menuleft

Czym płacić na Słowacji

panelright

Gdy wybieramy się za granicę pojawia się bardzo ważna kwestia, mianowicie w jakiej walucie będziemy musieli płacić. Czy koniecznie musimy wymieniać pieniądze w kantorze?

Otóż od 2009 roku Słowacja jest w strefie euro. Planując pobyt u naszych sąsiadów warto uprzednio wymienić złotówki na euro i pojechać na wycieczkę z pewnym zapasem gotówki. To nam zdecydowanie ułatwi życie, gdyż nie będziemy musieli się martwić o to, czy będzie czym i jak zapłacić oraz gdzie wymienić naszą rodzimą walutę. Jest to zdecydowanie najlepszy i najprostszy sposób.

Jeśli przed wyjazdem nie było nam „po drodze” do kantoru lub zupełnie o tym zapomnieliśmy mamy możliwość wymiany złotówek w kantorach tuż przy granicy polsko-słowackiej.

Cukiernia

Drobne prywatne sklepy, które są nastawione na klientów z Polski honorują złotówki. Tuż przy granicy również można zapłacić w naszej walucie.

Natomiast za kwatery czy posiłki w restauracji/barze lepiej jednak zapłacić w euro – wtedy mamy pewność, że zapłacimy dokładnie tyle, ile trzeba bez obawy o to, że ktoś policzy nam należność po niekorzystnym dla nas kursie.

Oczywiście na Słowacji możemy zapłacić kartą. Jednak jest to proces, który dość długo trwa. Więc szybciej będzie uregulować należność gotówką. Ponad to za nocleg możemy płacić „plastikowymi pieniędzmi” tylko w największych hotelach.

W słowackich miejscowościach są również bankomaty. Ale możemy mieć problem z ich znalezieniem w dogodnym dla nas punkcie, gdyż nie ma ich zbyt wiele. Ponadto należy pamiętać, że operacje zagraniczne niosą za sobą dużą prowizję i niekoniecznie korzystny kurs.

Orientacyjne ceny niektórych produktów i usług:

chleb (1kg) – 1 – 1,5 euro
masło (250g) – 1,3 – 2 euro
mleko (1l) – 0,6 – 1 euro
mięso (1kg) – 2,8 – 8 euro
ser (1kg) – 5 – 10 euro
obiad w restauracji – 2,8 – 10 euro
piwo w restauracji (0,5l) – 0,8 – 1,5 euro
kwatera prywatna – 15 – 50 euro/nocdrogowskaz