menuleft

Poprad

panelright
Opublikował: Marcin Ignatowicz 12 października 2014

Największe podtatrzańskie miasto po stronie słowackiej, leżące w historycznym regionie Spisz. Największe miasto tego regionu. Położone na wysokości 672 m n.p.m., nad rzeką Poprad w Kotlinie Poprad u południowego podnóża Tatr słowackich.

Stałe osiedla w okolicy dzisiejszego Popradu istniały już w XI czy XII wieku. Wkrótce po najeździe Tatarów na te tereny pojawiły się zapiski o kilku miejscowościach – Strażach, Spiskiej Sobocie, Wielkiej, Maciejowicach i Popradzie. Miejscowości te na początku XV wieku zostały przekazane królowi polskiemu w ramach „zastawu spiskiego”, jednak każda z nich rozwijała się indywidualnie poprzez zawierane z innymi ośrodkami porozumienia obronne i gospodarcze. Pod koniec XIX wieku przez Poprad poprowadzono linię kolei koszycko-bogumińskiej. Wkrótce potem miasto zostało połączone z letniskami w Wysokich Tatrach dzięki kolejce elektrycznej (tzw. elektriczce).

Poprad

Obecnie Poprad stanowi centrum turystki oraz „bramę” do Tatr. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu i dobrze zachowanym budynkom każdy miłośnik turystyki (nie tylko górskiej) znajdzie tu coś dla siebie. Piękne kościoły, zabytkowe kamienice i domy oraz typowy podłużny spiski rynek. Na szczególną uwagę zasługują malowidła ścienne z kościoła pod wezwaniem św. Idziego, szczególnie malowidło na łuku tęczowym, które jest najstarszą panoramą Tatr Wysokich. Ponadto znajdują się tu Muzeum Podtatrzańskie, muzeum samochodów, Galeria Tatrzańska czy też Muzeum w Spiskiej Sobocie. Ponadto w Popradzie od 1993 roku cyklicznie organizowany jest międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich z ciekawymi imprezami towarzyszącymi.

Widok na Tatry z Popradu

Miasto stanowi również centrum sportu i wypoczynku. Znajduje się tu wiele ośrodków narciarskich, a w 2004 roku w Popradzie powstał najnowocześniejszy na Słowacji aquapark „AquaCity”, który napełniany jest wodami ze źródeł termalnych. Ogromną zaletą kompleksu jest to, że jest on całkowicie ekologiczny-zasilany energią słoneczną oraz wodą geotermalną. Przez Poprad biegnie wiele ścieżek rowerowych, a przede wszystkim to tu zaczyna się linia wąskotorowej kolejki elektrycznej, która łączy miasto z pozostałymi osadami wchodzącymi w skład miasta Wysokie Tatry.

Ciekawostka

- w Popradzie znajduje się najwyżej położone w Europie (718 m n.p.m.) lotnisko międzynarodowe – Tatry-Poprad (TAT).


Galeria
Dworzec w Popradzie. Widok z dworca na Tatry Wysokie. W tle Tatry Wysokie. Dworzec główny w Popradzie. Dworzec PKS. Poprad - Zakopane. Na dworcu elektriczki. Z Popradu.


comments powered by Disqus
drogowskaz