menuleft

Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica)

panelright

Jedna z większych podtatrzańskich osad, przynależąca do miasta Wysokie Tatry. Leży około 6km od Starego Smokowca, u stóp Łomnicy (2632 m n.p.m.). Jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych po słowackiej stronie Tatr. Przez miasto prowadzi Droga Wolności (cesta Slobody) łącząca osadę ze Starym Smokowcem, Szczyrbskim Jeziorem i Liptowskim Mikułaszem. Ponadto Tatrzańską Łomnicę i Stary Smokowiec łączą Tatrzańskie Koleje Elektryczne.

Osada powstała w 1881 roku. Od samego początku miała stanowić ważny ośrodek turystyczny. Jej rozwój ma początki pod koniec XIX wieku, kiedy to powstał w Tatrzańskiej Łomnicy hotel Łomnica, będący największym tego typu obiektem w Tatrach. W 1905 roku powstał ekskluzywny Grandhotel (od 1919 roku nosi nazwę Grandhotel Praha). Istotny wzrost znaczenia turystycznego osada datuje w końcu lat 30. XX wieku, kiedy to ukończono budowę niezwykle nowoczesnej w tamtych czasach kolei linowej na Łomnicę ze stacją pośrednią nad Łomnickim Stawem.

Łomnica

Wjazd do miasta

Kolejką z Tatrzańskiej Łomnicy można wjechać przez pośrednią stację Start do Łomnickiego Stawu. Stamtąd można się udać drugą kolejką na szczyt Łomnicy (możliwość zakupu biletów na szczyt Łomnicy dopiero nad stawem). Od 2001 roku dolny odcinek kolejki jest nieczynny z powodu nierentowności. Rozważa się przerobienie dolnego budynku stacyjnego na muzeum.

Miejscowość posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną i wypoczynkową. Tatrzańska Łomnica słynie z dużej ilości hoteli, pensjonatów, kempingów oraz z kolei linowej nad Łomnicki Staw jak i sam szczyt Łomnicy.

Kolejka na Łomnicę

Parking przy kolejce na Łomnicę

Osada ta stanowi również ważny ośrodek narciarski oraz siedzibę muzeum TANAP-u (Tatranský národný park). Znajdują się tu również ośrodek sportów konnych, pole golfowe, korty tenisowe, tory saneczkowy i bobslejowy, ogród botaniczny i kino Tatry, w którym wyświetlane są filmy o tematyce przyrodniczej. Ponadto, przy dolnej stacji kolejki umiejscowione są dwa kościoły – rzymsko-katolicki oraz ewangelicko-augsburski.

Ciekawostka

W wyniku huraganu z 19 listopada 2004 roku, lasy łomnickie zostały niemal doszczętnie zniszczone

drogowskaz