menuleft

Krywań (Kriváň)

panelright
Krywań
Nazwa Polska Krywań
Nazwa Słowacka Kriváň
Rejon Tatry, Karpaty
Wysokość 2494 m n.p.m.
Wybitność 400 m
Pierwsze wejście 4 sierpnia 1772 roku – Andre Jonas Czirbesz (z przewodnikami)
Trudność zdobycia skala trudności
Szlaki na szczyt: niebieski szlak


Szczyt położony w południowo-zachodniej części słowackich Tatr Wysokich. Jego wierzchołek jest zakrzywiony w charakterystyczny sposób, stąd nazwa szczytu (starsi górale nadal zwą go Krzywaniem).

Od masywu Krywania odchodzi 5 grani: Pawłowy Grzbiet, Wyżnia i Niżnia Przehyba, Mała Krywańska Baszta oraz Krywańska Grań. Turystom udostępniono południowy i południowo-zachodni grzebień. Wyznaczonymi szlakami można dojść na sam szczyt, skąd roztacza się przepiękna i rozległa panorama.

Krywań od lat 30. XX wieku jest narodową górą Słowaków-znajduje się w hymnie słowackim, a od 2009 roku na monetach o nominałach 1, 2 i 5 eurocentów. Ma swoje miejsce w kulturze ludowej Liptowa i Podhala.

Krywań ma też duże znaczenie patriotyczne. 16 sierpnia 1841 roku na szczyt weszli dwaj działacze na rzecz odrodzenia narodowego- Ľudovít Štúr i Michal Miloslav Hodža. Na pamiątkę tego wydarzenia organizowano patriotyczne národné výlety (wejścia na szczyt Krywania), w których uczestniczyli zwolennicy niepodległościowi, patrioci oraz twórcy słowackiej kultury. Po dziś dzień, narodowe wejścia odbywają się w weekend w okolicach 16 sierpnia podczas których na szczyt wchodzi jednocześnie ok. 500 osób.

Szlaki na szczyt:

Trudność Szlak Czas Opis
Na Krywań skala trudności czerwony szlak niebieski szlak 4h 40' Zobacz


drogowskaz