynowym.

Ciekawe formacje skalne na szlaku Mała przeszkoda Stromo

Pod koniec dość urwiście po prawej stronie. Na Krzyżne od Dolinki Buczynowej wchodzimy około 50 minut.

Robi się dosyć wąsko Widać już przełęcz Na przełęczy Krzyżne.

Z przełęczy rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Tatr Wysokich: Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Pańszczycy, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna, Opalony Wierch, Żółta Turnia i wiele, wiele innych szczytów, nawet Babia Góra. Zejść można zarówno tą samą trasą, jak i na Halę Gąsienicową.

Wejście od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Krzyżne z Hali Gąsienicowej żółty szlak 2h 40'comments powered by Disqus
drogowskaz