menuleft

Chata Czerwieniec (chata pod Náružím)

panelright

Leży na wysokości 1420 m n.p.m. w Mnichowym Żlebie, u południowo-zachodnich podnóży płaskiego grzbietu odchodzącego w południowo-wschodnim kierunku od Małej Kopy do Doliny Jałowieckiej.

Tuż po zachodniej i południowej stronie schroniska spływa Mnichowy Potok, a po południowej wznosi się Mnich (już po drugiej stronie Mnichowego Potoku).

W 1935 roku w okolicy została zbudowana Chata v Medvedzom (została spalona w czasie II wojny światowej). W latach 1962–68 stała tu Chata pod Mnichem-również uległa zniszczeniu w pożarze. Na obecnym miejscu pierwsze schronisko powstało w latach 1969–70 z inicjatywy mieszkańców Bobrowca. Następnie schronisko zostało rozebrane w latach 1999–2000. Wybudowane ponownie w 2001 roku-nowy budynek jest znacznie większy i bardziej dostępny dla turystów.

Schronisko oferuje 30 miejsc noclegowych w trzech osobnych salach. Ponadto w obiekcie funkcjonuje bufet z napojami oraz kuchnia turystyczna. WC znajduje się poza budynkiem schroniska.

Chata Czerwieniec jest czynna w lecie i stanowi własność wsi Bobrowiec. Prowadzi do niej niebieski szlak z rozdroża pod Babkami.


drogowskaz