menuleft

Jak poruszać się po Słowacji

panelright

Wybierając się na Słowację warto zorientować się jaki mamy wybór środków transportu na miejscu.

Gdy postanowimy pojechać samochodem to sprawa jest prosta – własne 4 kółka to najwygodniejsza opcja (bo przecież nie koniecznie najtańsza), komfort, wygoda i możliwość kontrolowania czasu podróży i ilości przystanków. Ponadto nie jesteśmy uzależnieni od środków transportu więc mamy dowolność w planowaniu czasu i zakresu naszych wycieczek. Minusem może być oczywiście koszt podróży i ewentualne problemy ze znalezieniem stacji benzynowej.

Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego samochodu to pozostaje nam do dyspozycji transport miejscowy. Słynna i bardzo popularna wśród turystów „elektriczka” oraz słowackie PKS-y.

Elektriczka łączy wszystkie najważniejsze podtatrzańskie osady na Słowacji. Podróż zajmuje raptem kilka minut a ceny są dość przystępne. Ponadto, co jest bardzo istotene, „elektriczka” kursuje nawet w bardzo wczesnych godzinach porannych, a to czyni ją bardzo komfortowym środkiem transportu dla miłośników pieszych wycieczek górskich. Dzięki układowi trasy kolejki, za kilka euro mamy możliwość dotarcia to osad, bogatych w ciekawe zabytki (jak choćby Poprad). Poza tym, korzystając z tego środka transportu możemy bez obaw skosztować słowackiego piwa.

schemat przystanków elektriczki

Najmniej dogodną opcją wydają się być słowackie PKS-y. Kursują rzadko i przez to ciężko jest ustalić harmonogram wypraw.

Rozkład jazdy busów na trasie: Łysa Polana - Popraddrogowskaz