menuleft

Do Doliny Pięciu Stawów z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki

panelright
Szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich
Szlaki czerwony szlak zielony szlak lub czarny szlak
Czas przejścia 2h 10'
Odległość 9,0 km
Najwyższy punkt Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 1671 m n.p.m.
Różnica wysokości 678 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Palenica Dol. 5 Siklawa PTTK

Trasa Szlak Czas
Palenica Białczańska (990 m)
Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m)
czerwony szlak 30'
Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m)
Rzeżuchy (1429 m)
zielony szlak 1h 10'
Rzeżuchy (1429 m)
Schronisko w Dolinie 5 Stawów (1671 m)
czarny szlak 30'
Rzeżuchy (1429 m)
Siklawa (1669 m)
Schronisko w Dolinie 5 Stawów (1671 m)
zielony szlak 35'

Jeden z najpopularniejszych szlaków prowadzących do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Zdecydowanie najłatwiejszy, a także najmniej forsowny i niebezpieczny; przeprowadza nas przez przepiękną Dolinę Roztoki.

Palenica Białczańska (990 m) - Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m) czerwony szlak 30'

Palenica Białczańska znajduje się za Łysą Polaną. Dojazd z centrum Zakopanego zajmuje około 40 minut. Bez problemu można dojechać busem (10zł z Zakopanego). Na placu przed wejściem na szlak parking, dostępny również dla samochodów osobistych (20zł). Trzeba pamiętać, że w późnych godzinach wieczornych trudno "złapać" powrotnego busa.

Parking w Palenicy Białczańskiej. Z Palenicy idziemy asfaltową drogą aż do Wodogrzmotów Mickiewicza. Duży plac za Wodogrzmotami Mickiewicza, skręcamy w prawo.

Zaczynamy od około półgodzinnego spaceru słynną asfaltową drogą do Morskiego Oka. Początkowo po płaskim terenie, później nieco pod górę. Wkrótce dostrzegamy m.in. najwyższy szczyt Tatr - Gerlach (tablica informacyjna). Tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza pojawi się duży plac. Skręcamy w prawo, wybierając zielony szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki.

Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m) - Nowa Roztoka (1292 m) - Rzeżuchy (1429 m) zielony szlak 1h 10'

Ten odcinek trasy biegnie przez las. Początek jest dosyć męczący, idziemy bowiem mocno pod górę kamiennym chodnikiem. Po kilkunastu minutach wędrówki szlak staje się przyjemny, od czasu do czasu przechodzimy przez drewniane kładki i pomosty. Ścieżka często krzyżuje się z Potokiem Roztoki. Przejście przez dolinę jest bardzo proste, lecz delikatnie męczące.

W pierwszej chwili ostro pniemy się w górę po kamieniach. Wędrówka przez las. Przyjemna droga Doliną Roztoki.

Po kolejnych 30 minutach wychodzimy na szeroką polanę - Nowa Roztoka. Przed nami wyłania się początkowa grań Wołoszyna, która jest królestwem tatrzańskich niedźwiedzi. Wchodzimy do lasu gdzie nasz szlak nabiera wysokości. Ponownie mijamy drewniane mostki. Po pewnych czasie naszym oczom ukazje się Wołoszyn w pełnej krasie. Otoczenie zmienia się na bardziej "krzaczaste", wokoło dużo kosodrzewiny. Kamienną ścieżką dochodzimy do rozwidlenia szlaków przy Rzeżuchach.

Nowa Roztoka. Przechodzimy po kilku drewnianych mostkach. Zbliżamy się do skrzyżowania w Rzeżuchach.
Rzeżuchy (1429 m) - Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m) czarny szlak 30'

W tym miejscu rozpoczyna się czarny szlak (trzeba skręcić w lewo), który prowadzi prosto do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wędrujemy nim mocno pod górę, zakosami po kamiennych stopniach. Męczące podejście trwa nieco ponad 20 min, po czym stajemy przy imponującej ścianie skalnej. Następnie już do samego końca swobodnie kroczymy wąską ścieżką mijając po drodze kilka mniejszych formacji skalnych. Po prawej stronie zobaczymy małą chatkę, do której prowadzi wyciąg transportujący produkty do schroniska.

Początek czarnego szlaku. Idziemy wąską ścieżką. Kilka formacji skalnych.
Rzeżuchy (1429 m) - Siklawa (1669 m) - Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (1671 m) zielony szlak 35'

Jeśli nie chcemy odpoczywać w schronisku albo wolimy dojść do tejże chaty na około, to kontynuujemy podróż zielonym szlakiem. Wchodzimy stromo wśród kosówki po kamiennych stopniach. Na prawo przepiękna panorama Orlej Perci. W końcu dochodzimy do Siklawy. W okolicy dużo głazów gdzie można usiąść i podziwiać wielki wodospad. Wędrując dalej mijamy kilka formacji skalnych, trzeba zachować ostrożność ponieważ mogą być śliskie i mokre.

Męczące podejście do Siklawy. Wchodzimy po dużych głazach. Przechodzimy obok wodospadu.

Przed Siklawą nasz szlak zakręca w lewo. Idziemy teraz stromo po kamiennym chodniku. Ponownie zakręcamy i wychodzimy nad wodospadem. Przechodzimy po kilku rynnach skalnych, które są mocno wyślizgane, należy więc zachować ostrożność. Następnie idziemy pośród kosodrzewiny. Kamienna ścieżka zaprowadzi nas do drewnianego mostku nad Wielkim Stawem. Aby dojść do Schroniska PTTK, kierujemy się w lewo.

Strome podejście po kamiennych stopniach. Idziemy po wyślizganych rynnach. Dochodzimy do drewnianego mostku nad Wielkim Stawem.

Dolina Pięciu Stawów Polskich przez wielu turystów uznawana jest za najpiękniejszą dolinę w całych Tatrach. W sezonie przeżywa prawdziwie oblężenie, dlatego też trudno o chwilę spokoju, szczególnie w okolicy schroniska.

Możliwość dalszej wędrówki z Doliny Pięciu Stawów:

Trasa Szlak Czas
Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch żółty szlak 2h 20'
Nad Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką niebieski szlak 1h 35'
Na Kozią Przełęcz żółty szlak 1h 35'
Na Zawrat niebieski szlak 1h 45'
Na Kozi Wierch czarny szlak 1h 30'comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Wodogrzmoty Mickiewicza Zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dolina Roztoki. Chatka na polanie Roztoka. Potok Roztoka Blisko Rzeżuchy. Do schroniska PTTK. W Dolinie Roztoki. Nowa Roztoka. Grań Wołoszyna. Siklawa. Górna część wodospadu. Fragment szlaku nad Siklawą. Widok z mostku przed Wielkim Stawem. Wielki Staw. Zaplecze schroniska. Transport produktów do schroniska PTTK. Wybierając czarny szlak wyjdziemy za schroniskiem. Przed wodospadem.