menuleft

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (Chata pri Zelenom plese)

panelright

Schronisko leży na wysokości 1551 m n.p.m. u progu dolinek Jagnięcej, Jastrzębiej i Dzikiej.

Pierwsze powstałe w tym miejscu schronisko zostało przeniesione w 1880 roku z Polany Rakuskiej, gdzie wcześniej służyło pasterzom (nosiło nazwę Egidova Chata na cześć Idziego Berzeviczyego). Dwukrotnie ulegało pożarom. Od 1894 roku istnieje kamienny budynek, który powiększono w 1926 roku. Początkowo nosiło imię fundatora arcyksięcia Fryderyka Habsburga (Fridrichowa chata). W latach międzywojennych i powojennych gospodarzami schroniska byli wybitni sportowcy. Obecnie, mimo powrotu do starej nazwy, nadal funkcjonuje nazwa „Brnčalka”(od Alberta Brnčala, tragicznie zmarłego taternika).

Schronisko oferuje 54 miejsca noclegowe (w pokojach 2-12 osobowych), dwie jadalnie oraz kuchnię turystyczną, gdzie przy pomocy ogólnodostępnej maszynki gazowej można przygotować własny posiłek. Specjalnością tutejszego baru jest Herbata Tragarzy (Nosički čaj) – napar z ziół rosnących w okolicy.

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. fot. górskiewędrówki

Czas dojścia do schroniska z przystanku Biela voda wynosi ok. 2 godzin. Stosunkowo łatwa droga od Tatrzańskiej Łomnicy i Matlak. Spod schroniska roztacza się piękny widok na wiele tatrzańskich szczytów, a także na wodospady: Miedziany i Długi. Od schroniska prowadzi również żółty szlak Doliną Jagnięcą na Jagnięcy Szczyt.

Kontakt:

- adres: 059-60 Tatranská Lomnica
- tel. (421) 903 467 420
- e-mail: zelenepleso@zelenepleso.sk
- http://www.chataprizelenomplese.sk

drogowskaz