menuleft

Słowacki Raj (Slovenský raj)

panelright

Jest to krasowy płaskowyż o wysokości 800 – 1000 m. Stanowi część Słowackich Rudaw (Karpaty Zachodnie). Słowacki Raj leży na terenie powiatów: spiskonowowiejskiego, popradzkiego oraz różniawskiego. Płaskowyż Słowacki Raj, wraz z Płaskowyżem Murańskim tworzy Kras Spisko-Gemerski.

Skalne przejścia

Skalne przejścia. fot. adasko.flog.pl

Pierwotnie był jednolity. Z biegiem czasu poprzecinały go liczne doliny, które w dolnych i środkowych częściach tworzą kręte, wąskie wąwozy o praktycznie pionowych ścianach (słow. rokliny). Potoki (niekiedy okresowe) przepływające przez te wąwozy utworzyły w nich liczne skalne progi, marmity oraz wodospady. Do najbardziej znanych roklinów należą Malý Kyseľ, Veľký Sokol, Suchá Belá i Zejmarská roklina. Doliny te rozdzielają Słowacki Raj na kilka pomniejszych płaskowyżów, zwanych planinami. Wśród nich najbardziej wyróżniają się Geravy i Glac. Najwyższe wzniesienia w obrębie Słowackiego Raju to Veľká Knola i Havrania skala.

Drewniane kładki

Przechodzimy przez drewniane kładki. fot. adasko.flog.pl

Słowacki Raj porasta las jodlowo-bukowy, który stanowi mieszkanie dla rysiów, kun leśnych, kozic, wilków, orłów przednich, sokołów gołębiarzy, sokołów wędrownych, myszołowów zwyczajnych czy też salamandry plamistej.

W latach 60. XX wieku znaczna część Słowackiego Raju znalazła się pod ochroną. W 1988 roku utworzono Park Narodowy Słowacki Raj (Národný park Slovenský raj).

Stupaczki w Słowackim Raju

Metalowe schodki zwane stupaczkami w Słowackim Raju. fot. adasko.flog.pl

Słowacki Raj jest bardzo popularny wśród turystów. Przebiega przez niego wiele szlaków pieszych jak i rowerowych.

Pięknie i stromo

Pięknie i stromo. fot. adasko.flog.pl

Najbardziej atrakcyjne turystycznie są szlaki, które prowadzą roklinami. Miejsca, które są najtrudniejsze pokonuje się za pomocą sztucznych udogodnień – w tym przypadku metalowych, drewnianych kładek, mostków czy też drabin. Największą popularnością cieszy się trasa przełomem Hornadu. Jej najwęższe odcinki pokonuje się za pomocą metalowych półeczek umiejscowionych w pionowej skale, kilka metrów nad rzeką.

Skalne przejścia

W Wąwozie Sokoła. fot. adasko.flog.pl

To nie jest jedyna atrakcja turystyczna jaką oferuje Słowacki Raj. W jego południowej części znajduje się polana Kláštorisko, na której znajdują się ruiny klasztoru kartuzów pochodzące z XIII wieku oraz schronisko turystyczne, przy którym jest węzeł szlaków turystycznych.

Ponadto na płaskowyż Geravy prowadzi krzesełkowa kolej linowa z miejscowości Dedinky.

Dojazd do Słowackiego Raju

Autobus/pociąg

Z polsko-slowackiego przejścia granicznego na Łysej Polanie musimy wsiąść w słowacki autobus CSDA w kierunku Popradu. W Popradzie przesiadamy się na pociąg osobowy w kierunku Koszyc. Po ok. 15 minutach podróży możemy wysiąść na jednej z trzech stacji: Vydrnik (odległość do gór ok. 4km), Letanovce (dosyć nieciekawa i niezbyt bezpieczna okolica do przejścia) lub Spišské Tomášovce (odległość do gór ok. 2km).

Samochód

Początek podróży stanowi przejście graniczne w Łysej Polanie, a którego powinniśmy kierować się na drogę nr 67. Mijamy Jaworzynę (Tatranská Javorina), Podspady (Podspády), Zdziar (Ždiar) oraz Tatrzańską Kotlinę (Tatranská Kotlina). Ok. 22km od granicy (tuż za miejscowością Tatrzańska Kotlina) znajduje się skrzyżowanie. Na skrzyżowaniu powinniśmy jechać prosto drogą na Białą Spiską (Spišská Belá) i Kieżmark (Kežmarok). Jeżeli chcemy uniknąć miejskich zabudowań na drodze powinniśmy z Kieżmarku udać się na Wierzbów (Vrbov), Janovce oraz Nową Wieś Spiską (Spišská Nová Ves). W Janovcach musimy skręcić w lewo, w główną drogę prowadzącą z Popradu do Preszowa (Prešov). Tą drogą jedziemy aż do miejscowości Spiski Czwartek (Spišský Štvrtok). Stamtąd możemy udać się do Podlesoka (skręcamy w prawo) lub do Čingov ( udajemy się drogą na Nową Wieś Spiską, a w miejscowości Smižany skręcamy w prawo).

Łysa Polana – Podlesok : 70km
Dogodne miejsca do zatrzymania: Podlesok, Čingov oraz Píladrogowskaz