menuleft

Schronisko Zamkovskiego (Zamkovského chata)

panelright

Schronisko leży na wysokości 1475 m n.p.m. w Dolinie Zimnej Wody. Zamkovskeho Chata czynna jest przez cały rok.

Założycielem schroniska był Štefan Zamkovský, który za młodu trudnił się pracą tragarza, taternika i przewodnika. Wybudował je w 1943 roku. W czasie wojny stacjonowało tu Hitlerjugend, podczas gdy gospodarz w pobliżu ukrywał i żywił partyzantów, oraz rodziny żydowskie. W roku 1949 władze komunistyczne przejęły schronisko, a jego kierownika uznali za „kapitalistę” i w ramach kary wygnali raz na zawsze z ukochanych Tatr. Zamkovský zmarł w 1961 roku. W 1992 roku zwrócono schronisko potomkom założyciela.

Schronisko Zamkovskiego

Schronisko Zamkovskiego. fot. górskiewędrówki

Schronisko oferuje 28 miejsc noclegowych w pokojach czteroosobowych, dostęp do pryszniców z ciepłą wodą oraz WC. Dodatkowo latem istnieje możliwość przenocowania na poddaszu na materacach (należy mieć własny śpiwór). Cena w sezonie to ok. 20 euro plus 8 euro za pościel, za śniadanie i kolację należy dopłacić 10 euro.

Zamkovskeho Chata znajduje się na skrzyżowaniu dwóch szlaków – czerwonego (magistrali Tatrzańskiej) i zielonego (prowadzącego w kierunku schroniska Teryho Chata). Niedaleko schroniska znajdują się trzy małe wodospady, a nieco wyżej większy – są one ozdobą Małej Studenej Doliny.

Kontakt:

- adres: 062-01 Starý Smokovec y
- tel. (421) 052 442 23 14 lub (421) 905 554 471
- e-mail: zamka@zamka.sk

drogowskaz