menuleft

Nad Morskie Oko z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką

panelright
Szlak nad Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką
Szlaki niebieski szlak
Czas przejścia 1h 35'
Odległość 4,0 km
Najwyższy punkt okolica Kępy – 1840-1860 m n.p.m.
Różnica wysokości 273 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Zobacz też Dol. 5 Morskie Oko Schronisko PTTK

Trasa Szlak Czas
Schronisko w Dolinie 5 Stawów (1668 m)
Morskie Oko (1395 m)
niebieski szlak 1h 35'

Najdogodniejszy sposób dojścia z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka. Szlak wydaje się łatwy, aczkolwiek w kilku miejscach należy uważać, szczególnie podczas załamania pogody. W okresie zimowym, tj. od 1 grudnia do 15 maja, zamykany jest z uwagi na ogromne zagrożenie lawinowe.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1668 m) - Morskie Oko (1395 m) niebieski szlak 1h 35'

Trasa biegnie przez Świstówke Roztocką w poprzek Opalonego Wierchu. Aby na nią trafić, musimy ruszyć spod schroniska na wschód zgodnie z niebieskim szlakiem. Maszerujemy solidnym "chodnikiem" pośród kosówki. W pierwszej chwili jest płasko, szybko jednak nabieramy wysokości.

Ruszamy spod schroniska wygodną drogą. Kamiennym chodnikiem. W kierunku Świstowej Czuby.

Dalej stajemy przy wierzchołku Świstowej Czuby, po czym skręcamy w prawo. Wędrujemy teraz specyficznymi zakosami pod górę. Po kilkunastu minutach wchodzimy na Świstową Kopę, z której roztaczają się fantastyczne widoki na Dolinę Pięciu Stawów, Opalony Wierch i całe Tatry Wysokie. Dalej wędrujemy przez Świstowe Siodło.

Drobne przeszkody. Wchodzimy na Świstową Kopę. Przez Świstowe Siodło.

Po chwili nasz szlak zakręca w lewo, schodzimy teraz mocno w dół wygodnym chodnikiem. Przed nami długi trawers w kotle Świstówki. Następnie schodzimy zakosami by po chwili przejść przez spore kamienisko. Dalej wygodną ścieżką wychodzimy na szeroką i trawiastą Rówień nad Kępą, z której znakomicie widać rejon Morskiego Oka i wznoszące się nad nim potężne szczyty Tatr Wysokich.

Przez Świstówkę Roztocką. Wychodzimy na Rówień nad Kępą. Formacje skalne do pokonania.

Teraz czeka nas spokojne zejście między kosodrzewiną i zaroślami. Momentami szlak staje się wąski i stromy. Dochodzimy do najtrudniejszego fragmentu. Przechodzimy przez skalisty Żleb Żandarmerii, który kiedyś był ubezpieczony łańcuchem. Musimy zachować dużą ostrożność. Schodząc górną częścią żlebu należy uważnie stawiać kroki, bowiem pod nogami mamy początkowo skalisty, a następnie "sypki" teren. Dalej szlak lawiruje między drzewami. Idziemy wygodnym, kamiennym chodnikiem.

Po kilkunastu minutach wychodzimy na słynną "asfaltówkę" (na skrzyżowaniu w prawo). Do Morskiego Oka pozostało nam niecałe 10 minut marszu.

Żleb Żandarmerii. Na zielono zaznaczona linia przejścia Żlebu. Idziemy wygodnym, kamiennym chodnikiem.

Nad Morskie Oko radzi się wybrać możliwie wcześnie rano, gdyż później to magiczne miejsce przeżywa prawdziwe oblężenie, nie tylko w porze letniej. Znad stawu prowadzą szlaki na Czarny Staw pod Rysami, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Rysy, Wrota Chałubińskiego i Szpiglasową Przełęcz.



drogowskaz